AramaArama
Gıda Hattı

5:2 diyeti nedir? Aralıklı oruç ne demek? 500 kalorilik diyet olur mu?

31 Ağustos 2021, 15:35
Paylaş
5:2 diyeti nedir? Aralıklı oruç ne demek? 500 kalorilik diyet olur mu?

Aralıklı oruç diyetlerinden biri olan 5:2 diyeti, bu diyetlerin en fazla bilinen ve uygulanılanlarından biri. Bu diyette haftanın 5 günü normal yeme düzeninizi sürdürebilirsiniz; diğer 2 günde sadece 500'er kalori yemek şartıyla.

Aralıklı oruç diyetleri günümüzde en yaygın diyet planları arasında yer almaktadır. Bu diyetler genel olarak normal yeme düzenini sürdürmeyi, belirli aralıklarda ise kalori kısıtlamasına gitmeyi öngörür.

5:2 diyeti nedir? Nasıl uygulanır?

5:2 diyetinde normal beslenilecek gün sayısı 5, kalori kısıtlaması uygulanacak oruç günü sayısı 2'dir. Bu iki günün peş peşe değil, aralarında en az 1 normal gün olacak şekilde diğer günlerin arasına dağıtılması gereklidir. Bu şekilde örneğin aşağıdaki gibi bir program oluşturulabilir:

3 normal gün + oruç günü + 2 normal gün + oruç günü

Bu diyeti uygulayanlar normal günlerde canları ne isterse, istedikleri zaman, enerji yükünü düşünmeden tüketebilirler. Oruç günlerinde ise kadınların 500, erkeklerin 600 kilokalori enerjiyi aşmayacak şekilde yemesi ve su içmesi önerilir. Bu miktarlar ihtiyaç duyulan günlük enerji miktarının yaklaşık dörtte biri olarak düşünülebilir.

Oruç günlerinde yemek tek öğünde ya da gün içine yayılarak tüketilebilir. Haftada sadece iki gün boyunca yiyecek tüketimini kısıtlamak ve diğer günlerde bu konuda endişelenmemek pek çok insana cazip gelen bir uygulama.

fazla yemek, küçük porsiyon

Michael Mosley - 5:2 diyetinin mucidi

5:2 diyeti İngiliz yayıncı Michael Mosley tarafından popüler bir hale getirildi. Tip 2 diyabet teşhisi konan Mosley bunu ilaçsız bir şekilde tedavi etmek amacıyla bu diyet fikrini ortaya koydu. Uyguladığı yöntemi kayda alan Mosley bu kayıtları belgesel haline getirerek 2012'de yayınladı. Ciddi bir ilgi gören belgeselin ardından ise 2013'te Oruç Diyeti (The Fast Diet) kitabını yayınladı.

Arka planında birçok bilimsel gerçek olan 5:2 diyeti ve benzerleri üzerinde çalışmalar uzun yıllardır sürüyor. Aralıklı oruç ve özellikle 5:2 diyeti üzerine yapılan klinik insan deneyleri bu diyetin genel kalori kısıtlamasına göre avantajlı olabileceğini ortaya koyuyor. Johns Hopkins Hastanesinde yapılan bir derlemeye göre 5:2 diyeti aşağıdaki konularda iyileşme sağlayabiliyor:

yasli-kisi-beyin-bilissel-faaliyet-gidahatti

5:2 diyeti ile ilgili çalışmaların sonuçları

  • Kalp ve damar sağlığı: Çalışmalar aralıklı orucun tansiyon, bazal nabız gibi parametrelerde iyileşme sağladığını gösterebiliyor.
  • Beyin performansı: Çalışmalara göre bu diyet yetişkinlerde kelime hafızasını güçlendirici etki gösterebiliyor.
  • Kan şeker düzeyi: Birçok araştırma aralıklı oruç ile ciddi oranda kilo verilebildiğini ve kan glikoz seviyelerinin normale geldiğini ortaya koymuştur.

5:2 diyeti ve genel olarak aralıklı oruç diyetleri birçok kişi için uygulanması en kolay diyetlerden olabilir. Bu rahatlık içerisinde yine de normal yeme günlerinde gıda tüketiminde aşırıya kaçılmaması önerilir.

Bu yazı genel bilgi verme amaçlı yazılmıştır. Uygulamayı düşünüyorsanız, önce bir Diyetisyen veya Hekime başvurmanızı öneririz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.