Gıda Hattı

'2008 Hedefimiz 1 Milyon Avroluk Lavaş İhraç Etmek'

4 Ekim 2007, 16:52
Paylaş

Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulu Mutlukal Gıda Sanayi fabrikasında el değmeden üretilen lavaş ekmeği, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelere ihraç ediliyor. Fabrika Genel Müdürü Ömer Başkal, lavaş ihracatında 2008 yılı hedeflerinin 1 milyon avro olduğunu söyledi.

Geçen yıl 3 milyon dolarlık yatırım ile kurulan firma, 18 personel ile ürettiği lavaş ekmeğini Kıbrıs, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi AB ülkelerine ihraç ediyor. Günlük 450 bin lavaş ekmeği ürettiklerini söyleyen Başkal, 2008 yılı ihracat hedeflerinin 1 milyon avro olduğunu belirtti.

Türkiye’nin en büyük lavaş üretim fabrikası unvanına sahip olduklarını kaydeden Başkal, “Mantı ve erişte gibi gıda sektöründe eksik gördüğümüz alanlarda da yatırım yapacağız. 2008'de un ve un ürünleri sektöründe diğer ürünlerle ilgili yatırım yapmayı planlıyoruz" dedi. Kurdukları lavaş üretim tesislerinde el değmeden son teknolojik özelliklere sahip makinelerde üretilen lavaş ekmeklerine dışarıdan büyük talep geldiğini kaydeden Başkal, üretimin yüzde 50’sini yurtiçine, yüzde 50’sini de yurtdışına sattıklarını kaydetti.

Ürünün iç piyasada tüketiciye daha kolay sunulması için birçok kentte ulusal ve yerel marketler zincirleri ile görüşmeler yaptıklarını da dile getiren Başkal, İstanbul, Ankara, Antalya ve Kayseri gibi bölgelerin arasında olduğu 15 kentte bayilik kurarak ürünü pazarlayacaklarını söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.