Gıda Hattı

2021 belediye bursları nelerdir? 2021 burs veren belediyeler listesi!

30 Eylül 2021, 19:04
Paylaş
2021 belediye bursları nelerdir? 2021 burs veren belediyeler listesi!
2021 belediye bursları nelerdir? 2021 burs veren belediyeler listesi! Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) geçtiğimiz günlerde açıklandı. Tercihler ve yerleştirmelerle birlikte Üniversiteler, dernekler, vakıflar, kurumlar ve işadamları da, sınav sonrası öğrencilere sağlayacağı burslar hakkında detaylı bilgiler vermeye başladı.  İşte burs veren  belediyeler...

2021 belediye bursları nelerdir? 2021 burs veren belediyeler listesi! Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) geçtiğimiz günlerde açıklandı. Tercihler ve yerleştirmelerle birlikte Üniversiteler, dernekler, vakıflar, kurumlar ve işadamları da, sınav sonrası öğrencilere sağlayacağı burslar hakkında detaylı bilgiler vermeye başladı.  İşte burs veren  belediyeler...

Belediye Bursu Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

Belediyeler kendi sınırları içerisinde ikametgah eden ilk ve orta okul, lise ve yüksek öğrenim öğrencileri için, burs imkanı sağlamaktadır. Geleceğimizin yeni nesilleri için, belediyeler böylelikle ellerini taşın altına koyarak. Zor durumda olan, çocuklarını okutmak isteyen, ama maddi durumları el vermeyen ailelere para yardımı yaparak destek çıkmaktadır.

Belediye Bursu Yardımı Nedir? Kimlere Verilir?

Öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın sıklıkla araştırılıp merak ettiği belediye bursu nedir? Bu yardımların kimlere verileceğini sizler için burada yer verdik. Belediyeler her yıl yardıma muhtaç vatandaşlarımız için belirli sosyal yardım da bulunmakta, bunlar için de bütçe ayırmaktadır. Ve ayırdıkları bu bütçenin bir kısmı ile öğrencilerimize düzenli olarak eğitim hayatlarını kolaylaştıracak maddi yardımlarda bulunurlar. Bu bulundukları yardımlara belediye bursu adı verilir. Peki, belediyelerin vermiş oldukları burs yardımları, kimlere ve ne şekilde verilir?

Tabi ki! bu burslar her başvuruda bulunan vatandaş  ve öğrencilerimize verilmiyor. Belediyelerin aramış olduğu, belli kriterleri ve şartları göz önünde bulundurarak burs verilecek ailelere karar veriliyor.

Peki belediye bursuna nasıl başvurulabileceğini bilmek ister misiniz? İşte sizlere genel olarak tüm yerel belediyelerin burs başvurularının yapılma yolu.

Belediye Bursuna Nasıl Başvurulur? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belediye yardımları büyükşehirler, il ve ilçe belediyeleri tarafından yapılmaktadır. Belediye burslarından faydalanmak için müracaatları şahsen kendiniz yapmanız gerekiyor. Ayrıca bu yardımlardan yararlanmak için belirli şartları da taşımanız isteniliyor. Bu şartların dışında belediye bursu için gerekli olan evraklara sahip olmanız da gerekmektedir. Başvuru yapamadan önce talep edilen bu evraklar şu şekilde hazırlanır.

 1. Öncelikle müracaat etmiş olduğunuz belediyeden, burs başvuru dilekçesini alıp, doğru bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir.
 2. Eğer yüksek öğrenim görüyor iseniz, kayıtlı olduğunuzu gösteren bir öğrenci belgesinin aslı ve fotokopisi,
 3. Orta öğretim ve lise denginde iseniz, okuldan alınacak öğrenci belgesi, aslı ve fotokopisi,
 4. Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi,
 5. Muhtarlık tarafından alınan yoksulluk belgesi,

Bu belgeleri tamamlayan eğitim gören öğrencilerimiz veya vatandaşlarımız, ikametgah ettikleri belediyelere giderek, Sosyal Yardım Müdürlüğü veya Kadın Koordinasyon Merkezine başvuruda bulunabilirler. Orada sorumlu olan görevlilerin, size vermiş oldukları formu, eksiksiz ve yanlış doldurmamaya dikkat ediniz.

Belediye Burslarının Sartları Nelerdir?

Belediyeler kaç öğrenciye burs imkanı sağlayacaklarını ve ne kadar süreliği olacağını, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bildirmeleri gerekir. Bunun nedeni ise vermiş oldukları öğrenci burslarını tamamen yasal bir çerçeve içinde gerçekleştirmiş oldukları içindir. Sizler de yasalara dayanan bu belediye burs yardımı başvurularından yararlana bilirsiniz. Tabi Belediye burslarına başvuruda bulanabilmek için de gerekli şartları taşımanız gerekiyor. Öncelik olarak belirlenen şartlardan bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti (TC) vatandaşı olmanız tır. Diğer belediye burs başvuru şartları nelerdir? derseniz.

 1. 25 yaşından küçük olmak,
 2. Maddi desteğe ciddi anlamda ihtiyacı olduğunu kanıtlayan belgelerin olması,
 3. Başka kurumlardan burs almıyor olmanız,
 4. Adli sicil kaydınız temiz olması, yüz kızartıcı hiç bir sebepten dolayı suçunuz olmaması,
 5. Karakterinizin güzel olması gerekmektedir,25
 6. Sosyal Güvenlik Kurulu tarafından bir bağınız olmamalı,
 7. Başvuruda bulunan kişinin üzerine kayıtlı, herhangi bir mal varlığının olmaması,
 8. Mal varlığınıza ve gelir durumunuza bakılmış olduğu durumda gerçekten maddi desteğe ihtiyacınız olması gerekmektedir.

Bütün bunların yanı sıra, başvuruda bulunan kişinin ailesinin, gelir düzeni hesaplanarak genel durumlarına da bakılıyor. Ayrıca yüksek öğrenim öğrencilerinin ve üniversite okuyan öğrencilerin burs alabilmeleri için not ortalamasının 2,5 olması da gerekmektedir. Aynı zamanda belediye burslarına başvuruda bulunamayacak öğrencilerde var onlarda şu şekildedir.

Belediye Bursuna Kimler Başvuruda Bulunamaz

Belediyeler sınırlı sayıda öğrencilerimize, burs imkanı sağlamaktadır. Bu sebepten ötürü her ne yazık ki tüm burs başvurusunda bulunan öğrencilere yardımda bulunamaya bilirler. Başvuru da bulunmaz olarak gördükleri öğrenci kitlesi ise şu şekildedir.

 1. Uzaktan eğitim alan öğrenciler
 2. Açık öğretim de okuyan öğrenciler,
 3. Özel üniversitede okuyan öğrenciler,
 4. Ücretli bir öğrenci değişim programından faydalananlar,
 5. Türkiye vatandaşı olmayanlar,
 6. Burs şartlarına uymayan tüm öğrenciler,
 7. Türk Eğitim Vakfı bursu gibi öğrenci burslarından yararlananlar
 8. 25 yaşını doldurmuş olan öğrenciler,
 9. Vakıf üniversitesi öğrencileri başvuruda bulunamamaktadır.

Belediyenin burs vermediği kriterler içinde iseniz şayet farklı burslardan  yararlanabilme imkanınız oldukça yüksek. Belediyenin burs verdiği kitlede iseniz burs önceliği olarak hak verdiği öğrenci kitlesi ise şunlardır.

Burs İçin Öncelik Hakkı Verilen Öğrenciler

Belediye bursu için başvuruda bulunan, belediyelerin belirlediği bazı özellikleri taşıyan öğrencilere öncelik hakkı verebilirler. Bu öncelikli özellikler şu şekildedir.

