Gıda Hattı

240 milyon $'lık pizza pazarı iştah kabartıyor

15 Temmuz 2008, 09:31
Paylaş

Türkiye’nin 1990’lı yıllarda tanıştığı pizza sektörü, 240 milyon dolarlık büyüklüğü ile sadece yabancıların değil yerli üreticilerin de rekabetine sahne oluyor. Türkleri pizzayla tanıştıran ilk zincir Pizza Hut olurken, pazarda Domino’s, Pizza Pizza, Little Caesars ve Sbarro’nun yanı sıra irili ufaklı çok sayıda marka faaliyet gösteriyor. Dünyada yaklaşık 120 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan pizza pazarına ise Amerika yön veriyor.

Dominos’un payı yüzde 35

Üç yıl içinde Türkiye’deki pizza pazarının 600 milyon dolara ulaşmasını öngören Domino’s Pizza Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga, “Türkiye’deki nüfusun yüzde 75’inin halen hazır yemek tercih etmediğini biliyoruz. Bu da ülkemizdeki pizza sektörünün halen ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor” dedi. Pizza sektöründe yüzde 35 pazar payına sahip olduklarını öne süren Saranga, 2007 yılında yüzde 93 büyüdüklerini ifade etti.

D grubu bile alıyor

Sektördeki endüstrileşme sayesinde pizza fiyatlarının çok uygun hale geldiğini belirten Aslan Saranga, şöyle devam etti: “Daha önce pizza, A grubu tüketicisine yönelik bir ürün olarak görülüyordu. Günümüzde ise üretimin artması ve satış noktalarının çoğalması ile birlikte, B, C hatta D gelir grubuna da seslenmeye başladı. Öte yandan, İstanbul, İzmir ve Ankara’daki yoğun rekabet yavaş yavaş Anadolu’ya kayıyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde Anadolu’da çok ciddi bir büyüme yaşanacak.”

İnce hamurlu, malzemesi bol pizza seviyoruz

Türklerin tüketim trendlerine ilişkin bir araştırma yaptıklarını, ortaya da çok .çarpıcı sonuçların çıktığını belirten Pizza Pizza Genel Müdürü Tolga Türker, şu bilgileri verdi:

• Türklerin yüzde 65’i ince ve bol malzemeli pizza istiyor.

• Pizza alanların yüzde 33’ü pizzanın doyurucu olmasına özellikle özen gösteriyor.

• Yüzde 54’ü zamanında teslimi önemserken, yüzde 28’i de mekânı, yüzde 86’sı ise hijyeni ön planda tutuyor.

Amerikalı yılda 70 dilim yiyor

Pizza Pizza Genel Müdürü Tolga Türker, “Amerika’da saniyede 350 pizza dilimi yeniyor. Amerikalıların yüzde 93’ü en az ayda bir kere pizza yiyor. Arkadaşlarıyla toplanan Amerikalıların üçte ikisi pizza siparişi veriyor. Bir Amerikalı yılda 15 kilo pizza tüketiyor, bu da yaklaşık 70 dilime tekabül ediyor. Türkiye’de ise yılda kişi başına ortalama 3,5 dilim pizza düşüyor” dedi. KKTC dâhil olmak üzere 44 ilde 139 şube ile faaliyet gösterdiklerini belirten Türker, geçen yıl 60 milyon doların üzerinde ciro gerçekleştirdiklerini, bu yıl ise yüzde 20 büyüme öngördüklerini dile getirdi. Ağırlıklı yabancı menşeli pizza zincirlerinin faaliyet gösterdiği pazarda yüzde 100 Türk sermayeli bir şirket olarak faaliyet gösterdiklerinin altını çizen Türker, “Yabancı ve köklü firmalara rakip olmanın zor yanları olduğu gibi avantajları da var. En büyük avantajı Türk damak tadını çok iyi biliyor olmamız” diye konuştu. Akşam Gazetesi/14.07.2008

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.