Gıda Hattı

2008 Bıçak Sırtında

31 Aralık 2007, 13:01
Paylaş

Türkiye'nin 2007'yi içe kapalı olarak geçirdiğini belirten Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı, "2008 için pek çok konu bıçak sırtında. Türkiye yapması gerekenleri ertelememeli" dedi

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye'nin 2007 yılını içe dönük siyaset ve güvenlik konularıyla geçirdiğini belirterek, 2008 yılına girerken birçok konunun bıçak sırtında olduğunu söyledi.

Sabancı, Sabancı Topluluğu çalışanlarına yönelik yaptığı açıklamada, 2007 yılını değerlendirirken özellikle yılın ilk 8 ayında, ülkenin daha içe bakan, kısa vadeli, güncel siyasi olaylara odaklandığını ifade etti.

Sabancı, AB sürecinin oldukça yavaşladığını, ekonomide büyüme, enflasyon ve bütçe hedeflerinin tutturulamadığını, öte yandan yabancı sermaye girişinin sürdüğünü ve ihracatın rekor kırdığını söyledi.

Sabancı Topluluğu olarak, 2007'de büyüme, istihdam ve kar hedeflerini tutturduklarını belirten Sabancı şöyle dedi:

"Konsolide net satışlarımızın yüzde 21 artışla 19 milyar YTL, operasyonel kârlılığımızın yüzde 28 artışla 3 milyar YTL seviyelerine geleceğini tahmin ediyoruz."

Sabancı, 2008'e ilişkin olarak ise "dünya için belirsizlikler yılı olacak gibi görünüyor. Zira şu anda pek çok şey tam bir bıçak sırtında duruyor ve ne tarafa düşeceğini kestirmek son derece güç" dedi. Sabancı, Türkiye içinse şu değerlendirmeyi yaptı:

AB süreci ivme kazanmalı

"Hayati önem taşıyan AB sürecine tekrar önemli ve azimli bir ivme kazandırılmasını bekliyoruz. Türkiye'nin 2008'de yapması gerekenleri ertelemesi lüksü de, gerekçesi de yok." Sabancı, demokratikleşme ve bunun ön şartı olan sivil anayasanın mümkün olan en geniş katılımla hazırlanması, teröre karşı başarıyla yürütülen askeri operasyonların yanı sıra tüm vatandaşların birliğini sağlayacak sosyal ve siyasi atılımların yapılması konusundaki çalışmaları memnuniyetle takip ettiklerini de belirtti.

Sabancı, ekonomideki iyileşmelerin ise ancak mikro bazda yapılacak reformlarla mümkün olacağını kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.