Gıda Hattı

5. Dünya Su Forumu 2009'da İstanbul'da Yapılacak

6 Kasım 2007, 21:26
Paylaş

Dünya Su Konseyi'nin desteği ile 3 yılda bir düzenlenen "Dünya Su Forumu"nun 5'incisi, İstanbul'un ev sahipliğinde 16-22 Mart 2009 tarihleri arasında yapılacak.

Forum hazırlıkları ve alınan kararlar hakkında bilgi vermek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Florya Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan 5. Dünya Su Forumu Genel Sekreteri Oktay Tabasaran, Dünya Su Forumu'nun, Dünya Su Konseyi (WWC) ve ev sahibi ülke iş birliğinde gerçekleştirilen su sektöründeki en önemli ve en büyük uluslararası faaliyet olduğunu kaydetti.

Su forumunun başlıca hedefinin su sektöründeki konular hakkında bilincin artırılması, su kaynakları yönetimi için sorumlulukların geliştirilmesi, su konusunun siyasi gündemin üst sıralarına taşınması, iş birliği ve bilgi alışverişi fırsatlarının yaratılması olduğunu ifade eden Tabasaran, daha önce Fas, Hollanda, Japonya ve Meksika'da düzenlenen forumun, geçen yıl konsey yönetim kurulu toplantısındaki seçimle İstanbul'da yapılmasının kararlaştırıldığını ifade etti.

Tabasaran, Dünya Su Konseyi'ne Türkiye'den 40'a yakın kuruluşun üye olduğunu, dünyada her yıl su konusunda 5 bin konferans ve seminer yapılmasına karşın, bu forumun su konusunda gerçekleştirilen en büyük toplantı olduğunu söyledi.

Tabasaran, foruma 200'e yakın bakan ve 15 devlet başkanı, mega şehirler belediye başkanları ile 80 ülkeden 20 bin kişinin katılımının beklendiğini kaydetti.

Forum kapsamında "Bakanlar Konferansı", "Yerel İdareler Konferansı" ile "Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi" yapılmasının planlandığını anlatan Oktay Tabasaran, konferansın sonunda su ve çevresel konuları içeren ortak bir deklarasyon olan "İstanbul Konsensüsü"nün imzalanmasını hedeflediklerini bildirdi.

100'e yakın oturum yapılacak, 6 tema tartışılacak

Ana teması "Su için farklılıkların birleştirilmesi" olan forumun, farklı bölge ve insanları ortak çözümler bulmak için bir araya getiren bir köprü olmasının hedeflendiğini anlatan Tabasaran, forumda 100'e yakın oturum, 25 konu başlığı ve 6 temanın tartışılacağını kaydetti.

Tabasaran, su forumunun başlangıç toplantılarında çözümü acil olan başlıkların belirlendiğini ve bu konuların başında da "Küresel İklim Değişikliğine Uyum"un yer aldığını dile getirdi.Üzerinde durulan diğer başlıkların sağlıklı su temini, su kaynakları ve hizmetlerin yönetimi ve su yönetiminin geliştirilmesi, su alt yapısı ve hizmetlerinin finansmanı, kaynak sorunu ve sürdürülebilirlik, biyoçeşitlilik, gıda güvenliği, gıda için su ve ekosistemler, yaratıcılık ve su teknolojileri olduğunu belirten Oktay Tabasaran, dünyada halen 2 milyar insanın temiz suya ulaşamadığını, insanların iklim değişikliklerine uyum sağlamalarına imkan tanıyacak stratejilerin geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Tabasaran, forumun siyasi sürecinin temiz suya erişim için öncelikle su kaynaklarının güvenliği, suyun uzak mesafelere iletilmesi, kaynakların akılcı kullanılması ve bilgi transferinin sağlanması olduğunu, su problemlerinin çözümünün hem devletlerin, hem bireylerin gündeminde ilk sıraya yerleştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon da bu forumun Türkiye ve İstanbul'da toplanmasından mutlu olduklarını, bunun Türkiye'nin su konusundaki başarı ve deneyimlerinin de kanıtı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin su konusunda çok bilgili olduğunu, ülkedeki barajların uluslararası düzeyde tanındığını, ancak uzmanların da tanınması gerektiğini ifade eden Fauchon, forumun önceliğinin su ile ilgili politikalara öncelik verilmesini sağlamak ve bu yönde karar vericilere etki etmek olduğunu bildirdi.

Konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Oktay Tabasaran, Türkiye'de suyun yüzde 70'inin tarımda sulama amacıyla kullanıldığını, modern sulama yöntemleriyle bunun daha aşağılara çekilmesi, suların kirletilmemesi, suyu fazla olan bölgelerden az olan bölgelere suyun nasıl etkin şekilde taşınacağının forumda konuşulacak konular olduğunu söyledi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Vekili Haydar Koçaker ise Ankara'da 1,5 milyar metre küp depolama kapasitesi bulunduğunu ve yılda kullanılan su miktarının da 350 milyon metre küp olduğunu ifade etti.

Barajların tam kapasite ile dolu olması halinde kentin 4 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını belirten Koçaker, ancak bir miktar barajların boş olması, kurak geçen bir yıl nedeniyle yaşanan sıkıntının gündeme geldiğini söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.