Gıda Hattı

22 Mart Dünya Su Günü… Hedef: “Kimseyi Geride Bırakmamak”

22 Mart 2019, 01:15
Paylaş
22 Mart Dünya Su Günü… Hedef: “Kimseyi Geride Bırakmamak”

BM tarafından alınan kararla 1993 yılından bu yana kutlanmakta olan 22 Mart Dünya Su Günü için bu yılın teması, “Kimseyi Geride Bırakmamak”… Günümüzde hala 1 milyar insanın temiz içme suyuna erişiminin olmaması, bu hedefin ne kadar uzağında olduğumuzu da gözler önüne seriyor.

Dünya Su Günü her yıl 22 Mart’ta tatlısu kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve tatlısu kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine odaklanılması amacıyla kutlanıyor.

Dünya Su Günü teması: “Kimseyi Geride Bırakmamak”

İlk olarak 1992 yılında toplanan Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Kalkınma Konferansında (UNCED) gündeme getirilen Dünya Su Günü, BM Genel Kurulu tarafından 22 Mart 1993’te alınan kararla her yıl kutlanmaya başlandı.

Birleşmiş Milletler-Su (UN-Water) tarafından organize edilen kutlamalar, her yıl farklı bir tema ile gerçekleştiriliyor. 2019 yılı Dünya Su Günü teması ise BM Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi hedeflerine paralel olarak “Kimseyi Geride Bırakmamak” olarak belirlendi.

Dünya Su Gelişimi Raporu 2019

UN Water, her yıl Dünya Su Günü dolayısıyla gezegenin su varlığı ve insanların suya erişimi konusundaki son durumu bir raporla ortaya koyuyor.

Bu yıl için hazırlanan Dünya Su Gelişimi 2019 Raporu, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 19 Mart’ta Cenevre’de düzenlediği toplantıda açıklandı.

Toplantıda konuşan UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, “Suya erişim, her insanın onuru için hayati bir haktır. Yine de milyarlarca insan bu haktan hala mahrum. Birleşmiş Milletler Dünya Su Gelişme Raporunun yeni baskısı, ilerlemeye yönelik ortak kararlılığın ve karar alma sürecinde geride kalanları dahil etme çabalarının bu gerçeği doğurabileceğini gösteriyor” dedi.

Dünyanın su gerçekleri!

1 milyar insan evinde temiz, güvenilir içme suyu olmadan yaşamını sürdürüyor.

Dünya üzerinde her dört ilköğretim okulundan birinde, çocuklara temiz içme suyu sunulamıyor. Çocuklar ya temiz olmayan su içiyor ya da okullarında su içmiyorlar.

Her gün 5 yaşında altındaki 700'den fazla çocuk, her gün güvenli olmayan su tüketimi ve kötü hijyen koşullarına bağlı olarak ishalden hayatını kaybediyor.

Küresel olarak, güvenli olmayan ve korunmasız su kaynaklarını kullanmak zorunda kalanların %80'i kırsal alanlarda yaşıyor.

Küresel ölçekte, güvenli olmayan kaynaklardan su içenlerin yarısı Afrika'da yaşıyor. Sahraaltı Afrika'da nüfusun sadece %24'ünün güvenli içme suyuna erişimi var.

İçme suyu olmayan her 10 haneden sekizinde su temininden kadınlar ve kızlar sorumlu.

Her gün 800'den fazla kadın hamilelik ve doğumdaki komplikasyonlardan hayatını kaybediyor.

4 milyar insan su kıtlığı yaşıyor

2017 yılında çatışma ve baskılar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 68,5 milyon insanın güvenli suya erişiminde de sorunlar yaşanıyor.

Yaklaşık 159 milyon insan içme suyunu, havuzlar ve akarsular gibi her türlü çevresel kirliliği açık yüzey sularından temin ediyor.

Dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisine denk gelen yaklaşık 4 milyar insan, yılın en az bir ayında şiddetli su kıtlığı çekiyor.

Dünya çapında 700 milyon insan 2030 yılına kadar şiddetli su kıtlığı ile yaşadıkları yerlerden olabilecek.

Doğal çevrenin bozulması ve küresel su kaynakları üzerindeki sürdürülemez baskının mevcut haliyle devam etmesi durumunda, 2050’ye kadar küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın %45'i ve küresel tahıl üretiminin %40'ı risk altında olacak. Bu durumdan yoksul ve marjinal nüfus orantısız bir şekilde etkilenecek, halihazırda artan eşitsizlikler daha da şiddetlenecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.