AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

20 Mayıs Dünya Arı Günü Sosyal Medyada

20 Mayıs Dünya Arı Günü Sosyal Medyada
20 Mayıs 2021, 15:55

20 Mayıs Dünya Arı Günü her mecrada coşkuyla kutlanıyor. Bunların en renklisi de Instagram paylaşımları. Kutlama amacıyla Instagram'da yapılan paylaşımlar arı, bal ve rengarenk çiçek görselleri ile dolu.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO tarafından Dünya Arı Günü olarak ilan edilen 20 Mayıs tarihli paylaşımlar sosyal medyayı renklendirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda ülkemizdeki arı kovanı sayısındaki olumlu artışa dikkat çekti. FAO verilerine göre Türkiye'nin koloni varlığı açısından dünyanın 3'üncü, bal üretimi açısından 2'nci ülkesi olduğu bilgisini içeren paylaşım büyük beğeni aldı.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşin Işıkgece de Instagram hesabında paylaştığı "Biz yokken arılar vardı" başlıklı video ile bu güne dikkat çekenler arasında yer aldı.

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO da, "Arılar ve diğer tozlaşma yapan canlılar, bizim ve gezegenimiz için harika şeyler yapan minik kahramanlardır!" mesajıyla bir paylaşım yaptı.

Angelina Jolie de arı paylaşımı yaptı

Dünyaca ünlü yıldız ve hayırsever Angelina Jolie de dünya arı günü için alışılagelmişin dışında bir paylaşımla hayranlarının karşısına çıktı. Arıların güzelliğine dikkat çekmeyi amaçlayan sanatçı, üzerinde arılar gezerken dakikalarca sakinliğini koruyarak poz verdi. Jolie bu paylaşımı ile arıların güzelliğine ve kırılganlığına dikkat çekti.

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

GIDAHATTI (@gidahatti)'in paylaştığı bir gönderi

Dünya Arı Günü sosyal medyayı renklendirdi

Çeşitli kişi, kurum ve kuruluşların Instagram'da #dünyaarıgünü ve #worldbeeday etiketleri ile yaptıkları paylaşımlar; arılardan çiçeklere, ünlülerden el işlerine cıvıl cıvıl görseller içeriyor. Görsellerde "Biz yokken arılar vardı", "Arılar varsa yarınlar var", "Arıları öldüren pestisitler yasaklansın", "Arı varsa hayat vardır", "Yine çok ballılar" gibi ifadeler yer alıyor.

Arılar; bal, polen, propolis, arı sütü, arı zehiri, bal mumu gibi pek çok ürün sunarken, bitkilerin tozlaşmasına yardımcı olarak hayatın devamlılığına büyük katkı sağlıyor. 20 Mayıs Dünya Arı Günü kutlu olsun.

Bal arıları hakkında 10 bilgi

  • Arılar asla uyumaz.
  • Bal arısı uçarken kanatlarını dakikada 11 bin 400 kez çırpar.
  • Kraliçe arı 3 ila 5 yıl arası yaşar.
  • Kraliçe arının tek görevi günde 1500 kadar yumurta yumurtlamaktır.
  • Erkek arıların tek görevi kraliçe arı ile çiftleşmektir.
  • Kovanı korumaktan bal yapmaya kadar bütün yük ise dişi arıların omzundadır.
  • Bir bal arısı bütün hayatı boyunca sadece yarım tatlı kaşığı kadar bal üretebilir.
  • Arılar ihtiyaç duydukları bütün besini çiçeklerden alırlar.
  • Çiçek özleri arılara ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlayan doğal şekerler içerir.
  • Arılar çiçeklerin yerini birbirlerine "dans ederek" tarif eder.

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

GIDAHATTI (@gidahatti)'in paylaştığı bir gönderi

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.