 1. Belediyeden belediyeye değişiklik göstermek kaydı ile kız çocuklarına öncelik hakkı tanırlar.
 2. Anne veya babasını kaybetmiş olan öğrencilerimize öncelik tanırlar.
 3. Ailesi olmayıp boşanmış olan öğrencilerimizin durumlarına bakılarak öncelik hakkı tanınır.
 4. Bir ailede aynı anda eğitim gören kardeş sayısının durumuna bakarak öncelik verilir.
 5. Öğrencilerin kendilerine özel yetenek ve kabiliyeti olması durumunda o öğrenciye öncelik hakkı verilir.

Başvurular kabul edildi, araştırmalar bitti. Burs almaya hak kazandınız. Peki belediyelerimizin sizlere aylık olarak verdikleri burs miktarı ne kadardır?

Belediye Bursu Ne Kadar Vermektedir?

Belediyelerin vermiş olduğu burs miktarı için net bir rakam söyleyemeyiz. Buraya net bir rakam yazmamız doğru bir bilgi olmaz. Çünkü belediyeler her yıl kendilerinin vermiş olduğu karara göre sosyal yardım için belirli bir miktar ayırırlar. Bu ayırdıkları miktar doğrultusunda;

Bu yüzden öğrencilere sağlanacak bursların tutarında değişiklikler olabilir. Ayrıca büyük şehir belediyeleri ve küçük il ve ilçelerin beledilerinin yıllık yardım programları için ayrılmış olan bütçeler arasında farklılıklar olabilir. Bütün bu sebeplerden dolayı net bir rakam vermek doğru değildir.

Fakat geçmiş yıllara bakacak olur isek, belediyelerin ihtiyaç sahibi olan öğrencilerimize vermiş olduğu burs miktarı 200 ila 500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yorumlar kısmına yazarak bize gönderebilirsiniz.

Belediye Bursu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Belediyelerden belediyelere burs sorgulama işlemeleri değişiklik göstermektedir. Her belediyenin kendine göre bildirim yapma teknikleri vardır.

 1. Resmi internet sitesi kullanan belediyeler bilgileri oradan vermeyi tercih ederler. Başvuruda bulunan kişiler internet sitelerini düzenli olarak takip etmeleri gerekir.
 2. Bazı belediyeler ise başvuru yapmış olan kişilerin telefon numaralarını alarak (SMS) mesaj yolu ile bilgilendirirler.
 3. Diğer bir farklı yöntem ise başvuru yapmış olduğunuz belediyeye kendiniz şahsen giderek veya telefon ederek bilgi alabilirsiniz. (Ak masa, Hilal masa gibi)

Ayrıca belediye bursunun ne zaman, hangi günlerde verileceğini merak eden kişiler, bu bilgiyi sadece başvuruda bulundukları il veya ilçenin belediyesine giderek öğrenebilirler. Çünkü her belediye bursu ne zaman ne şekilde vereceğine kendisi bağımsız olarak karar verir. Sizleri bu konu hakkında yeterince bilgilendirdiğimi düşünüyorum, aklınıza takılan sorular olur ise yorumlar kısmına yazarak paylaşımda bulunabilirsiniz.

Belediye Bursu Nereden Alınır?

Belediye bursundan faydalanmak ve eğitim hayatından maddi destek almak isteyen öğrenciler, başvurularını ikamet ettiği belediyelerden yapabilir. Eğitim hayatından destek almak için sadece belediyeler bulunmamaktadır. Destek veren kurumlar içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi diğer vakıflar da yer almaktadır. Başvuru tarihlerini dikkate alarak başvurularınızı yapabilir ve siz de maddi desteklerden yararlanabilirsiniz.

Belediye Bursu Alan KYK Bursu Alabilir Mi?

Evet, KYK bursu alan belediyeler tarafından sağlanan desteklerden de yararlanabilir. Anayasanın 2102 sayılı kanununa göre belediyeler tüm öğrencilere destek verebilmektedir. Fakat bu durumun KYK müdürlüklerine bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca belediye bursları KYK gibi her ay değil, 3 ayda bir verilmektedir.

Pendik Belediyesi Burs Başvuruları

Pendik Belediyesi üniversiteye yeni başlayan öğrencilere Sosyal Destek Yardımı yapıyor. Belediye Başkanı Ahmet Cin sosyal medya hesabından bu yıl üniversiteyi kazanan öğrencilere 750 TL ödeneceğini duyurdu. Başvurular belediyenin resmi WEB sitesinden alınıyor.

Pendik Belediyesi üniversiteli gençlere destek sağlıyor. Bu yıl ilk defa üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere Sosyal Destek Yardımı projesiyle 750 TL’lik yardım yapılıyor. Devlet veya özel üniversiteleri kazanmış ön lisans veya lisans programlarında örgün öğretime yerleşen öğrenciler başvuru yaparak destekten yararlanıyor. Öğrenciler, pendik.bel.tr WEB sitesine girerek ÖSYM Yerleştirme Sonuç Belgesi (Okul-Bölüm belirten) ve Okul Kayıt Belgesinin Öğrenci Belgesini forma yükledikten sonra Sosyal Destek Yardımına başvurabiliyor. Bugün başlayan başvurular pendik.bel.tr üzerinden yapılıyor ve 17.10.2021 Perşembe Saat 23.59 tarihine kadar devam edecek.Başvurusu kabul edilen öğrencilerin yardımları ailelerin hesabına yatırılacak.

Belediye Başkanı Ahmet Cin sosyal medya hesabından müjdeyi vererek Sosyal Destek Yardımı kapsamında üniversiteye yeni başlayan öğrencilere yardım yapılacağını duyurdu. Başkan Ahmet Cin: “Bu yıl üniversiteyi kazanan sevgili gençler! Pendik’te oturuyorsanız ve okulunuza kayıt yaptırdıysanız Pendik Belediyesi resmi WEB sitesindeki Yeni Üniversiteli Destek Formu’nu hemen doldurun. Belediyemizin 750 TL desteği hesabınıza gelsin. Aramızda kalmasın, herkes bilsin; Ne Varsa Pendik’te Var.” diyerek gençlere seslendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bursu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in eğitimde fırsat eşitliği ilkesi kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik burs projesini hayata geçiriyor. Ailesi İzmir’de yaşayan 5 bin öğrenciye sekiz ay boyunca toplam 3 bin 200’er liralık eğitim yardımı yapılacak. Başkan Soyer, “Geleceğin dünyasını şekillendirecek çocuklarımız ve gençlerimiz için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz“ dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte ikamet eden ihtiyaç sahibi 5 bin ailenin üniversitede okuyan çocukları için eğitim desteği verecek. Başvuru koşullarını sağlayan ailelere sekiz ay boyunca aylık 400 lira, toplamda 3 bin 200 lira eğitim yardımı yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eğitime verilen desteğin en kalıcı yatırım olduğunu söyleyerek “Büyükşehir olarak verdiğimiz tüm hizmetler, yaptığımız tüm yatırımlar çok önemli. Ancak biz eğitimi temel öncelik olarak kabul ediyoruz. Geleceğin dünyasını şekillendirecek çocuklarımız ve gençlerimiz için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz“ dedi.

İlk ödeme Kasım ayında
Eğitim desteği almak isteyen öğrenciler için başvuru formu daha sonra izmir.bel.tr’de paylaşılacak. Başvurular yalnızca internet üzerinden kabul edilecek. Değerlendirmeler sonucunda belirlenecek öğrencilere, eğitim desteğinin ilk bölümü kasım ayı içerisinde, ikinci bölümü ise 2022 yılında verilecek.

