Gıda Hattı

22 Mayıs sigaraya zam yapıldı mı? Güncel sigara fiyatları ne kadar?

22 Mayıs 2022, 16:39
Paylaş
22 Mayıs sigaraya zam yapıldı mı? Güncel sigara fiyatları ne kadar?
22 Mayıs sigaraya zam yapıldı mı? Güncel sigara fiyatları ne kadar? Sigaraya zam gelip gelmediği araştırılıyor. Yeni yılda sigara fiyatları ocak ayındaki çifte zammın ardından iki kez daha zamlandı. Buna göre 2022 yılında sigara fiyatlarına 8 lira zam yapılmış oldu.

22 Mayıs sigaraya zam yapıldı mı? Güncel sigara fiyatları ne kadar? Mayıs ayı ortasında gelen son zammın ardından sigaraya yeni bir zam geleceği iddiası da gündeme geldi. İşte 21 Mayıs zamlı güncel sigara fiyatları...

Sigaraya zam haberleri gündemde kalmaya devam ediyor. Sigara fiyatlarına bu sene toplamda 3 kez zam yapılmış ve toplamda 8 liralık zam gelmişti. 5 Mayıs'ta gelen son zammın ardından sigaraya bir zam daha geleceği iddiası gündeme geldi. En düşük sigara fiyatının 36,5 olacağı da iddilar arasında. Peki, sigara zammı geldi mi, ne zaman gelecek? İşte 21 Mayıs güncel zamlı sigara fiyatları ile en düşük ve en yüksek sigara fiyatı...

Kent Blue sigara fiyatları

“EN DÜŞÜK SİGARA FİYATI 36.5 LİRA OLACAK”

Habertürk’ten Finans Editörü Rahim Ak’ın sigara zammıyla ilgili yazısı şu şekilde; “Sigara ve alkolde ÖTV tutarı yasa gereği her altı ayda bir ÜFE kadar artırıldığı için bu temmuzda en ucuz sigara fiyatı 40 liraya yaklaşabilir. 4 ayda yüzde 39 gelen ÜFE 2 ay daha aynı hızla yükselirse yüzde 60 olabilecek. 6 aylık ÜFE kadar artırılacak olan sigarada maktu vergi 14.4 liradan 23.03 liraya yükselecek. Yani bir paket sigaradan alınan vergi en az 23.03 olacak. Ancak sigaranın vergisinde bir şart daha var bu rakamın satış fiyatının yüzde 63'ünden daha az olmaması gerekiyor. Böylece en düşük sigara fiyatı 36.5 lira olacak. Yani hiç bir sigara 36.5 liranın altında satılamayacak. Bir de yüzde 18'lik KDV'yi dikkate almakta fayda var. 36.5 liralık tutar en düşük vergi şu anda 22,8 lira düzeyinde.”

5 MAYIS’TA ZAMLANDI!

Philips Morris ve BAT Grubu sigaralara 5 Mayıs itibarı ile 2 TL zam geldi. Normalde Temmuz ayında yapılması beklenen zam enflasyon verilerindeki artışın da etkisiyle birlikte sürpriz şekilde bugün zamlandı.

SİGARA ZAMMI GELECEK Mİ?

Sigara fiyatları zammının geleceği iddiaları gündemde yer alıyor. 2022 yılında yaklaşık 8 liralık zam uygulanan sigara fiyatlarındaki son durum binlerce tütün kullanıcısının gündeminde yer alıyor. Yüksek enflasyonun sigara zammını beraberinde getireceği iddiaları gündemde yer alırken konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.