Gıda Hattı

2006'da 5 Milyar Fincan Kahve Tükettik

9 Kasım 2007, 16:36
Paylaş

Nescafe İçecekler Genel Müdürü Grant Phillips, dünyada saniyede ortalama 4 binden fazla Nescafe içildiğini belitirken, 2006 yılında Türkiye'de 5 milyar fincan kahve tüketildiğini söyledi.

Nescafe '3'ü 1 Arada' ürünündeki yeniliklerin tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan Grant Phillips, dünyada toplam kahve pazarının 5 milyar fincandan oluştuğunu belirterek, "Bizim payımız yüzde 55'in üzerinde" diye konuştu. Nescafe'nin 69 yıllık öyküsünü anlatan, dünyada her saniyede 4 bin fincan Nescafe tüketildiğini ifade eden Phillips, tüm dünyada tüketilen çözünebilir kahveler içindeki paylarının yüzde 55'in üzerinde olduğunu ve bu oranın halen büyümeye devam ettiğini belirtti. Türkiye'deyse her saniye 50 fincan Nescafe içildiğini anlatan Phillips, Nescafe'nin, Türkiye toplam çözünebilir hazır kahve perakende pazarında yüzde 67 pay ile lider olduğunu söyledi.

Phillips, toplam kahve pazarının 5 milyar fincandan oluştuğunu, bunun yüzde 76'sının perakende kanalıyla satıldığını, yüzde 24'ününse ev dışı tüketim olduğunu ifade etti. Türkiye'de kahve tüketiminin her geçen yıl arttığını belirten Phillips, bu büyümede, genç nüfus, kentsel hane oranındaki artış ve pratik ürünlerin yaygınlaşmasının etkili olduğunu dile getirdi. Phillips, kahve zinciri açmayacaklarını da belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.