Gıda Hattı

“2015’te önceliğimiz küçük işletmeler, kadın ve genç çiftçiler”

23 Ocak 2015, 00:22
Paylaş
“2015’te önceliğimiz küçük işletmeler, kadın ve genç çiftçiler”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin G20 dönem başkanlığını üstlendiğini hatırlatarak, 2015 yılında öncellikli hedeflerinin küçük işletmeler, kadın ve genç çiftçiler olacağını vurguladı.

Bakan Eker’in de katıldığı 16-18 Ocak 2015 tarihleri arasında Berlin’de gerçekleştirilen dünya gıda, tarım ve sürdürülebilir enerji sorunlarının tartışıldığı “Gıda ve Tarım Küresel Forumu Tarım Bakanları Zirvesi”ne ilişkin olarak Bakanlıktan yazılı bir açıklama yapıldı.

Yaklaşık 50 ülkeden tarım bakanlarının katıldığı zirvede gıda kayıpları ve israfını önleme konusunda ülkelere işbirliği çağrısında bulunan Eker, Türkiye’nin G20 dönem başkanlığının genel öncelikleri ve gıda güvenliğine ilişkin bilgiler verdi, müşterek eylem yoluyla kapsayıcı ve güçlü büyümeyi amaçladıklarını söyledi. Bunu Türkiye’nin 3 “I”sı şeklinde formüle ettiklerini dile getiren Bakan Eker, “3I Formülü, uygulama, kapsayıcılık ve yatırımı kapsıyor. 2015 yılını, taahhütlerimizin uygulama yılı yapmayı hedefliyoruz. ‘Kapsayıcılık’ kavramının hem ulusal hem de küresel boyutu var. Ulusal düzeyde, istihdamda cinsiyet eşitliği ve genç işsizliği azaltma taahhüdümüzü sağlamlaştırmaya odaklanacağız. Uluslararası düzeyde, düşük gelirli gelişmekte olan ülkelerin, küresel ekonomiye daha iyi entegre olmalarına yardımcı olmayı hedefliyoruz.  Yine bu kapsamda Türkiye, büyümenin güçlü bir etmeni olarak altyapı yatırımlarına ayrı bir önem verecek.” ifadelerin kullandı.

2015 yılında küçük işletmelere, kadın ve genç çiftçilere odaklanacaklarını vurgulayan Eker, daha önceki dönem başkanlıklarında başlatılan Tarım Piyasaları Bilgi Sistemi (AMIS) ve Tarım Konusunda Üst Düzey Bilim İnsanları (MACS) gibi girişimleri de izlemeye devam edeceklerini belirtti. Avustralya dönem Başkanlığı tarafından kabul edilen “Gıda Güvenliği ve Beslenme Çerçevesi”nin G20 çalışmalarında kendilerine yol göstereceğini söyleyen Eker, verimliliğin arttırılması, insan kaynaklarının geliştirilmesi ve gıda kayıplarının azaltılması ile sürdürülebilir gıda sistemlerinin öncellikleri olduğunu kaydetti.

Gıda kayıplarının azaltılması ile sürdürülebilir gıda sistemleri önceliklerini ilk olarak 2015 yılında uygulayacaklarını belirten Bakan Eker, Türkiye’nin farklı yerlerinde dört Kalkınma Çalışma Grubu toplantısı düzenleyeceklerini, ilk toplantının 2-3 Şubat 2015 tarihlerinde yapılacağını ifade etti. Eker, bu toplantıya paralel olarak, Mayıs ayının ilk yarısında da G20’nin ikinci Tarım Bakanları toplantısını gerçekleştireceklerini söyledi.

Biyoekonominin yenilenebilir kaynaklara değer katarak tarımın değer yaratma potansiyelini geliştirme fırsatını sunacağını kaydeden Eker, aynı zamanda biyoekonomideki yatırımların istihdam ve büyümeye de katkı sağlayacağını belirtti. Gıda kayıpları ve israfı ile mücadelede, gıda atıklarını kullanan biyoenerji tesislerinin hem israfı azaltmada hem de iş imkanı yaratmada katkı sağlayabileceğine vurgu yapan Eker, petrol fiyatlarının düşük olduğu dönemlerde, biyoekonomiye yapılan yatırımların fizibilite çalışmalarının yapılmasının faydalı olacağını dile getirdi.

 

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.