AramaArama
Gıda Hattı

2021 Dünya Başkent Belediye Başkanı Ödülü Mansur Yavaş’ın

14 Eylül 2021, 09:42
Paylaş
2021 Dünya Başkent Belediye Başkanı Ödülü Mansur Yavaş’ın

Belediye Başkanları Vakfı (City Mayors Foundation) tarafından düzenlenen World Mayor’da 2021 Dünya Başkent Belediye Başkanı Ödülü’ne Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş layık görüldü. 18 başkent belediye başkanı arasından birinci seçilen Yavaş, “Bu başarı Mansur Yavaş’a ait değil, 6 milyon Ankaralının” ifadesini kullandı.

Uluslararası Şeffaflık Derneği ve İnsani Geliştirme Vakfı tarafından daha önce şeffaflık ödülüne layık görülen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 21 ülkeden 32 belediye başkanının aday gösterildiği ‘World Mayor’ aday listesinde bulunan Türkiye’de tek, Asya’da ise dört belediye başkanından biri olmuştu.

Finale kalmasının ardından kendisine oy verenlerin gönderdiği soruları yanıtlayan Başkan Yavaş, 18 başkentin belediye başkanı arasından birinci olarak, ‘2021 Dünya Belediye Başkanı Başkent Ödülü’ne layık görüldü.

Ödül, neden Mansur Yavaş’a verildi?

World Mayor ekibi, Yavaş’ın ‘2021 Dünya Belediye Başkanı Başkent Ödülü’nü kazandığını oy verenlerine gönderdiği bir e-posta ile duyurdu. Ödülün neden Yavaş’a verildiği şöyle açıklandı:

“Halkın güvenliği ve şeffaflığı önceleyen bir yönetim anlayışı sergiledi.

Avrupa ve Asya’nın büyük başkentlerine eşit bir metropol inşa etme vizyonu ortaya koydu.

Yolsuzlukla cesaret ve inançla mücadele etti.

Toplumun yoksul ve dezavantajlı kesimlerini destekledi.

Temiz suya ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyor.

Bağlantıları zayıf olan bölgelere internet erişimi sağladı.

Binlerce referans ve yoruma bakıldığında Ankara Halkı ve Türkiye’den pek çok kişi Mansur Yavaş’ın Ankara’yı Dünya’nın en büyük başkentlerinden biri haline getireceğine inanıyor.”

“Bu başarı, 6 milyon Ankaralı’nın”

18 başkent belediye başkanı arasından 2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü’ne layık görüldüğünü Gençlik Parkı’nda düzenlenen Sakarya Zaferi’nin 100. Yılı kutlamalarında haber alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Sevgili hemşehrilerim, biraz önce İngiltere’den açıklanmış. Tabii son derece mutlu olduk. Ama bu başarı Mansur Yavaş’a ait değil, 6 milyon Ankaralı’nın. İnşallah sizlerin adına bu ödülü alacağım. Hepinize sonsuz sevgi ve saygılar sunuyorum” açıklaması yaptı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.