Başvuru koşulları neler?
Ailesinin ikametgâhı İzmir’de olup maddi olanakları kısıtlı olan 18-25 yaş aralığında aktif ve örgün eğitim gören ön lisans veya lisans öğrencileri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim yardımından yararlanabilecek. Başvuru koşullarında not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.00, 100 üzerinden en az 53 olması ve sınıf tekrarı yapmamış olması şartı da aranıyor. Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burslu öğrenim görüyor olmak da başvuru şartları arasında. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı eğitim yardımı başvurularını her haneden bir öğrenci için kabul edecek.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu

ÖĞRENİM YARDIMI ŞARTLARI

-2021 yılında ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğrenim Kurumları Sınavı’ndan (YKS) devlet okullarının en az dört (4) yıllık bir bölümünü (AÖF, DGS, YÖS vb. hariç) kazanmış olanlar,

-Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yerleşik Vakıf (Özel) üniversitelerini tam burslu (%100) kazanmış (Şehit ve Gazi çocuklarının da belgelerini ibraz etmeleri halinde bursluluk oranı aranmaz.) olanlar,

-Ailesi Mersin sınırları içinde ikamet edenler (anne veya babası ayrı olanlardan en az birisi Mersin’de ikamet edenler.),

-Kazandığı okula kaydını yaptıran öğrenciler yararlanır.

İSTENİLEN BELGELER

1.2021 Yılı YKS Yerleştirme Sonucu

2.Kazandığı okula kaydını yaptırdığına dair “Öğrenci Belgesi”  (Okuldan veya E-Devlet üzerinden alınacak.)

3.Anne veya Babanın İkametgâh Belgesi (Nüfus Müdürlüklerinden veya E-Devlet’ten alınacak olup anne-babanın ayrı olması durumunda detaylı nüfus kayıt örneği eklenmek zorundadır.)

4. Şehit ve Gazi çocukları şehadet veya gazilik belgelerini ibraz edecektir.

ÖN KAYIT BAŞVURUSUNUN YAPILMASI

Mersin Büyükşehir Belediyesi resmi web sayfası, www.mersin.bel.tr adresinde “Duyurular” kısmında açılan “Öğrenim Yardımı Başvuru” linkinden giriş yapılarak formu doldurup, istenilen belgeleri başvuru formuna fotoğraf olarak veya PDF olarak yükleyerek ön kayıt başvurularını tamamlamış olacaklardır.

Ön Kayıt Başvurusu yapıldıktan sonra sistem tarafından verilen 4 haneli kayıt numarasını ellerindeki evrakların birinin üzerine yazılacak ve evraklar aşağıda belirtilen adreslerden herhangi birine teslim edilecektir.

EVRAKLARIN TESLİMİ

İnternet üzerinden kaydını tamamlayan öğrenciler evraklarını;

Mersin Merkez’deki öğrencilerimiz (Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli) Camiişerif Mah. 5217 Sok. No:10 (Eski Akdeniz Dershanesi Binası) adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezine Telefon: 0324 232 34 32,

Tarsus’ta ve Çamlıyayla’daki öğrencilerimiz, Öğretmenler Mahallesi 2901 Sk. No:1/A adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezine Telefon: 0324 626 59 28,

Anamur’daki öğrencilerimiz Esentepe Mahallesi 23 Nisan Cad. No:4 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezine Telefon: 0324 235 25 25,

Silifke’deki öğrencilerimiz Saray Mahallesi 107 Sk. No:8/102 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezine Telefon: 0 324 224 07 67,

Erdemli’deki öğrencilerimiz Akdeniz Mahallesi Yunus Emre Cad. No:104 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezine Telefon:0324 502 58 41,

Mut’taki öğrencilerimiz Kültür Mahallesi Huzurevi Sokak No:38 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezine Telefon: 0324 673 20 01,

Gülnar’daki öğrencilerimiz Saray Mahallesi Alaattin Sokak No:10  Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezine Telefon: 0324 774 82 52,

Aydıncık’taki öğrencilerimiz Merkez Mahallesi Atatürk Caddesi no:32 Aydıncık/Mersin adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezine Telefon: 0 324 814 21 67,

Bozyazı’daki öğrencilerimiz Merkez Mh. Hilmi ERGENEKON Cad. No:58 Bozyazı/MERSİN adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezine Telefon: 0 324 851 29 57,

Teslim edecektir.

ÖNEMLİ NOTLAR:

-Başvuru süresi bittikten sonra herhangi bir başvuru kabul edilmeyecektir.

– İnternet üzerinden online başvuru yaptıktan sonra, öğrencinin herhangi bir yakını evraklarını kurs merkezlerimize getirebilir.

 – İnternet üzerinden başvuru yapan öğrenciler 13 Eylül-5 Kasım tarihleri arasında evraklarını en yakın kurs merkezimize teslim etmeleri gerekmektedir.

-Başvurusu onaylanan öğrencilerimiz için ilgili bankadan tarafımızca hesaplar açtırılacak olup hesaplar açıldıktan sonra tüm öğrencilerimize bilgilendirme SMS’i gönderilecektir.

1600 TL’lik Öğrenim Yardımı, öğrencilerin yalnızca ilk yılları için karşılıksız verilecek olup 2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi içerisinde bir veya birkaç defada ödeme yapılacaktır.

Konya Belediyesi Eğitim Yardımı Başvurusu

İLKOKUL – ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİ İÇİN

EĞİTİM DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

• 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün eğitim veren resmi ve özel ilkokul, ortaokul ve liselerde kayıtlı eğitime devam eden öğrenci olmak,
• Konya il sınırları içinde ikamet etmek,
• İl dışında okuyan öğrenciler için; Aileleri Konya il sınırları içinde ikamet eden ve 2021 yılında yapılan 8. sınıf Liselere Giriş Sınavına göre Türkiye genelinde %0,1 dilimde olan öğrenci olmak,
• 2020-2021 Eğitim döneminde Liselere Giriş Sınavına göre Türkiye geneli %0,1 dilimden eğitim desteği almış olmak,
• Eğitim Destek Kategorileri içinde olan öğrenci olmak.

EĞİTİM DESTEĞİ KATEGORİLERİ

• Yetim (Babası vefat etmiş) veya Öksüz (Annesi vefat etmiş) olan öğrenciler,
• Şehit veya Gazi çocuğu olan öğrenciler,
• Hafif düzeyde ÖGV ve üzeri raporu ( %40 ve Özel Gereksinimi Vardır) olan öğrenciler,
• Anne babası mahkeme kararıyla resmi ayrı(boşanmış) ve ihtiyaç sahibi olan öğrenciler,
• 8. sınıf Liselere Geçiş Sınavında Türkiye geneli %0,1 dilimde olan öğrenciler.

