AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

5 Adımda Sosyal Medyada Gıda Korkusunu Yenmek!

Gamze Nurluoğlu

TÜM YAZILARI

Gamze Nurluoğlu

4 Eylül 2019, 17:27

Sosyal medya denilince en çok konuştuğumuz alanların başında gıda ve sağlık sektörü geliyor. Yediğimiz, içtiğimiz ve sağlığımız hakkında her gün doğru ya da yanlış birçok haber ve paylaşım ile karşı karşıya kalıyoruz. Peki bunların ne kadarı doğru?

5 Adımda Sosyal Medyada Gıda Korkusunu Yenmek! – Gamze Nurluoğlu

İnternette günde ne kadar zaman geçiyorsunuz? 1 saat? 2 saat? Belki daha fazla. Türkiye ortalamasını düşündüğümüzde bu süre günde 3 saat 32 dakika. 24 saatin 3 saat 32 dakikasını internette geçiyoruz. Bunun bir kısmını da sosyal medya kanalları kapsıyor, çünkü artık hayatımızı sosyal medyada yaşıyoruz.

Sosyal medyada gıda ve sağlık paylaşımları

Sosyal medya denilince en çok konuştuğumuz alanların başında da hep söylediğimiz gibi gıda ve sağlık sektörü geliyor. Yediğimiz, içtiğimiz ve sağlığımız hakkında her gün doğru ya da yanlış birçok haber ve paylaşım ile karşı karşıya kalıyoruz.

Peki bunların ne kadarı doğru?

Bunu bilmiyoruz. Belki hepsi, belki hiçbiri. Bazen doğru olduğuna inanmasak dahi içimizde bir korku oluşuyor. Onu yemeyelim, bunu yapmayalım, o gıdayı satın almayalım, o gıda sağlığa zararlı, şu çok faydalı yiyelim, faydalı değilmiş yemeyelim… Liste uzayıp gidiyor.

Beslenme ve sağlığımız sosyal medyaya göre şekillendireceğimiz kadar değersiz mi?

Peki soru şu; beslenmemiz ve sağlığımız sosyal medyada gördüğümüz paylaşımlara göre şekilleneceğimiz kadar değersiz mi? Hayır.

Peki ne yapmamız lazım?

5 adımda ne yapmamız gerektiğine bakalım mı?

1. Adım: Sorgulayın

En önemli nokta bu sanırım. Sadece gıda için değil her alanda önemli bu. Eğer ki sizi korkuya düşürecek ya da beslenmenizi değiştirmenizi etkileyecek bir içerik ile karşı karşıya kalırsanız önce sorgulayın.

Paylaşan hesap kim? Sadece etkileşim amaçlı paylaşım yapan bir hesap mı, bir kişi mi, bir kurum mu? Yetkinlik alanı ne? En önemlisi içerik ile birlikte sunduğu kaynaklar neler?

2. Adım: Araştırın 

Hiçbir bir bilgi tek başına doğru değildir. Sorguladığınız zaman aklınızda tereddütler oluştuysa araştırmaya başlayın. Örneğin biri “şu gıda zararlı” dedi. Uzmanlarına sorun. Ne açıdan zararlı, nasıl etkileri var? Birkaç farklı kaynaktan bilgi edinin.

3. Adım: Kendiniz İçin Değerlendirin 

“Facebook’ta gördüm, A besini çok faydalıymış hemen yemem lazım, B besini zararlıymış tüketmemem lazım.” Kime göre, neye göre? Bir başkasının sağlık durumunda faydalı olan besin, sizin sağlık durumunuzda zararlı olabilir. O yüzden gıdaları kategorilerinde ve kendi sağlık durumunuz için değerlendirin. Sizin için faydalı ve zararları gıdaları sadece doktorunuz söyleyebilir unutmayın.

4. Adım: Etiket Okumayı Öğrenin 

“Bu marka gıdayı almayın zararlı!” Tamam ama neden zararlı, neye göre zararlı, gerçekten zararlı mı? Bunu anlamanın en iyi yolu gıdaların etiketlerini okumayı ve yorumlamayı öğrenmekten geçer unutmayın. Etiket okumayı öğrenmeniz, besin değerlerini de doğru takip edeceğinizden beslenmenizi de zenginleştirecektir hem.

5. Adım: Emin Olmadığınız İçeriği Paylaşmayın

Gıda korkusunu oluşturan temel sorunların başında, kontrolsüzce yayınlanan yanlış bilgiler geliyor. Çünkü ilk 4 adımı uygulamadan bilgiyi yaydığınızda, siz de bu korkuyu tetikleyecek ve bir yerlerde belki de birilerinin beslenmesine ve sağlığına dolaylı olarak zarar vereceksiniz.

O yüzden önce ilk 4 adımı uyguluyoruz; sonra paylaşıma geçiyoruz! Tüm bu adımları uyguladığınızda hayatınızı kapsamış gibi görünen sosyal medya, artık korku üretmeyip, sadece doğru bilginin döndüğü bir platforma dönüşecek göreceksiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.