Gıda Hattı

5 saniye kuralı ne kadar doğru? Yere düşen yiyecek yenir mi?

28 Kasım 2021, 17:09
Paylaş
5 saniye kuralı ne kadar doğru? Yere düşen yiyecek yenir mi?

Halk arasında yere düşen yiyeceklerin birkaç saniye içinde alındığında kirlenmediği, güvenli bir şekilde tüketilebileceğine dair inanışı çoğumuz duymuşuzdur. Peki 5 saniye kuralı ne kadar doğru?

Zararlı mikroplar her yerdedir. Gıdaların hijyenik bir şekilde hazırlanması, saklanması ve tüketilmesi son derecede önemlidir.

Peki yere düşen bir yiyeceğin yerde geçirdiği zaman, bu mikropların bulaşması ile ne kadar ilişkili?

IFLScience’a konuşan Dr. Dominic Sparkes, “5 saniyede gıdalara ne kadar bakteri bulaşabileceğine ilişkin bazı araştırmalar var. Burada önemli olan yüzeyin kendisi.

Fayanslı yüzeylerde, bakterilerin %99’unun gıda parçasına geçtiği görüldü. Bu açıdan değerlendirirsek, 5 saniye patojenik bakterilerin gıdanıza bulaşması için fazlasıyla yeterli bir zamana. Doğrusunu isterseniz, ne kadar kısa zaman geçerse geçsin, gıdanın yere temas etmesi mikropların bulaşması için fazlasıyla yeterli” ifadelerini kullandı.

Biraz bakteriye maruz kalmak, bağışıklık için faydalı mı?

Çoğu bakterinin herhangi bir sindirim sistemi hastalığına yol açmayacağını söleyen Dr. Dominic Sparkes, “Ancak bazı Salmonella türleri var. Bunlar gastroenterite yol açmasının yanında, yüzeylerde uzun süreler yaşayabiliyor. Küçük miktarlarda dahi maruz kalmak, hasta olmanıza yol açabilir.

Öte yandan, çevrede bol miktarda bulunan ve toksin üreten bakteriler de var. Bunlardan bir tanesi Bacillus cereus. Ürettiği toksinler yendiğinde, kusmaya yol açması muhtemel. Yere düşen yiyeceğiniz biraz da yuvarlanırsa, bu organizmaların bulaşma ihtimali oldukça fazla.

Banko gibi çalışma yüzeyleri genellikçe iyice temizlendiğinde, bu bakteriler ölüyor. Ancak birçok ev mutfağı nadiren bu kadar hassas temizleniyor. Bu nedenle bankoya düşen bir yemeğin sizi hasta etmesindense, yere düşen bir yiyeceğin sizi hasta etme ihtimali çok daha yüksek” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.