İSTENİLEN BELGELER

2020-2021 EĞİTİM DÖNEMİ DESTEK VERİLEN ÖĞRENCİLER İÇİN İSTENİLEN BELGELER

• Yetim,öksüz,şehit çocuğu,gazi çocuğu ve 2020-2021 eğitim dönemi 8. sınıf Liselere Geçiş Sınavında Türkiye genelinde %0,1 dilim kategorilerinden eğitim desteği verilen öğrenciler;
1- Bilgi güncellemelerini yapacaklar belge yüklemesi yapmayacaklardır.
• Hafif düzeyde ÖGV ve üzeri raporu ( %40 ve Özel Gereksinimi Vardır raporu) olan öğrenciler;
1- %40 ve üzeri Özel Gereksinimi Vardır hastane sağlık kurul raporu.
• Anne babası mahkeme kararıyla resmi ayrı(boşanmış) ihtiyaç sahibi olan öğrenciler;
1- Aile fertleri aylık gelir belgesi. (Vergi Beyannamesi Tahakkuk Belgesi, maaş veya ücret bordrosu vb.)(E Devletten barkotlu alınacak.),
2- Aile ikameti kira ise kira kontrat belgesi,
3- Öğrenci başarı durum belgesi taktir, teşekkür işaretlendi ise ilgili belgeler(E-okuldan yada belgenin resmi)
4- Öğrenci devlet yurdumda kalıyor ise yurtta kaldığına dair belge

YENİ KAYIT ÖĞRENCİLERİ İÇİN İSTENİLEN BELGELER

► YETİM VE ÖKSÜZ ÇOCUĞU OLAN ÖĞRENCİLER İÇİN:

• Öğrenci için açıklamalı Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği. (E Devletten alınabilir.)
• Annesi ve babası, her ikisi de vefat edenler için mahkemeden alınan resmi vasilik kararı veya resmi vasinin diğer kişilere noterden verdiği vekâletname.

►ANNE BABASI MAHKEME KARARIYLA AYRI OLAN ÖĞRENCİLER İÇİN:

• Öğrenci için açıklamalı Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği veya velayetlerinin kendine ait olduğunu ve Nafaka bağlandığını beyan eden onaylı mahkeme kararı. (E Devletten yada adliyeden belge),
• Velayet sahibinin T.C. kimlik kartı,
• Aile fertleri aylık gelir belgesi. (Vergi Beyannamesi Tahakkuk Belgesi, maaş veya ücret bordrosu vb.); (E Devletten barkotlu alınacak.)
• Öğrencinin resmi velayet sahibinin (Çalışmıyor, Çiftçi veya Asgari ücret altı çalışan), olarak kodlanması durumunda SGK Tescil ve Hizmet Dökümü, (E Devletten alınabilir.)
• Aile ikameti kira ise kira kontratı,
• Öğrenci başarı durum belgesi taktir, teşekkür işaretlendi ise ilgili belgeler(E-okuldan yada belgenin resmi),
• Öğrenci devlet yurdunda kalıyor ise yurtta kaldığına dair belge, .

►HAFİF DÜZEY VE ÜZERİ ÖGV SAHİP OLAN ÖĞRENCİLER İÇİN:

• Hafif düzey ve üzeri onaylı ÖGV ( %40 ve üzeri Özel Gereksinimi Vardır) hastane sağlık kurul raporu.
• Velayet sahibinin T.C. kimlik kartı.

►GAZİ ÇOCUĞU OLAN ÖĞRENCİLER İÇİN:

• Gazi Kimlik Belgesi
• Velayet sahibinin TC. kimlik kartı.

►ŞEHİT ÇOCUĞU OLAN ÖĞRENCİLER İÇİN:

• Şehitlik Belgesi yâda şehitlik yakını belgesi
• Velayet sahibinin T.C. kimlik kartı.

►8.SINIF LİSELERE GEÇİŞ SINAV SONUCUNA GÖRE BAŞARI SIRASI “TÜRKİYE GENELİ ” %0,1’LİK DİLİMDE OLAN ÖĞRENCİLER İÇİN:

• 2021 yılı 8.Sınıf Liselere Geçiş Sınav Sonuç Belgesi
• Velayet sahibinin TC. kimlik kartı.

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvuruları

Başvuru Genel Koşulları

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Öğrencinin kendisinin veya ailesinin/anne-baba vefat durumunda yakınının İstanbul’da ikamet etmesi *
 • Önlisans veya Lisans öğrencisi olmak
 • Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak
 • Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya Vakıf /Özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyor olmak
 • Ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması
 • Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak **

Başvuru Yapamayacak Öğrenciler

 • Açık öğretimde okuyanlar
 • Uzaktan öğretim görenler
 • Ücretli değişim programında bulunanlar
 • 25 yaşından büyükler
 • Öğrenim görüyorken yüz kızartıcı bir eylemden dolayı disiplin cezası alanlar
 • Yüz kızartıcı bir sebeple hüküm giyenler
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri

İstenilecek Belgeler

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Sabıka kaydı / Disiplin cezası almadığına dair belge
 • Vukuatlı Nüfus kayıt örneği
 • Öğrenci belgesi ve not durumunu gösteren transkript
 • Bursluluk belgesi
 • Disiplin belgesi
 • Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi, Maaş bordrosu vb.)
 • Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi
 • Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler
  • Sadece aktif öğrenci olan kardeşler dikkate alınacaktır.
  • Kayıt donduran kardeşler değerlendirmeye alınmaz.
  • Açık öğretimde okuyan kardeşler değerlendirmeye alınmaz.
 • Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge
 • Öğrencinin İstanbul Kart bilgisi
 • Tüm süreç Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) uygun olarak yürütülecektir.

* Anne babanın vefat etmesi ya da boşanması (Sadece resmi olarak boşanmış aileler) durumunda öğrencinin ikamet ettiği aile bireyi esas alınır.
** Başvuru sahipleri gerekli görüldüğü hallerde sosyal incelemeye tabi tutulacaklardır.
** Gelir beyanına AGİ/Fazla Mesai ve Prim ücretleri dahil edilmez, Bordro üstündeki net gelir baz alınır.- Eğitim Yardımı başvuruları ve evrak yüklemeleri sadece web sayfası üzerinden yapılacaktır.
– Bilgilerinizin doğruluğundan emin olun. Onaylamanız durumunda bilgilerinizde herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.Değerlendirme Yöntemi

 • Değerlendirmede, «Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterlerine» göre yapılacak sıralama esas alınır.
 • Eğitim yardımı değerlendirme komisyonuyla karara bağlanacaktır.
 • Toplam 30.000 öğrenciye eğitim yardımı yapılması öngörülmektedir.
 • Eğitim yardımı planlamasında kadın ve erkek adaylar için eşitlik dengesi gözetilecektir.
 • Eğitim yardımı almaya hak kazanan öğrencilerin belgelerini eksiksiz olarak ibraz etmeleri istenecektir. Belgesini ibraz etmeyen adaylar yerine yedek liste ile iletişime geçilecektir.

Alanya Belediyesi Burs Başvurusu

 • Ailesinin ikameti alanyada bulunan üniversite öğrencileri başvuru yapabilecektir.
 • Sadece 2021 yılında üniversite kaydı yaptıran öğrenciler başvuru yapabilecektir.
 • Formda boş yer kalmayacak şekilde doldurup kaydetmeniz gerekmektedir.
 • Yazdığınız IBAN numarası öğrenciye ait olmalıdır. Aksi takdirde işlem yapılmayacaktır.
 • Öğrenci kayıt belgesi E-Devletten alınan barkodlu çıktı veya kazandığı üniversiteden yapılan mühür ve ıslak imzalı kayıt belgesi kabul edilecektir.

Merkezefendi Belediyesi Burs Başvurusu

 Sosyal belediyecilik anlayışı ile çalışmalarına devam eden Merkezefendi Belediyesi, eğitime desteklerini sürdürüyor.

Bu kapsamda Merkezefendi Belediyesi ailesi ilçe sınırları içerisinde ikamet eden 5 ila 12.sınıflar arasında öğrenim gören 4 bin öğrenciye aylık 120 TL öğrenim yardımı verecek. Ekim ile Mayıs dönemi olmak üzere 8 ay boyunca verilecek olan eğitim yardımı başvuruları başladı. 2 Eylül Perşembe gününe kadar sürecek olan başvurular sadece https://www.merkezefendi.bel.tr adresi üzerinden yapılacak. Detaylı bilgi almak isteyen Merkezefendililer 444 8 662 numaralı çağrı merkezini arayabilecekler.

