Gıda Hattı

31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra yeni vergiler gelecek mi?

31 Mart 2019, 02:37
Paylaş
31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra yeni vergiler gelecek mi?

Türkiye Belediyeler Birliği'nin yayımladığı faaliyet raporu geçtiğimiz günlerde kamuoyuna bomba gibi düşmüştü. Tartışmanın odağında ise TBB'nin yeni vergi talepleri yer almıştı. 

Türkiye Belediyeler Birliği konuya ilişkin yaptığı açıklamada “öneri şeklindeki çalışmalarının seçim sürecini manipüle edecek şekilde haberleştirildiğini" ifade etti. Peki TBB'nin raporunda tartışma yaratan vergi talepleri nelerdi? 31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra yeni vergiler gelecek mi? İşte Sözcü'den Erdoğan Süzer imzasıyla kamuoyu gündemine taşınan o vergiler..

Doğalgaz tüketim vergisi

Halen belediyeler tarafından, elektrik ve havagazının konutlarda tüketiminden yüzde 5, sanayide tüketiminden yüzde 1 oranında elektrik ve havagazı tüketim vergisi alınıyor. Hava gazının artık kullanılmaması ve bunun yerine doğalgaz kullanımının yaygınlaşması nedeniyle havagazı yerine doğalgaz tüketiminden yüzde 5 ve yüzde 1 vergi alınması talep edildi.

Emlak vergisi

Halen her 4 yılda bir yapılan emlak vergisi değerlemesinin, her yıl yapılması ve bu verginin yerleşim yerlerinin gelişmişlik düzeyine göre yüzde 1 ila yüzde 6 oranında kalmak üzere belediye meclislerince belirlenmesi talep edildi. Bu talep kabul edilirse özellikle büyükşehirlerde emlak vergilerinde büyük artışlar yaşanacak.

Cep telefonu-internet vergisi

Halen PTT tarafından tahsil edilen telefon, teleks, faks ve data (tesis, devir ve nakil ücretleri hariç ) ücretleri üzerinden belediyelerin aldığı yüzde 2 oranındaki haberleşme vergisinin içerisine cep telefonları ve internetin de dahil edilmesi istendi.

Taşıt vergisi

Her yıl taşıt sahiplerinden ocak ve temmuz aylarında olmak üzere iki taksitte alınan motorlu taşıtlar vergisine (MTV) ilave olarak belediyeler için MTV tutarının yüzde 10'u oranında yol ve trafik katkı payı alınması talep edildi. Bu verginin hayata geçirilmesi halinde elde edilecek gelir belediyelerin ulaşım ve trafik alt ve üst yapı hizmetlerinde kullanılacak.

Taşıma vergisi

Yük ve yolcu taşımacılığı yapılan yerleri işletenlerin elde ettiği hasılattan yüzde 1 oranında taşıma vergisi alınması önerildi.

Konaklama vergisi

Ticari amaçla konaklama hizmeti veren otel, motel, pansiyon gibi işletmelerden konaklama bedelinin yüzde 1 ila 3'ü oranında konaklama vergisi alınması talep edildi. Büyükşehirlerde bu oranın yarı yarıya arttırılması istendi.

Ulaşımdan ÖTV alınmasın

Şehir içi toplu taşıma ücretlerinden alınan yüzde 18'lik KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesi ve deniz ulaşımında olduğu gibi karadaki toplu taşıma araçlarının kullandığı akaryakıttan da ÖTV alınmaması talep edildi. Bu öneri kabul edilirse toplu taşıma ücretlerinin ucuzlaması bekleniyor.

Cami indirimi

Raporda ayrıca belediyelerin yaptığı cami, okul, yurt ve sağlık tesisi gibi yatırımlara harcadığı paraların yüzde 50'sinin belediyelerin kamuya olan vergi ve SSK primi gibi borçlarından düşülmesi de talep edildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.