AramaArama
Gıda Hattı

2021 Nefes Kredisi 1 Haziran’da başlıyor. Kaç banka katılıyor?

26 Mayıs 2021, 11:38
Paylaş
2021 Nefes Kredisi 1 Haziran’da başlıyor. Kaç banka katılıyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, salgının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla 2021 Nefes Kredisi’nin, 10 Bankanın katılımı ile 1 Haziran 2021 itibarı ile uygulamaya alınacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kademeli normalleşme döneminde sanayiciler, KOBİ ve büyük şirketlere Nefes Kredisi imkanı sağlanacağını duyurmuştu.

Nefes Kredisi 1 Haziran’da başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Nefes Kredisi uygulamasına ilişkin ayrıntıları yazılı basın açıklaması ile duyurdu. Buna göre;

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla “2021 Nefes Kredisi”, 10 Bankanın katılımı ile TOBB ve KGF işbirliğinde 1 Haziran 2021 itibarı ile uygulamaya alınacak.

Nefes kredisinden kimler yararlanacak?

Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 Milyon TL altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre yüzde 25 kayıp yaşayan; Ticaret, Deniz Ticaret, Sanayi, Ticaret ve Sanayi veya Ticaret Borsası’na kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkânı sağlanacak.

2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek. TOBB ve Oda / Borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacak.

6 ay ödemesiz dönem imkânı sağlanıyor

İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkânı sağlanacak olan 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak.

Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olan kredi uygulamasında, faiz oranı yıllık yüzde 17,5 olarak belirlendi.

Katılımcı Bankalar

T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

AKBANK T.A.Ş.

DENİZBANK A.Ş.

ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.

VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.