Eğitime büyük önem verdiklerini söyleyen Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Eğitime olan destekler, çocuklarımıza yapılan katkılar geleceğimiz için yatırımdır. Eğitim seviyesi yüksek ülkelerin geleceği parlaktır. Merkezefendi Belediyesi olarak bizler de eğitime büyük önem veriyor, bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. İlçemizde eğitim gören 4 bin öğrencimize öğrenim yardımı yapacağız. Onlara ve ailelerine katkı sağlamak istiyoruz. Öğrencilerimizin her zaman yanındayız” diye konuştu.

BAŞVURU KOŞULLARI

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan
 • Ailesi Merkezefendi ilçe sınırlarında ikamet eden
 • 5 ila 12. sınıflar arasında öğrenim gören öğrenciler için başvuru yapılabilir
 • İlkokul, Açık Lise ve üniversite öğrencilerinin başvuruları kabul edilmeyecektir.
 • Her aileden yalnız bir öğrenci için başvuru yapılabilir.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu

Öğrenim Yardımı Başvurusunda Aranan Şartlar

 Ailesi Denizli il sınırlarında ikamet etmeyen öğrenciler başvuruda bulunamaz.

 Açık Lise, Özel Okul, Kolej ve Temel Liselerde öğrenim gören öğrenciler başvuruda bulunamaz.

 Sınıf tekrarı yapmış, disiplin cezası almış, kamu haklarından yasaklı ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan öğrenciler başvuruda bulunamaz.

 İstenilen belgelerin eksiksiz olarak hazırlanıp 20 Eylül 2021 tarihine kadar Denizli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına teslim edilmesi gerekmektedir. Evrakların zamanında teslim edilmemesi halinde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

 Geçen yıl öğrenim yardımı alan öğrenciler, öğrenim yardımlarının devam etmesi için bu formu doldurarak başvuruda bulunup, istenilen belgeleri Denizli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na teslim etmeleri gerekmektedir.

Pamukkale Belediyesi Burs Başvuruları

İSTENİLEN BELGELER

* T.C. Vatandaşı Olmak,
* Pamukkale Belediyesi sınırları içinde ikamet ediyor olmak,
* Devlet okullarında öğrenim görüyor olmak, (Açık öğretim, özel okul ve temel liseler hariç )
* Ortaokul ya da lise öğrencisi olmak,
* Son Yıl Sınıf tekrarı yapmamış olmak (Mücbir sebepler dışında)

EĞİTİM YARDIMI BAŞVURU KOŞULLARI
* Başvuran öğrencinin not ortalaması, yıl kaybı olup olmadığı ve disiplin cezasının olup olmadığına dair okuldan onaylı belge.
* Okuyan kardeşlerin öğrenci belgeleri
* 4.Sınıftan 5. Sınıfa, 8. Sınıftan 9. Sınıfa geçen öğrenciler için mezun olduğu okuldan not ortalaması, yıl kaybı ve disiplin cezası alıp almadığına dair onaylı belge,
* Varsa, kendisinin veya aile üyelerinin %40 üzeri engelli raporu,
* Varsa Şehit ya da Gazi yakını olduğunu gösteren belge,
* Varsa, Kira kontratı veya Ev kredisi ödeme belgesi, (Bankadan alınacaktır)
* Çalışan ve Emekli Aile üyelerinin her birisi için maaş bordrosu
* Anne veya babası esnaf olanlar ayrıca vergi levhasını ibraz etmek zorundadırlar

ÖNEMLİ HUSUSLAR
* (*) NOT : Müracaatta aranan şartları taşımayan, eksik evrak getiren veya yanıltıcı beyanda bulunanların müracaatları kabul edilmeyecektir.

BAŞVURU TAKVİMİ
* Eğitim yardımı başvurusu ile kazanılacak haklar sadece başvurulduğu eğitim-öğretim yılı (8 ay) için geçerlidir.
* Başvurular 16.08.2021 günü saat 09:00 da Başlayıp 20.09.2021 günü saat 17:30 İtibariyle sona erecektir
* Başvuru işlemleri, Kurumumuz tarafından ilan edilen tarihler arasında yapılabilecektir. Bu süreç dışında kesinlikle başvuru kabul edilmeyecek ve başvuru bilgilerinde düzeltme işlemleri yapılmayacaktır.

Çanakkale Belediyesi Burs Başvurusu

Çanakkale Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine yönelik verilen öğrenim yardımları için başvurular 2 Kasım 2020 Pazartesi günü itibariyle başlıyor. Başvurular, 20 Kasım 2020 Cuma günü saat 17.30’da son bulacak.

2020/2021 eğitim öğretim döneminde, öğrencilerimize destek olunması amacıyla başlatılan öğrenim yardımları için gerekli olan belgeler aşağıda belirtilmiş olup Öğrenim Yardımı hakkında bilgi almak için Çanakkale Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz. (444 17 17/1126)

Başvuru için gerekli evraklar

1. Bir (1) adet vesikalık fotoğraf

2. İkametgâh (Anne ve/veya Babaya ait)

3. Matbu Başvuru Dilekçesi

4. Matbu Form, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığına, Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfına, Belediye Emlak ve Çevre Temizlik Şefliğine onaylatılacaktır.

5. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

6. Öğrenim Belgesi

7. Ailede çalışan bireylere ait aktif SGK dökümleri+ Maaş Bordrosu

8. Tahkikat formu (Kurum tarafından yerinde inceleme yapılacaktır.)

Öğrenim Yardımı Başvuru Koşulları

-T.C vatandaşı olmak

-Öğrencinin ailesinin Çanakkale merkez (Mücavir Alan) ikamet ediyor olması

-Öğrencinin sınıf tekrarı yapmamış olması

-Öğrencinin KYK’dan ya da KYK aracılığıyla herhangi bir kurumdan ”Öğrenim Kredisi” ya da ”Burs” almıyor olması

-Öğrenim süresi boyunca ”Kayıt Dondurma” işleminin yapılmamış olması (Rapor gerektiren olağanüstü sağlık sebepleri dışında)

-Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya Vakıf/Özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyor olmak

-Önlisans veya Lisans öğrencisi olmak

-Normal öğrenim süresi içinde eğitimine devam ediyor olmak

Öğrenim Yardımına Başvuru Yapamayacak Öğrenciler

-Açık öğretimde okuyan öğrenciler

-Yüksek Lisans ve doktora öğrencileri

-Uzaktan öğretim görenler

-Yurt dışında okuyanlar

Bayrampaşa Belediyesi Burs Başvurusu

Her yıl olduğu gibi bu yılda gerekli kriterleri taşıyan yaklaşık 3 bin ilköğretim ve lise öğrencisine Bayrampaşa Belediyesi tarafından burs verilecektir.

İstanbul Bayrampaşa Belediyesi 2020-2021 burs başvuruları 15 Ekim 2020 tarihinde başlayıp 16 Kasım 2020 tarihinde sona erecek.

Burs başvurusu Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne yapılacak.

