AramaArama
Gıda Hattı

"4.5G’ye geçtik, sıra Endüstri 4.0’ın hızını yakalamakta”

5 Nisan 2016, 15:16
Paylaş
"4.5G’ye geçtik, sıra Endüstri 4.0’ın hızını yakalamakta”

Açılışını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yaptığı Microsoft Ankara Bilişim Zirvesi, kamu ve özel sektörün bilişim profesyonellerini bir araya getirdi. Zirvede konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, Dördüncü Endüstri Devrimi’nin Türkiye’nin gelişimi için muazzam fırsatlar sunduğunu belirterek “Geleceğin dünyasını bilgi tabanlı bir ekonomi inşa eden ülkeler kuracak.” dedi.

Ankara’da gerçekleştirilen Bilişim Zirvesi 2016’da, Kamuda Dijital Dönüşüm, Siber Güvenlik, Eğitim Çözümleri, Girişimcilik ve İnovasyon gibi konular ele alındı. Kamu ve özel sektörde çalışan 1000’in üzerinde bilişim profesyonelini bir araya getiren etkinliğin açılış konuşması Bakan Binali Yıldırım gerçekleştirdi.

Murat-Kansu-Binali-Yildirim-gidahattiTürkiye’deki fiber ağını 80 bin km’den 270 bin km’ye çıkardıklarını belirten Binali Yıldırım, şunları kaydetti: “İletişim ağlarını ve gelişen teknolojilerinin daha fazla kullanılacağını dikkate alarak bunun çok daha üzerine çıkarma ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Geniş bant kullanımında 20 binden 49 milyona ulaştık. Dünya ortalamasının üzerinde, Avrupa Birliği ortalamasına yakın bir değere erişmiş gözüküyor. 1 Nisan’dan itibaren LTE yani yeni nesil 4.5 G haberleşme sistemini de vatandaşlarımızın hizmetine vermiş durumdayız.

İnternet servis sağlayıcılarının sayısı 8-10 kat arttı

İnternet kullanıcı sayımız 10 yıl önce yüzde 6 civarında iken bugün yüzde 56 seviyesindeyiz. Bunu da yeterli görmüyoruz. İnternet servis sağlayıcılarının sayısı 8-10 kat civarında arttı. E-devlet kullanımı 2009 yılından bu yana yürürlükte olup yaklaşık 27.5 milyon vatandaşımız bilişim altyapısını kullanarak hizmet almaya devam ediyor. Büyük oranda işletim sistemi kullanan Microsoft’unda aynı şekilde çözüm üretme, gerek siber güvenlik, gerek veri merkezleri, gerekse siber suçlarla mücadele konusunda birçok alanda bizlerle yapacağı işler olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda her türlü gayreti göstereceklerine yürekten inanıyorum.”

Etkinlikte konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, konuşmasında bilişim yatırımlarının önemine değinerek, "Endüstri 4.0 'ı 4 koldan yakalamalıyız" dedi. Sürdürülebilir ekonomi ve toplumsal refah için toplumların sürekli gelişmesi ve yenilik yaratması gerekliliğine işaret eden Kansu, “Doğal kaynakların kullanımına dayanan üretim süreçlerinin günümüz ekonomisinde sürdürülebilir olmadığını görüyoruz” dedi.

“Geleceğin dünyasını bilgi tabanlı bir ekonomi inşa eden ülkeler kuracak”

Murat-Kansu-gidahattiKansu sözlerine şöyle devam etti: “Geleceğin dünyasını bilgi tabanlı bir ekonomi inşa eden ülkeler kuracak. Ülke olarak kalkınma stratejimizin özünü de daha bilişim teknolojilerinin donanımlı, daha yenilikçi ve girişimci insanımız ve işletmelerimiz oluşturmalı. Bu bilinçle hareket eden 64. Hükümetimizin, ülkemizin orta-üst gelir grubu ülkeler arasından çıkıp, yüksek gelir grubu ülkeler arasına girmesi için bilim ve teknoloji ile inovasyon alanında yaptığı atılımları memnuniyetle izliyor ve destekliyoruz. Ülkemizin kalkınmasına daha fazla ivme sağlayacak yüksek katma değerli alanlara odaklanılırken, dünyada ve ülkemizde kamuda belli başlı kaygıların da mevcut olduğunu gözlemliyoruz.”

Dördüncü Sanayi Devrimi

Tarih boyunca dört büyük endüstriyel devrimin yaşandığını belirten Murat Kansu, bunların sırasıyla su ve buhar gücünün daha verimli kullanılmasını sağlayan mekanik tezgahların icat edilmesiyle Birinci Devrim; Henry Ford'un üretim bandı tasarımı ve elektriğin seri üretimde kullanılmaya başlanması, üretim hattının geliştirilmesi İkinci Devrim; 1970'lerde sanayide bilgi teknolojilerinin hayata geçirilmesi ile Üçüncü Devrim olduğunun altını çizdi. “Halen devam eden Dördüncü Devrim’in ise bilişim teknolojileri ile endüstriyel üretimi bir araya getiriyor bilgilerini veren Kansu, “Makinelerin birbiri ile konuştuğu, her makinenin ve her üretimin bir veriye dönüştüğü bu süreç çok büyük ekonomik ve sosyal dönüşümlere gebe. Bu sebeple Endüstri 4.0'ı 4 koldan birden yakalamalıyız. Dördüncü Endüstri Devrimi ile yakın dönemde yaşanacak geçişi yönetmek için planlı hamleler yapmak ve kalifiye iş gücü inşa etmeliyiz” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.