AramaArama
Gıda Hattı

300 haneli köyün tamamı icralık!

24 Mayıs 2021, 19:17
Paylaş
300 haneli köyün tamamı icralık!

Ecrimisil ödedikleri halde 100 yıldan fazla bir süredir ektikleri biçtikleri tapulu arazileri işgalden hacizlik olan 300 haneli Adana Kozan’ın Doğanalanı köyünde, icralık olmayan tek bir hane kalmadı. CHP’li Burhanettin Bulut, “Vatandaşın traktörüne, evine, tarlasına haciz geldi. Köylü icra ve hapis cezası korkusundan toprağını ekemiyor” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan Adana’nın Kozan ilçesinin Doğanalanı sakinlerinin sorunlarını dinledi.

Doğanalanı’nda 2002 yılında tapu kadastro, 2005 yılında orman kadastro çalışmalarının yapıldığını kaydeden Bulut, köyün 14 bin dönüm arazisinin 5500 dönümünün ormana gittiğini, 6500 dönümde 2B arazisi çalışmalarının devam ettiğini, sadece 1500 dönüm alanın tapusu olduğunu bildirdi.

“Köylüler bu cezaları ödeyemez”

Köylülerin dedelerinden kalma arazileri yüz yılı aşkın bir süredir ektiklerini, biçtiklerini kaydeden Bulut, araziler için ecrimisil de ödemelerine rağmen, hapis cezası ve ödeyemeyecekleri miktarda para cezasıyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. 970 nüfuslu, 300 haneli köyde icralık olmayan tek bir hanenin kalmadığını belirten Bulut, şöyle devam etti:

İcra ve hapis korkusuyla topraklarını ekemiyorlar

“Vatandaşa ödeyemeyeceği para cezalarının yanı sıra hapis cezası verildi; traktörüne, evine, tarlasına haciz geldi. Köyü icra ve hapis cezası korkusunda toprağını ekemiyor. Köyde yaşlılar ve hastalar var, ancak çoğu arabası bağlanır diye ilçeye bile gidemiyor. Hiç kimse araç alıp satamıyor. Yıllardır işledikleri topraklardan, dedelerinden kalan bağ, bahçe, arsa ve evlerden orman arazisi diye tahliyeleri istenen Doğanalanı köylüleri kırgın, kızgın ve mağdur.”

Vergi dairesi ve adliyeden gelen onlarca evrakı gösteren köy sakini de, “Bizleri borçlarımızı ödeyemediğimiz için jandarma zoruyla adliyeye götürüyorlar, perişan olduk, hastalığımızla uğraşamıyoruz.  Mağduriyetimizi Saray’a yazdık, cevap bile vermediler. Tapulu alanlarımız orman oldu. Ektiğimiz için de hapis cezası verdiler” diye konuştu.

“İneklerimizi satacağız”

Bir diğer vatandaş da, “Orman memurları geldi bizlerden, buraları ekmeyeceğimize dair imza aldı. Ceza almayacaksınız dediler ama 42 bin TL para cezası, 10 ay da hapis cezası çevirdiler. Anaparayı ödeyemedim. Avukat parasını 5 taksit yaptırdım. 2 ineğimizi satacağız, ne ederse onla ödemeye çalışacağız. Vermezseniz icraya veririz, her türlü alırız diyorlar” ifadelerini kullandı.

Bir vatandaşın, “Tarlaları ekmeyeceksiniz, buralar orman dediler. Orman olmadığı halde orman alanı ilan edildi. Ekersem mahkemeye verecekler, ekmediğim halde 5 bin 200 TL para cezası 16 ay da hapis verdiler” isyanını dinleyen CHP’li Bulut, “Doğanalanı’ndaki çiftçilerimizin tarlaları üzerindeki bu belirsizlikler bir an önce giderilmeli, 2B arazileri için yeniden bir komisyon kurulmalıdır. Haksız cezalar iptal edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.