Telefon: 0212 567 19 00

Limak Vakfı Türkiye’nin Mühendis Kızları Bursu Başvuruları

BAŞVURU KOŞULLARI

 • T.C. Vatandaşı olmak
 • Devlet üniversitelerinin mühendislik fakültelerinin bilgisayar mühendisliği, çevre mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, endüstri mühendisliği, inşaat mühendisliği ve makine mühendisliği bölümlerinin 1’inci, 2’inci ve 3’üncü sınıflarında lisans eğitimi alan kız öğrenci olmak
 • Maddi imkândan mahrum olmak
 • Başka kaynaklardan burs almıyor olmak (Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan alınan burs ve krediler hariç)
 • Ara sınıflar için, genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 70) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak (Not ortalaması uygun olduğu halde 3’ten fazla başarısız dersi olanlar burs başvurusu yapamaz.)
 • Toplumsal değerlere uygun davranış sahibi olmak

ÖNEMLİ NOT

 • Vakıf üniversiteleri, üniversitelerin uzaktan öğretim, ikinci öğretim, ücretli, değişim programlı bölümlerinde öğrenim görenler ve 23 yasından büyükler burs programından yararlanamazlar.
 • Başvuru koşullarını sağlayamayan öğrenciler başvuru yapamazlar.
 • Başvuru yapsalar bile yapılan başvuruları kabul edilmeyecektir.

Bayrampaşa Belediyesi Burs Başvuru Sonuçları

Her yıl öğrencilere burs veren Bayrampaşa Belediyesi, bu yıl da 2 bin 500 öğrenciye burs yardımı yaptı. Belirlenen ihtiyaç sahibi öğrencilere burs sonuçları bildirildi ve maaş kartları törenle verildi.

Geçtiğimiz yıl toplamda 3 bin 500 ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine burs veren Bayrampaşa Belediyesi, bu yıl da yapılan araştırma sonucu belirlenen 2 bin 500 öğrenciye burs imk’nı sağladı. Velileriyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bayrampaşa Spor Kompleksi’ne gelen öğrenciler, burada düzenlenen törenle maaş kartlarını aldı.

Burs dağıtım töreninde konuşan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, ‘Bu yıl 2 bin 500 evladımıza burs veriyoruz. Bundan da son derece mutluyuz. Bir nebze olsun onların aile bütçesine katkıda bulunabilmek çocuklarımıza hiç olmazsa bursla masraflarına destek olabilmek maksadıyla böyle bir karar aldık ve bu kararı da uyguladık. Bankalarla görüştük ve kendi adlarına kartlar çıkardık. Kasım ve Aralık aylarının paralarını bankaya yatırdık’ diye konuştu.

Burs verilecek öğrencilerin belirlenmesindeki kriterleri sıralayan Başkan Aydıner, ‘Burs verilecek öğrencilerimizi bir puanlama sistemimiz var, eve giren maaşı soruyoruz, evi kirada mı yoksa kendine mi ait, evde başka çalışanlar var mı? Bütün bu kriterleri sorduktan sonra ortalamasını alıp çocuklarımıza burs veriyoruz. Çocuklarımızın aldıkları burs ücreti 50 ila 60 lira arasında’ dedi.

Erzurum Belediyesi Burs Başvurusu

ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE VERİLECEK OLAN SOSYAL YARDIM DESTEĞİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

1-BAŞVURULAR 03/11/2016-07/11/2016 TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAKTIR.

2-ERZURUM İL VE İLÇE NÜFUSUNA KAYITLI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ BAŞVURU YAPABİLECEK.

3-İKAMETGAH BELGESİ ERZURUM MERKEZ VE İLÇELERİ OLACAK.

4-İKAMETGÂHI ERZURUMDA OLUP ŞEHİR DIŞINDA OKUYAN ÖĞRENCİLER BAŞVURU YAPABİLİR.

5-BAŞVURU YAPACAK ÖĞRENCİ 18 YAŞINI DOLDURMUŞ OLACAK.18 YAŞINI DOLDURMAMIŞ OLAN ÖĞRENCİNİN ANNE VEYA BABASI MUHATTAP ALINACAKTIR.

6-BAŞVURU YAPACAK ÖĞRENCİNİN DEVLET ÜNİVERSİTESİ VEYA TAM BURSLU ÖZEL ÜNİVERSİTEDE OKUMASI GEREKMEKTEDİR.

7-AÇIKÖĞRETİM VE ÖZEL ÜNİVERSİTEDE OKUYAN ÖĞRENCİLER BAŞVURU YAPAMAZ.

8-YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ÖĞRENCİLERİ BAŞVURU YAPAMAZ.

9-KAYIT SIRASINDA ÖĞRENCİNİN ŞAHSINA AİT 24 HANELİ IBAN NUMARASI GEREKMEKTEDİR.

10-GİRİLEN BİLGİLER EKSİKSİZ OLMALIDIR. HATALI GİRİLEN BİLGİLERDEN ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SORUMLU TUTULAMAZ.

Kocaeli Körfez Belediyesi Burs Başvurusu

Körfez Belediyesi’nin Gün Işığı Derneği iş birliği ile yüksek öğrenimini yapan 4 yıllık devlet üniversitelerinde okuyacak olan öğrencilere verdiği eğitime katkı payı için başvurular başladı.

Körfez Belediyesi’nin Gün Işığı Derneği iş birliği ile yüksek öğrenimini yapan 4 yıllık devlet üniversitelerinde okuyacak olan öğrencilere verdiği eğitime katkı payı desteğini bu yıl da devam ettiriyor. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ın verdiği müjdeli haber sonrası 150 lira olarak belirlenen katkı payı için başvurular 11 Ekim Çarşamba günü itibariyle başladı.

BAŞVURULAR İNTERNET ÜZERİNDEN

Başvurular, Körfez Belediyesi’nin resmi internet sitesi olan ‘www.korfez.bel.tr’ üzerinden yapılacak. Siteye girildiğinde karşılarına çıkacak olan ‘eğitime katkı başvuruları’ butonuna tıklayacak olan öğrenciler, online olarak formu dolduracak ve kendilerinden istenilen belgeleri eksiksiz olarak hazırlayacak.

İSTENECEK EVRAKLAR

Eğitime Katkı Başvuru Formu (İnternet üzerinden yapılan başvurunun çıktısı) nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi (1 Adet), öğrenci belgesi (okuldan veya e-devletten), öğrencilerin kendi adlarına açılmış Vakıfbank bankamatik kartı önlü arkalı fotokopisi veya açılan hesap dekont fotokopisi, 1 adet fotoğraf, ailesinin ikametgah ilmühaberi (muhtardan onaylı), öğrencinin babasının ve annesinin gelirini belirten maaş bordrosu (Emekliler için banka maaş ekstresi, esnaflar için vergi levhası fotokopisi).

ÖNEMLİ AYRINTILAR

Başvuru yapacak öğrencinin ailesinin Körfez’de oturması ve 4 yıllık devlet üniversitelerinde okuması gerekiyor. Özel üniversitelerde okuyan öğrencilerin başvuruları ise dikkate alınmayacak. Başvuruların tamamı internet üzerinden online olarak gerçekleştirilecek. Başvuru sonrası istenilen evraklar ise eksiksiz olarak Körfez Beleidyesi Çözüm Merkezi’ne teslim edilecek.

İNTERNETTEN AÇIKLANACAK

Başvuru süresinin tamamlanmasının ardından yapılacak değerlendirmeler sonrasında eğitime katkı payı verilmesi kararlaştırılan öğrencilerin isimleri, yine www.korfez.bel.tr adresinden duyurulacak. Daha sonra katkı payı ödemeleri öğrencilerin hesaplarına yatırılacak. Ödemeler 150 lira olacak. Körfez Belediyesi her yıl yaklaşık 3 bin öğrenciye eğitime katkı payı veriyor.

