AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

2050 yılında 3 milyar insan gecekondularda yaşayacak!

2050 yılında 3 milyar insan gecekondularda yaşayacak!
20 Mart 2017, 11:58

Fransız kentsel gelişim uzmanı Pierre-Arnaud Barthel, gecekonduların başarısız şehir planlaması ve uygun fiyatlı barınma olanağı eksikliği nedeniyle ortaya çıktığını söyledi. Barthel’e göre en yoksul ülkelerde nüfusun %90’ı bu güvencesiz yerlerde yaşıyor.

Euractiv.com sitesi, Fransız Kalkınma Ajansı’nın Kentsel Gelişim bölümünün proje lideri Pierre-Arnaud Barthel ile bir röportaj gerçekleştirdi. Barthel şu bilgileri verdi:

Gecekondu kavramı nasıl tanımlanabilir?

UN-Habitat olarak da bilinen Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı, gecekondu kavramını şu şekilde tanımlanıyor: suya ve temizliğe yeterince erişim bulunmayan, kötü malzemeden inşa edilen evlerin bulunduğu aşırı kalabalık bölgeler.

Gecekondularla ilgili, ‘yasa dışı şekilde oturulan alanlar’, ‘favela’, ‘çalışan sınıf alanları’ gibi bazı ifadeler de birçok dile girmiş durumda.

kentsel gelişim

Ancak Fransız Kalkınma Ajansı ‘güvencesiz yerleşim’ ifadesini tercih ediyor. Bu ifade dışlamanın tüm formlarını kapsıyor. Kentsel dışlama, hizmet alamayan ve insanların çalıştığı bölgelere bağlantısı zayıf olan yerleri tanımlayan bir ifade.

Bu alanlar sosyal dışlama ve mülkiyet mahrumiyetini de kapsıyor. Hatta bu bölgelerde yaşayanlar mali sistem ve çevresel korumanın da dışında kalıyor.

Kentsel gelişim sorunu her yerde var mı?

Bu aslında küresel bir sorun. Gecekondular 2000’li yılların başında Avrupa’da tekrar ortaya çıktı. Güvencesiz yerleşkelerin birçok bölgedeki nedeni, emlak üzerindeki finansal spekülasyonlar. Halkın bu soruna tepki göstermesindeki zayıflık ve büyük şehirlerin aldığı göç ise diğer önemli nedenler arasında.

Bugün 1 milyar civarında insanın gecekondu bölgelerinde yaşadığı tahmin ediliyor. Kentsel nüfus arttıkça bu sayının 2050 yılı itibariyle 3 milyara yanaşacağı tahmin ediliyor.

En az gelişmiş ülkeler ve kriz yaşayan ülkeler bu sorundan daha fazla etkileniyor. Dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alan Çad, Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde nüfusun %90’ı gecekondularda yaşıyor. Biraz daha gelişmiş ülkelerde ise nüfusun %30-60’ı gecekondularda yaşıyor.

Ülkelerin gelişmişlik seviyesi ile güvencesiz yerleşim alanlarında yaşayan vatandaş sayısı arasında korelasyon bulunuyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.