Gıda Hattı

21. Yüzyılın Bayramlarının Yeni "Şerbet ve Şıra"Sı: Üzüm Suyu

9 Ekim 2007, 17:05
Paylaş

Geleneksel Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunan şerbet ve şıra, yemeklere ve tatlılara eşlik etmesiyle ünlüdür. Kimi zaman tek başlarına hararet kesmek amacıyla içilen şerbet ve şıra, özellikle bayramlarda ikramlara eşlik eder. Hazmı kolaylaştıran, damakları tatlandıran şerbet ve şıranın meyveden masaya uzanan sürecinin emek isteyen uzun bir süreç olması, bu geleneğin giderek yok olmasına neden oluyor.

Geleneksel tatlarımıza bağlı meyve suyu endüstrisi ise zamanı az olan ancak örf ve adetleri de günümüzde sürdürmek isteyenlere çeşitli alternatifler sunuyor. Şıranın temel maddesi üzümü, yüzde 100 doğal meyve suyu olarak tüketicilerle buluşturan meyve suyu üreticileri, fayda ve geleneği tek pakette bir araya getiriyor.

Meyve suyu Endüstrisi Derneği MEYED Başkanı Prof Dr. Aziz Ekşi, yaklaşan Şeker Bayramı’nda gerçekleştirilecek üzüm suyu ikramlarıyla hem hazmın kolaylaştırılabileceğini, hem de bu geleneksel tatla bayram koşuşturmasından doğan bedensel ve zihinsel yorgunluların ortadan kaldırılabileceğini ifade ediyor.

Uzmanlar tarafından sihirli iksir ve bitki sütü olarak da adlandırılan üzüm suyunun bayram açısından faydalarını sıralayan Prof. Dr. Ekşi, üzüm suyunun tatlı olmasına rağmen kalorisinin üzüm kadar olduğuna dikkat çekiyor. Bir bardak üzüm suyunun enerjisinin yalnızca 100 kalori olduğunu dile getiren MEYED Başkanı, sodyum miktarının düşük olması, ancak buna karşılık potasyum miktarının yüksek olması nedeniyle tansiyonu dengede tutacak bir içecek olduğuna işaret ediyor. Kasları güçlendiren magnezyum miktarının oldukça yüksek olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Ekşi, “Üzüm suyu, içerdiği meyve asidi ile sindirimi kolaylaştırarak, mide şişkinlini önlemektedir. Daha da önemlisi başlıca antioksidan kaynaklarından birisidir. Bilindiği gibi antioksidanlar; vücuda zararlı serbest radikalleri bağlayarak ve LDL oksidasyonunu önleyerek kalp hastalıkları riskini azaltmakta, kanser tiplerinden korumakta, bağışıklık sistemini güçlendirmekte, yaşlanmayı geciktirmekte ve cildin düzgün ve parlak olmasını sağlamaktadır. Üzüm ve üzüm suyunun antioksidan özelliği esas olarak rezveratrol ve malvidin adlı bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Üzüm suyuna rengini v antosiyanin pigmentlerinin başlıca bileşeni(% 64.3) malvidindir ve malvidin en etkili antioksidanlardan birisidir. Bunun gibi, üzüm suyuna rengini veren diğer peonidin, petunidin, delfinidin ve siyanidin gibi bileşikler de antioksidandır. Fazla miktarda içerdiği manganez elementi de üzüm suyunu antioksidanca güçlendirmektedir. Ayrıca; üzüm suyu, doğal olması ve fermente edilmemiş olması nedeniyle şıradan da sağlıklıdır. Bu nedenle, yüzde 100 doğal üzüm suyu ile bayram geleneklerimizi yaşatırken , aynı zamanda vücudumuzu da kışa hazırlamaktayız” ifadesini kullanıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.