AramaArama
Gıda Hattı

3.doz aşı başladı mı? 3.doz aşı randevusu nasıl alınır?

1 Temmuz 2021, 11:47
Paylaş
3.doz aşı başladı mı? 3.doz aşı randevusu nasıl alınır?

3.doz aşı başladı mı? 3.doz aşı randevusu nasıl alınır? 30 Haziran çarşamba günü gerçekleştirilen bilim kurulu toplantısının ardından Bakan Koca iki doz aşısını olan vatandaşların üçüncü doz aşılarını ne zaman yaptırmaları gerektiğine dair bilgiler verdi. İşte detaylar...

İki doz şeklinde yapılan Covid-19 aşısı için üçüncü dozun olup olmayacağı merak edilirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası konuyla alakalı önemli açıklamalarda bulundu. 3.doz korona aşısı için tarih aralığını veren Bakan Koca'nın açıklamaları sonrası "3.doz aşı ne zaman ve kimlere yapılacak? Sinovac'tan sonra Biontech aşısı yapılır mı?" sorularının yanıtları araştırılır hale geldi. Bu kapsamda; Biontech'ten sonra Sinovac aşısı olunur mu? 3.doz aşısı kimlere yapılacak ve zaman olacak?

3. doz aşı ne zaman?

Fahrettin Koca, Bilim Kurulu sonrası açılamalarda bulundu. İlk iki dozu yaptıran ve 3. doz için beklemede olan vatandaşlara da beklenen detayı verdi. Buna göre, BioNtech ve Sinovac aşısı fark etmeksizin yarından itibaren üçüncü doz aşılama başlayacak.

Bakan Koca'nın açıklamasında,'' Buna göre 50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın hangi aşı ile olursa olsun 3. Doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız yarından itibaren istedikleri aşı ile 3. Doz aşılarını olmak üzere randevu alabileceklerdir. 3. Doz aşının hangi aşı türü ile olduğunun herhangi bir kısıtlaması ya da önceliği yoktur. Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız ilk iki dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar 3. Doz olarak istedikleri aşıyı olabilirler. Bu konuda tercih sizlere aittir. Gönül rahatlığı ile istediğiniz aşıyı 3. Doz olarak yaptırabilirsiniz.'' ifadelerine yer verdi.

Üçüncü doz aşı kimlere yapılacak?

Üçüncü korona aşısının ise 50 yaş üstü vatandaşlara ve sağlık çalışanlarına yapılacağı belirtildi.

E-Devlet ve MHRS ile aşı randevusu nasıl alınır?

Aşı randevusu telefon ile alınacaksa kimlik belgesinin yanınızda bulunması gerekiyor. Eğer aşı randevusu SMS ile alınacaksa TC Kimlik Numarası ve Kimlik Seri Numarasını biliyor olmak yeterlidir. Tüm bunların dışında E-Devlet girişi ile basit bir şekilde aşı randevusu oluşturmak da mümkün olabilmektedir. Bu sayede aşı randevu günü ve saati konusunda serbestçe seçim yapabilmenize imkan doğmaktadır.

Telefondan aşı randevusu alma ekranı

Telefondan aşı randevusu oluşturabilmek için Sağlık Bakanlığı MHRS sistemi olan 182 çağrı merkezini arayabilirsiniz. Ancak yoğunluk oluştuğu dönemlerde 182 çağrı merkezi hattı düşmemekte ve iletişimde problem yaşanabilmektedir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.