Gıda Hattı

'2 Milyon Ton Buğday İthal Etmek Zorundayız'

10 Eylül 2007, 17:10
Paylaş

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, bu yıl buğday ithalatının 2 milyon ton olacağının öngörülmekte olduğunu belirterek, “Bunun maliyeti yaklaşık 2 milyar YTL olacaktır” dedi. Yetkin, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan ilk tahminlere göre, buğday üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 11.7 oranında azalarak yaklaşık 17.6 milyon ton olacağını bildirdi.

”Bu yıl gerçek üretim rakamının en iyimser tahminlere göre 16 milyon ton civarında olacağı ve kalite düşüklüğünden ötürü beslenmede kullanılabilir buğday miktarının, bu rakamın da altında kalacağı sanılmaktadır” diyen Yetkin, ABD Tarım Bakanlığı Dış Tarım Servisi raporlarının da rekolteyi 15.5 milyon ton olarak öngördüğünü söyledi.

Üretim altta kaldı

Öte yandan, bu yıl yurt içi buğday tüketiminin 16.4 milyon ton olmasının beklendiğini vurgulayan Yetkin, aslında gerçek tüketim düzeyinin 18 milyon ton civarında olduğuna işaret etti ve ithalat yolunun gözüktüğünü söyledi. Yetkin, “Buğday ithalatının 2 milyon ton olacağı öngörülmektedir” dedi. Son beş yıllık dönemde girdilerde mazot fiyatındaki artışın yüzde 146.7, gübre fiyatlarındaki artışında yüzde 115 olarak gerçekleşmesinden de şikayet eden Yetkin, buğday satış fiyatlarındaki son beş yıllık toplam artışın ise yüzde 63 düzeyinde olduğunu ifade etti.

Ekmek fiyatı artıyor

Buğday üretiminde tüketimin karşılanamaması ve spekülatif fiyat artışlarıyla un fiyatları da yükseliyor. Türkiye’de üretilen buğdaydan daha ucuza ithal edilen buğdayın pazara girmesi un fiyatlarını düşürmüyor. Böylece ekmek fiyatlarında yüzde 25 gibi astronomik zam oranları konuşulmaya başlandı. Yani Türkiye'ye giren ucuz ithal buğday ekmek fiyatlarının düşmesine yardımcı olmuyor.

”Dünya buğday üretimi, yaşanan kuraklığın ardından, yıl ortasında 600 milyon tonun altına çekildi. Buna karşılık dünya buğday tüketimi 620 milyon ton olarak tahmin ediliyor” diyen Yetkin, üretim düşüklüğünün doğal olarak fiyatları artırdığını sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.