Gıda Hattı

2 'Cari' Uyarı Daha

23 Kasım 2007, 15:24
Paylaş

IMF'den sonra Deutsche Bank ve FT, petrol fiyatlarının 100 dolara dayanmasıyla cari işlemler açığının Türkiye'nin küresel şoklara karşı kırılganlığını artırdığını açıkladı

IMF'den sonra uluslararası yatırım bankası Deutsche Bank ve Financial Times gazetesi de Türkiye'yle ilgili raporlarında cari açığa dikkat çekti.

Deutsche Bank, petrol fiyatlarındaki rekor yükseliş nedeniyle, Türkiye'nin, gelecek yıla ilişkin cari işlemler açığı tahminini yukarı çekti.

Bankanın analizinde, cari işlemler açığının gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranına ilişkin tahmin yüzde 7.7'den, yüzde 8.3'e revize edildi. Deutsche Bank, varili 100 dolar düzeyine yaklaşan ham petrolde gelecek yıl için fiyat tahminini ortalama 62 dolardan 80 dolara yükseltti. Bankanın, 2009 için ortalama ham petrol fiyat tahmini de 75 dolar olarak açıklandı.Türkiye'nin, genel makro hedeflerinde henüz topyekun bir revizeye gerek olmadığı vurgulanırken, petrolün ortalama varil fiyatının 80 dolar olmasıyla, Türkiye'nin net enerji faturasının, gelecek yıl 35 milyar dolara çıkacağı vurgulandı.

'Petrolün artışı enflasyona da yansır'

Türk lirasındaki değerlenme ve düşük tüketim talebi gibi unsurların, enflasyonun yükselmesini önlediği belirtilirken, önümüzdeki aylarda, küresel enerji maliyetlerindeki yükselmenin, enflasyonun görünümünü de olumsuz etkileyebileceği ifade edildi.

Financial Times gazetesi de yayımladığı '2007 Türkiye Raporu'nda, cari işlemler açığının Türkiye ekonomisinin küresel şoklara olan kırılganlığını artırdığını kaydetti.

Raporda, giderek artan cari işlemler açığının ülke ekonomisinin 'Aşil topuğu' haline geldiği değerlendirmesi yapıldı.

Gazete, eskiden yıllık 1 milyar dolar düzeyinde olan doğrudan yabancı sermaye girişlerinin 2006'da 20.2 milyar dolara çıktığına dikkat çekerken de "Artış eğiliminin gelecek yıl da sürmesi bekleniyor. Şeker piyasasının serbestleştirilmesi, Karayolları'ndaki özelleştirme ve T. Telekom'daki kamu hissesinin satışı, güçlü bir doğrudan sermaye akımı çekerek açığın finansmanına katkıda bulunacak" değerlendirmesini yaptı.

YTL'nin gücüne rağmen ihracatın artmaya devam ettiğini belirten gazete, "Ancak Türkiye, yatırımcıların ve kısa vadeli sermayenin yükselen piyasalardan kaçışını hızlandıracak küresel bir şoka karşı kırılgan olmayı sürdürüyor" diye yazdı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.