AramaArama
Gıda Hattı

2021 İşten çıkarma ne zaman bitecek? İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı?

18 Haziran 2021, 14:07
Paylaş
2021 İşten çıkarma ne zaman bitecek? İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı?

2021 İşten çıkarma ne zaman bitecek? İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı? Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle işten çıkarma yasakları ay sonuna kadar uzatıldı. İşte detaylar...

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, 4857 sayılı İş Kanunu'nun, işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemeyi içeren geçici 10'uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin, 17 Mayıs 2021'den itibaren 30 Haziran 2021'e kadar uzatılması düzenlendi.

KOD-29 mağduriyetinin önüne geçiliyor!

İşten çıkarma yasağı karşısında işverenlerin bir bahane olarak kullandığı KOD29 için SGK'dan yeni bir açıklama geldi. Ahlak ve İyi niyet kurallarına uymadığı için işten çıkartılacak olan işçileri kapsayan KOD29 ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

"Birbirinden farklı fesih nedenlerinin tamamının aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üzerine SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlenmiştir. Böylelikle mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık gibi birbirinden farklı fesih sebeplerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, olası sorunların önüne geçilecektir."

Haber Etiketleri

SGK

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.