Gıda Hattı

40 yıllık kimlik değişiyor

15 Ocak 2016, 16:04
Paylaş
40 yıllık kimlik değişiyor

Nüfus cüzdanlarının kısmen pasaport yerine de geçecek çipli kimlik kartlarıyla değişmesini ön gören maddeler Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Düzenleme yasalaştığı takdirde kadın ve erkeğe farklı renkte kimlik uygulamasına son verilecek. 10 yıl geçerli yeni kartların bedeli yıl sonuna kadar 8 lira olacak.

akilli-kimlik-kartigidahattiAvrupa Birliği’ne (AB) uyum ve vizesiz AB için (Shengen üye ülkeleri dahil) kritik öneme sahip bir dizi düzenleme Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. 1976’dan bu yana 40 yıldır taşıdığımız nüfus cüzdanları tarih olurken yerine “akıllı” kimlik kartları geliyor.

10 yıl süreyle geçerli olacak ve kısmen pasaport yerine de geçecek olan yeni kimlik kartları kredi kartı boyutunda olacak. Kimlik kartlarındaki yeni düzenleme ile kadın ve erkeklere farklı renk kimlik uygulaması da tarihe karışacak. Nüfus cüzdanlarıyla ilgili en önemli tartışmalardan bir diğeri olan din bilgisi ise isteğe bağlı olarak kartın çipinde yer alacak.

 Nüfus cüzdanı değil kimlik kartı denilecekyenikimlik-gidahatti

Bu konudaki düzenlemeleri içeren torba tasarının Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sürüyor. Genel Kurul’da önceki gece kabul edilen maddeleriyle, mevzuattaki “nüfus cüzdanı” ifadesi “kimlik kartı”na dönüştürüldü.

Bu yeni kimlik kartları 31 Aralık 2016 tarihine kadar değerli kağıt bedeli adı altında 8 liralık ücret karşılığı verilecek. Yasal bildirim süresi dışında doğum ya da değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartları için 15’er lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için ise 30 lira ödenecek. Tasarıda, kayıp kart bedeli olarak 50 lira öngörülüyordu. Maddenin görüşmeleri sırasında AK Parti’nin de onay vermesiyle MHP’nin bu konudaki değişiklik önergesi kabul edildi ve bu ücret 30 liraya çekildi.

Kişiye ait biyometrik verilerde çipte yer alacak

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve 10 yıl süreyle geçerli olacak bu çipli kimlik kartları, damar, parmak izi ve avuç içi güvenlik yöntemlerini de içeren 8 güvenlik özelliğiyle sahteciliğe karşı üst düzey korumalı olacak. Kart üzerinde ad, soyad, anne-baba adı, doğum yeri, cinsiyet, geçerlilik tarihi ve veren makam bilgileri olacak. Nüfus cüzdanının arka yüzünde yazan bilgiler ise çip bölümünde olacak. Kişiye ait biyometrik veriler de yine çipte yer alacak. Vizesiz gidilen ülkelere gidişlerde seyahat belgesi (pasaport) olarak da kullanılabilecek bu kartlar, sistemlerine entegre olacağı hastane, eczane, okul, emniyet ve bankalarda hayatı kolaylaştıracak.

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.