Gıda Hattı

3. Doz aşılamada bioNTech ilk sırada!

17 Eylül 2021, 00:26
Paylaş
3. Doz aşılamada bioNTech ilk sırada!
Türkiye'de ikinci doz aşı sonuçları ile ilgili bir araştırma yapıldı ve bioNTech aşısının sinovac aşısına göre çok daha fazla tercih edildiği görüldü. Konuya ilişkin olarak Prof. Dr. Nükhet Hotar açıklama yaptı.

Prof. Dr. Hotar 3. doz aşısının coronavac olarak yaptıran kişiler 7. gün sonra antikor düzeyinin yaklaşık 8 kata kadar daha fazla olduğunu gösterdi. BioNTech aşısı yaptıranlar da ise bu antikor sayısının 106 kat daha yüksek olduğunu belirtti.

Pandemi döneminde tedbirler alındı ve aşılama işlemi başladı. İki doz Çin’de üretilen korunarak aşısını yaptıranlar 3. doz aşısı olarak antikor oranları açısından bioNTech aşısını tercih ettiler. Dokuz Eylül üniversitesi 3. doz için açıklamada bulundu ve sağlık çalışanlarının antikor oranlarından bahsetti.

Aşı

BioNTech aşısının antikor oluşturma oranı çok yüksek!

Araştırma sonucu maddeler halinde paylaşıldı ve araştırma sonucuna göre;

Antikor düzeyleri incelendi ve iki doz coronavac aşısı olanlar 4 ay sonra koruyuculuğunun anlamlı bir şekilde düşmesi ile tedirgin olabilirler. %89 oranında hala yeterli düzeyde antikor oluşumu sağlanmış olacak.

Üçüncü doz aşı sonrasında ise sağlık çalışanları üzerinde yapılan araştırmada %100 antikor düzeyinin arttığı görüldü ve yeterli düzeye eriştiği açıklandı. Sağlık personeli 3. doz koronavac aşısı yaptıranlarda aşıdan 7 gün sonraki antikor seviyesinin 7.5 yükseldiğini belirtti. Ancak 3 doz olarak bioNTech aşısı yaptıran sağlık mensuplarında bu oranın 106 kat olduğu ortaya çıktı.

Aşılama sonrasında yalnızca bir kişi koronavirüse yakalandı

Üçüncü doz aşıyı bioNTech yaptıranların durumları değerlendirildi ve antikor düzeylerinin zaman içinde bir miktar düştüğü ancak kalan antikor düzeyinin 2 ay sonra oldukça yeterli düzeyde olduğu görüldü. Aşı sonrasında %100 olan bu oran arttı. Ancak düşmesine rağmen de 2 ay sonra hala koruma sağladığı ortaya çıktı. İlk 2. doz aşısını sağlık çalışanlarının yüzde 4'ünde vaka oluştu. 3. doz aşıyı olan 293 kişide ise yalnızca 1 kişi koronavirüs yakalanmasına rağmen hafif bir seyirci atlattı.

50 ve 40 yaş üstü aşı

Aşı karşıtları için suç duyurusu oluşturulabilir

Aşı karşıtları için suç duyurusu oluşturulabileceği konusunda açıklama yapan Prof. Dr. Hotar “kişinin tek başına bir adada yaşanması durumunda belki aşıya karşı olmak doğru bir durum olabilir. Ancak çalışma ortamında aşı yaptırmıyorum demek bir kişi için değil bir başkasının hayatını riske sokuyor. Bu bir özgürlük olarak düşünülmemeli. Bu durumda toplumu riske atan kişinin bu hareketini engellemek için suç duyurusunda bulunabilmek gerekir” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.