Konya Akören Belediyesi Eğitim Yardımı Başvuruları

ÖĞRENİM YARDIMI ŞARTLARI:

 1. ÖSYM TARAFINDAN YAPILAN YÜKSEKÖĞRENİM KURUMLARI TARAFINDAN (YKS)NDAN DEVLET OKULLARININ EN AZ DÖRT (4) YILLIK BÖLÜMÜNÜ (AÖF, DGS, YÖS VB. HARİÇ) KAZANMIŞ OLANLAR.
 2. TÜRKİYE’DE VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NDE YERLEŞİK VAKIF (ÖZEL) ÜNİVERSİTELERİNİ TAM BURSLU (%100) KAZANMIŞ (ŞEHİT VE GAZİ ÇOCUKLARINDA BURSLULUK ORANI ARANMAZ) OLANLAR.
 3. AİLESİ AKÖREN SINIRLARI İÇİNDE İKAMET EDENLER, (ANNE VEYA BABASI AYRI OLANLARDAN EN AZ BİRİSİ AKÖREN’DE İKAMET EDENLER),
 4. KAZANDIĞI OKULA KAYDINI YAPTIRAN ÖĞRENCİLER YARARLANIR.
 5. ÖĞRENCİNİN SINIF TEKRARI YAPMAMIŞ OLMASI GEREKMEKTEDİR.

İSTENEN BELGELER:

 1. ÖĞRENCİ BELGESİ (İMZALI VE MÜHÜRLÜ VEYA E-DEVLET ÖĞRENCİ BELGESİ),
 2. TRANSKRİPT (2 VE ÜZERİ SINIFLAR İÇİN),
 3. NÜFUS CÜZDANI,
 4. MUHTAÇLIK BELGESİ (MUHTAR ONAYLI),
 5. BAŞVURU FORMU (2 SAYFA), (İLGİLİ HABERİN EKLER BÖLÜMÜNDEN BOŞ FORMU ALABİLİRSİNİZ)

Arnavutköy Kalkındırma Derneği Burs Başvuruları

Arnavutköylü öğrencilerin eğitim hayatlarını desteklemek adına Arnavutköy Kalkındırma Derneği olarak Lisans-Yüksek Lisans-Doktora öğrencilerine burs vereceğiz. Burslar, Ekim-Haziran arası olmak üzere 9 aylıktır.

Başvuru Şartları:

1- Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora öğrencisi olmak. (Ara sınıf lisans öğrencilerine de burs verilecektir. )

2- Başvuracak kişinin ikametinin son bir yıldır Arnavutköy’de olması gerekmektedir.

3- Burs başvuru formunu doldurmak (Dernek Merkezimizden temin edilecektir)

Başvuru Tarihleri:

15 Eylül 2019-15 Ekim 2019

Burs Miktarları:

Lisans-500 TL

Yüksek Lisans- 750 TL

Doktora-1000 TL

Keçiören Belediyesi Burs Başvurusu

Keçiören Belediyesi’nden burs alabilmek için öncelikle aşağıdaki şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Şartların tamamını karşılıyorsanız burs başvurusunu yapabilirsiniz.

 1. Öğrencinin ya da Veli/Vasi’nin KEÇİÖREN ilçesinde ikamet ediyor olması,
 2. KYK ’dan ya da KYK aracılığıyla herhangi bir kurumdan ‘’ÖĞRENİM KREDİSİ’’ YA DA ‘’BURS’’ almıyor olması,
 3. Öğrenim süresi boyunca KAYIT DONDURMA işleminin yapılmamış olması,
 4. ÖRGÜN EĞİTİM programında öğretim görüyor olmasıdır. ( Açıköğretim – Uzaktan eğitim – Yüksek Lisans – Doktora eğitim programlarında olan öğrenciler burs kapsamına dahil değildir.)
 5. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında veya bilgi almak istenildiğinde 0312 359 10 73 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.
 6. Vasisi olan kişilerin başvuruları telefonla alınmaktadır.

KAHEK Burs Başvuruları

Kahramankazan Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği KAHED ihtiyaç sahibi Kahramankazan’da ikamet eden üniversite öğrencilerine burs verecektir.

Kahramankazan Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği KAHED Bursu

İSTENEN BELGELER:

1- Yeni kazanan öğrenciler için; öğrenci kayıt belgesi veya e-kayıt belgesi barkodlu çıktı,

2- Ara sınıflarda okuyan öğrenciler için transkript,

3- Yüksek Lisans veya Doktora öğrenci belgesi,

4- Nüfus kağıdı fotokopisi ve Nüfus kayıt bilgileri. Burs başvurusunda bulunan öğrencinin ve ailesinin Yerleşim Yeri Bilgileri (İkametgah belgesi) (E-Devletten alınabilir.)

5- Adli sicil kaydı, (18 yaşından büyükler için E-Devletten alınabilir.)

6- 1 Adet fotoğraf.

7- Öğrencilerin şahsına ait Vakıfbank bankamatik kartı İBAN numaralı belge.

Not: Ara sınıf öğrencileri için ders notu çizelgelerinde (transkript) başarı esastır. Alttan dersi olan öğrencilerin müracaatları kabul edilmeyecektir.

Hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler; Hazırlık sınıfını geçtiklerine dair belge veya geçme notunu ibraz edeceklerdir.

Özel okulda okuyan öğrencilerimizden sadece burslu olan öğrencilerimiz başvurabilir.

Sarıyer Belediyesi Burs Başvuruları

Maddi imkanı kısıtlı durumda bulunan ailelerin ilkokul, ortaokul ve lisede eğitim gören çocuklarına her yıl eğitim yardımı verilmektedir. Bu kapsamda  5 bin öğrenciye verilen yardım, 7 bin 500 öğrenciye çıkarılmıştır. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından sağlanan eğitim yardımına başvurular her yıl Eylül ayı içerisinde başlamaktadır.

EĞİTİM YARDIMI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR:

1-    Öğrenci belgesi
2-    Öğrenci kimlik fotokopisi
3-    Anne, baba ya da vasinin kimlik fotokopisi
4-    Bilim, sanat, spor vb. alanda derece varsa belgesi
5-    Ailede engelli varsa engelli raporu

Arnavutköy Belediyesi Eğitim Yardımları

Arnavutköy Belediyesi üniversitede öğrenci okutan ailelere eğitim yardımında bulunacaktır.

Basvuru için basvuru.arnavutkoy.bel.tr adresinden randevu alıp gerekli evraklar eksiksiz doldurularak belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne teslim edilecektir.

Başvuru İçin İstenen Belgeler

 •     Veli Adına Fakirlik Belgesi
 •     Velinin Kimlik Fotokopisi
 •     Veli Adına Varsa Hesap Numarası ( Dekontu )
 •     2018 / 2019 Yılı Öğrenci Belgesi
 •     Başvuru Dilekçesi

Başvuru dilekçesi veli tarafından doldurulacaktır.

AİLE EĞİTİM YARDIMI BAŞVURUNUZU TAMAMLAMAK İÇİN BELİRTİLEN EVRAKLARI RANDEVU TARİH VE SAATİNİZDE BELEDİYEMİZ KENTLİ SERVİSİNE TESLİM ETMENİZ GEREKMEKTEDİR.

Başvurunuzun durumu size sms olarak gönderilecektir.

Beykoz Belediyesi Eğitim Yardımları Başvuruları

Eğitim yatırımlarıyla Beykoz’da gelecek nesillere kalıcı hizmetler sunan Beykoz Belediyesi Eğitim Yardımı ile de ailelere destek oluyor.

4 yıllık Devlet Üniversitesi (örgün) ve % 100 Burslu Vakıf ve Özel Üniversitelerde öğrenci okutan ailelere 1. ve 2. Dönem olmak üzere 2 taksitte Eğitim Yardımı yapılıyor.

05 Eylül – 30 Eylül arası yapılacak başvuruların onaylanması halinde başvuru sahiplerine sms ile bilgi verilecek ve aşağıdaki belgelerle Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne (Eski Düğün Salonu “Sosyal Market”) başvurular yapılacak.

