AramaArama
Gıda Hattı

2015 yılında hızlı büyüme hedefliyor

13 Mart 2015, 17:26
Paylaş
2015 yılında hızlı büyüme hedefliyor

Türkiye’nin en büyük gıda şirketi Ülker’in 2014 yılı cirosu, bir önceki yıla göre %5,2 artışla 2.891 milyon lira oldu. Geçen yıl şirketin esas faaliyet kârı 285 milyon, ana ortaklığa dağıtılabilir net kârı ise 212 milyon lira olarak gerçekleşti. Ülker’in 2013 yılı ana ortaklık net kârı 189 milyon lira olmuştu.

2014 yılı finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderen şirketin performansını değerlendiren Ülker CEO’su Mehmet Tütüncü, şunları söyledi:

“70. yılımızı kutladığımız 2014’ü başarılı iş sonuçları ile tamamladık. Ciromuz bir önceki yıla göre yüzde 5,2 artarak, 2.891 milyon lira olarak gerçekleşti. Uluslararası piyasalar açısından zorlu geçen 2014 yılı için bu artış çok önemlidir. Geçtiğimiz yıl öncelikle temel girdilerimizden kakao başta olmak üzere ciddi ham madde fiyat artışları yaşandı. Ayrıca kurlarda ve ihracat yapılan ülkelerde siyasi ve sosyal önemli dalgalanmalar gerçekleşti. Tüm bu gelişmelere rağmen ciromuzu büyütmeyi ve faaliyet karlılığımızı istediğimiz şekilde arttırmayı başardık.”

2014 yılında Ülker’in yapısını biraz daha sadeleştirdiklerini ve tam anlamıyla atıştırmalık kategorisine odaklandıklarını belirten Tütüncü, şöyle devam etti:

“İstanbul Gıda, Birleşik Ticaret ve Rekor Pazarlama şirketlerindeki Ülker hisselerini devrettik. Bu operasyon, ilk yıl cironun bir miktar düşmesine neden olsa da gelecekte kârlı büyümemize katkı sağlayacak. Ayrıca Biskot’taki ortaklık oranımızı yüzde 30 daha arttırdık. Ülker, son derece sağlam mali ve operasyonel yapıya sahip bir şirket. Müşteri odaklı, rekabetçi, verimli ve yenilikçi olma azmimiz ile hem müşterilerimize hem paydaşlarımıza değer yaratmaya devam edeceğiz. 2014 yılında uygulamaya başladığımız maliyet ve yatırım politikalarının etkisi ile de 2015 yılında hızlı bir büyüme bekliyoruz.”

1944 yılında kurulan Ülker, Türkiye’de stratejik olarak konumlandırılmış 6 fabrikasında bisküvi, kraker, çikolata, çikolata kaplı ürünler, gofret ve kek üretmektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.