Gıda Hattı

2022 Güneş tutulması ne zaman? Türkiye'den görülecek mi?

30 Nisan 2022, 12:47
Paylaş
2022 Güneş tutulması ne zaman? Türkiye'den görülecek mi?
2022 Güneş tutulması ne zaman? Türkiye'den görülecek mi?  'Güneş tutulması nedir, etkileri neler?' sorusu gündemde yerini aldı. Bugün yaşanması beklenen Güneş tutulması için geri sayım başladı, milyonlarca vatandaş Güneş tutulmasının ne zaman, saat kaçta olacağını araştırmaya başladı.

2022 Güneş tutulması ne zaman? 2022 Güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi, buradan görünecek mi? 2022'nin ilk Güneş tutulması nerede görülebilecek, kaç saat sürecek? İşte Güneş tutulmasına dair merak edilenler...

2022 yılının ilk Güneş tutulması için geri sayım devam ederken, vatandaşlar Güneş tutulmasına dair detayları araştırmaya başladı. Peki, Güneş tutulmasının yaşanacağı saat belli mi, Güneş tutulması ne zaman, ne kadar sürecek? Güneş tutulması nedir, nasıl olur? İşte Güneş tutulması hakkında merak edilen detaylar...

Güneş tutulması ne zaman, saat kaçta?

2022 yılının önemli gök olaylarının yer aldığı takvime göre, bu yılın ilk Güneş tutulması 30 Nisan 23:27'de gerçekleşecek ve yaklaşık 4 saat sürecek.

Türkiye'den izlenecek mi?

Güneş tutulması Antarktika, Güney Amerika, Pasifik okyanusundan izlenecek fakat Türkiye'den izlenemeyecek. Bir sonraki Güneş tutulması ise 20 Nisan 2023'te, yani seneye yaşanacak. Bu tutulma, hem tam Güneş tutulması hem de "ateş çemberi" veya halkalı Güneş tutulması özelliklerini gösteren melez bir tutulma olacak.

Ay Güneş'ten yaklaşık 400 kere daha küçüktür ancak bize Güneş'ten 400 kere daha yakın olduğu için gökyüzünde ikisi de aynı büyüklükte gözükmektedir.

Bir Güneş Tutulması, Ay'ın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve bazı özel koşulların sağlanması neticesinde meydana gelir. Tutulmanın olabilmesi için, Ay'ın Yeniay safhasında olması ve yer etrafındaki yörüngesinin düzlemi ile Yer'in Güneş etrafındaki yörünge düzleminin arakesit noktaları doğrultusunun Güneş'in merkezinden geçmesi gerekmektedir. Diğer bir deyişle Güneş Ay ve Dünya aynı doğrultuda olmalıdır.

Bilindiği üzere bir yıl içerisinde 12 ay vardır. Yani Ay, Dünya etrafında yılda 12 kez dolanır. Dolayısıyla eğer Ay'ın yörünge düzlemi Dünya'nınkiyle çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelebilirdi. Fakat durum böyle değildir. Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nınki arasında yaklaşık 5° 9' lık bir açı vardır. Bu açı nedeniyle Dünya, Ay ve Güneş, Ay'ın Dünya etrafındaki her dolanımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar. B

öylece her ay bir Güneş tutulması oluşmaz. Nitekim bir yılda en az iki, en çok beş Güneş tutulması meydana gelebilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.