Öğrencinin Ailesinden Başvuru Esnasında İstenecek Belgeler:

–  İkametgâh,

–  Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,

–  Öğrenci Belgesi,

–  Gelir Durumu Belgesi (Öğrencinin Anne ve Babasının)

Mut Belediyesi Eğitim Yardımı Başvuruları

ÖNLİSANS VE LİSANS ARA SINIF OKUYAN ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1-)Nüfus cüzdanı fotokopisi
2-)Öğrenci kimlik fotokopisi veya e devletten alınmış öğrenci belgesi
3-)Ziraat bankası hesap numarası (iban numarası ile beraber ) TR ile başlayan 24 haneli numara
4-)Muhtardan onaylı dilekçe

Ön kayıt yaptırmak zorunludur Lütfen Aşağıda bulunan linkten ön kayıt yaptırın.Ön kayıttan sonra hazırladığınız evrakları belediyemize teslim ediniz.

Kağıthane Belediyesi Burs Başvurusu

Kağıthane Belediyesi eğitime destek vermek amacıyla Kağıthane’de ikamet etmekte olup, İstanbul dışında 4 yıllık üniversite’de okuyan üniversite ve yüksek lisans öğrencilerine karşılıksız burs haberleri için internet siteleri üzerinden başvurularını açtı.

BAŞVURU ŞARTLARI

1-ÖĞRENCİNİN İSTANBUL DIŞINDA 4 YILLIK DEVLET ÜNİVERSİTESİ DE OKUMASI GEREKMEKTEDİR.
2-ÖĞRENCİNİN SINIF TEKRARI YAPMAMIŞ OLMASI GEREKMEKTEDİR.
3-ÖĞRENCİNİN VE ANNE VEYA BABASINDAN EN AZ BİRİNİN DE KAĞITHANE SINIRLARINDA İKAMET ETMESİ
GEREKMEKTEDİR. (ÖĞRENCİNİN ANNE YADA BABASINDAN EN AZ BİRİNİN 01.06.2018 TARİHİNDEN ÖNCE BELİRTİLEN ADRESTE İKAMET EDİYOR OLMASI GEREKMEKTEDİR.)
4-AİLEDE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GELİRİN NET 1650 TL ÜZERİNDE OLMAMASI GEREKMEKTEDİR. (TÜRK-İŞ VE MEMUR-SEN’İN AYLIK OLARAK HAZIRLADIĞI AÇLIK VE YOKSULUK SINIRI ARAŞTIRMASINA GÖRE HESAPLANMIŞTIR.)

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

1-SOSYAL YARDIM BAŞVURU FORMU (BAŞVURU FORMU BİR SONRAKİ SAYFADA DOLDURULACAKTIR.)
2-ÖĞRENCİ BELGESİ, ASLI ( HANGİ SINIFA GEÇİLMİŞ İSE O SINIFA AİT İMZALI VE MÜHÜRLÜ ÖĞRENCİ BELGESİ, VEYA E-DEVLETTEN ALINAN ÖĞRENCİ BELGESİ )
3-TRANSKRİPT
4-NÜFUS CÜZDAN FOTOKOPİSİ (ÖĞRENCİNİN)
5-KESİNLİKLE ÖĞRENCİ ADINA AÇILMIŞ VAKIFBANK HESAP CÜZDANI FOTOKOPİSİ VEYA BANKA DEKONTU (BELGE
ÜZERİNDE HESAP NO, IBAN NO VE HESAP SAHİBİNİN İSMİ YAZILI OLMAK ZORUNDADIR.)
6-ANNE VE BABANIN;
a) ÇALIŞANLARDAN MAAŞ BORDROSU (İŞ YERİNDEN ONAYLI VEYA E-DEVLET ÜZERİNDEN HİZMET DÖKÜMÜ)
b) EMEKLİLERDEN MAAŞ DEKONTU (E-DEVLET ÜZERİNDEN EMEKLİLİK KAYDI BELGESİ)
c)VERGİ MÜKELLEFLERİNDEN ONAYLANMIŞ SON BİLANÇO VE GELİR TABLOSU (MALİ MÜŞAVİR ONAYLI VEYA www.gib.gov.tr ÜZERİNDEN SON KURUMLAR VEYA GELİR VERGİSİ BEYANNAME DÖKÜMÜ )
d) ANNE VE BABA ÇALIŞMIYOR İSE ÇALIŞMA KAYDI OLMADIĞINI DAİR BELGE.(SGK VE VERGİ DAİRESİNDEN VEYA E-DEVELET ÜZERİNDEN AYRI AYRI ALINMALIDIR.)
e) KİRA GELİRİ OLANLARDAN KİRA GELİRİ BEYANNAMESİ (MALİ MÜŞAVİR ONAYLI VEYA www.gib.gov.tr ÜZERİNDEN SON KİRA GELİRİ BEYANNAMESİ DÖKÜMÜ)

Kartal Belediyesi Eğitim Yardımı Başvurusu

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nce, Sayıştay Başkanlığı’nın görüşü alınmak suretiyle onaylanan yönetmeliğin gereği sosyal yardımlardan yararlanmak için gerekli belgeler aşağıda belirtilmiştir.

A-) Nakdi Yardımlar

Hane Halkına Yardım Başvurularında;

 • Nüfus Müdürlüğü’nden vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan Form 5 – ( Konutta Kalanlara Ait Kimlik Bildirme Belgesi )
 • Maaş bordrosu
 • Fatura ( elektrik, su, doğalgaz ) herhangi biri
 • Öğrenci belgesi ( öğrenci var ise )
 • Kira kontratı (kiracı ise)
 • Hastalık raporu veya engelli raporu
 • Durumunu ifade eden dilekçe
 • Boşanma aşamasında ise dava veya boşanma kararı
 • 6284 Sayılı Ailenin ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Kapsamında Koruyucu ya da Önleyici Tedbir Kararı ( eğer varsa )
 • Hanede yaşayan 18 yaşını doldurmuş kişilerin gelir (Sgk) ve vergi durumu sorgulamalarını E-devlet sistemi üzerinden yaparak, belgelerin tarafımıza teslim edilmesi.

NOT: E-devlet şifresi, postanelerden alınmaktadır.

Asker Ailesi Yardımı Başvurularında;

 • Askerlik Şubesinden Asker Olduğuna Dair Yazı
 • Nüfus Müdürlüğü’nden Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Muhtarlıktan Form 5 – ( Konutta Kalanlara Ait Kimlik Bildirme Belgesi )
 • Öğrenci Belgesi
 • Kira Kontratı (Kiracı ise)
 • Hastalık Raporu Veya Engelli Raporu
 • Başvuranın Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Boşanma Aşamasında ise Dava Veya Boşanma Kararı
 • Hanede yaşayan 18 yaşını doldurmuş kişilerin gelir (Sgk) ve vergi durumu sorgulamalarını E-devlet sistemi üzerinden yaparak, belgelerin tarafımıza teslim edilmesi.

NOT: E-devlet şifresi, postanelerden alınmaktadır.

Eğitim Yardımı Başvurularında;

 • Muhtarlıktan Form 5 – ( Konutta Kalanlara Ait Kimlik Bildirme Belgesi )
 • İlgili eğitim dönemine ilişkin kayıtlı öğrenci olduğuna dair öğrenci belgesi
 • Öğrencinin IBAN numaralı banka cüzdanı fotokopisi ( net okunur olmalı )
 • Nüfus müdürlüğünden nüfus kayıt örneği
 • Hanede yaşayan 18 yaşını doldurmuş kişilerin gelir (Sgk) ve vergi durumu sorgulamalarını E-devlet sistemi üzerinden yaparak, belgelerin tarafımıza teslim edilmesi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.