Gıda Hattı

195 ülke çölleşme ile mücadele için Ankara’da buluştu

13 Ekim 2015, 00:53
Paylaş
195 ülke çölleşme ile mücadele için Ankara’da buluştu

BM Çölleşme ile Mücadelede Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı (UNCCD COP 12), Ankara’da başladı. 10 gün sürecek konferansta, 195 ülkeden devlet başkanları, bakanlar, özel sektör ve sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla çölleşme, arazi tahribatı ve kuraklık sorunlarına çözüm aranacak. 

BM Çölleşmeyle Mücadele Konferansı basın toplantısıTürkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen konferans öncesinde, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNCCD İcra Direktörü Monique Barbut ortak basın toplantısı düzenledi.

“Küresel ısınma, iklim değişikliği, çölleşme ve kuraklık, günümüzün en önemli küresel meselesidir.  Yeryüzündeki 4 milyar hektardan fazla alanı ve 110’dan fazla ülkede yaklaşık 1,5 milyar kişiyi tehdit etmektedir” diyen Eroğlu, dünyanın her yıl 10 milyon hektar tarım alanını kaybettiğini, toprak veriminin azaldığı bölgelerde yaklaşık bir milyar insanın yeterli şekilde beslenemediğini söyledi. Eroğlu, “Dünya nüfusunun yüzde 40’ını oluşturan 2,8 milyar insan halen su kıtlığı yaşıyor, 9 milyon insan sağlıklı suya yetişemiyor. Bu, vicdan sahibi bütün insanları yürekten yaralamaktadır. Hiç kimsenin açlıktan ölmesini istemeyiz. Bu sebepten çölleşmeyle mücadele fevkalade önemlidir” dedi.

Türkiye’de son 12 yılda yapılan çalışmalarla orman miktarının 9 bin hektar arttırıldığını kaydeden Eroğlu, “Biz edindiğimiz bilgi ve tecrübeyi de paylaşmaya hazırız. Bundan da büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Özellikle fidan üretimi, ağaçlandırma gibi konularda bilhassa Afrika ülkelerine yardım ediyoruz. Yardım etmeye de devam edeceğiz.” dedi.

Türkiye’nin Afrika’da 1 milyon 600 kişiye su temin ettiğini vurgulayan Eroğlu, çölleşmeyle mücadele kapsamında Afrika’ya 5 milyon dolar hibe verileceğini duyurdu. Türkiye olarak çölleşmeyle mücadele elden gelen her türlü yardım ve çabanın gösterileceğini belirten Eroğlu, Ankara’daki toplantı ile birlikte bir fon kurulmasını talep ettiklerini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, 23 Ekim’de sona erecek konferanstan elde edilen verileri, Aralık ayında Paris’te gerçekleştirilecek BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı’na dönem başkanı olarak sunacağını bildirdi.

“Çölleşme dünyanın kaderi değil”

Konuşmasına Ankara’daki terör saldırısından duyduğu üzüntüyü dile getirerek başlayan UNCCD İcra Direktörü Monique Barbut ise konferansla dünyanın Türk milletine verdiği desteğin gösterildiğini kaydetti. Çölleşmenin dünyanın kaderi olmadığının altını çizen Barbut, 2 milyar hektar bozulmuş arazinin olduğunu, her yıl 12 milyon hektarın rehabilite edilerek küresel ısınmada çok önemli adımlar atılabileceğini vurguladı.

Bu şekilde iklim değişikliğine de olumlu bir katkının söz konusu olduğunu belirten Barbut, 200 milyon hektarın kurtarılması durumunda çok kısa bir sürede yarım derecelik bir iyileşmenin yaşanacağını kaydetti. Bu konuda somut veri ve hedeflerin konuşulması ve bir karara bağlanmasını beklediğini bildiren Barbut, “Bir Ankara hedefi konulmalı ve bu şekilde güçlü bir mesaj vermeliyiz. Bunun araçları ve toprağın iyileştirilmesi konusunda her ülke bir şeyler yapabilir” dedi.

Ankara Girişimi

Basın toplantısında soruları da yanıtlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, COP12 esnasında BM Çölleşmeyle Mücadele Sekreterliği ile Ankara Girişimi adı altında bir girişim de başlatılacağını, küresel iklim değişikliğiyle mücadelede olduğu gibi, çölleşmeyle mücadelede de bir fon kurulmasını genel kurula teklif edeceklerini söyledi. Eroğlu, “Bazı ülkelerin mutlaka destek vermesi gerekiyor. Özellikle bir fon kurulmasını talep ediyoruz. Hedef olmayınca neticeye varamıyoruz. İlk defa bir girişim başlatarak hedef koyalım. ‘Fakir ülkelerde toprak tahribatının önlenmesi, ormanların çoğaltılması, verimin artırılması konusunda bir çalışma yapalım ve bir fon kuralım’ diyoruz. Ankara Girişimi’nin esasları, ilgili ülkelerin heyetleriyle yapılacak toplantıda belirlenecek” diye konuştu.

BM Çölleşmeyle  Mücadele KonferansıDaha sonra başlayan Genel Kurul’da Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, BM Çölleşme ile Mücadele konferansının başkanı olarak seçildi. Fransa Cumhurbaşkanı Özel danışmanı Nicolas Hulot, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve 195 ülkenin delegelerinin katılımı ile gerçekleşen oturumda konuşan Eroğlu, “Bizler insanlığın geleceği adına tabiatın sesine kulak vermeli, topraklarımız çölleşmeden gerekli tedbirleri acilen almalıyız.  İşte bizler, bu sese kulak vermek için bugün buradayız.” dedi.

Küresel ısınma, iklim değişikliği, çölleşme ve kuraklık günümüzün en önemli küresel meselesi olduğuna dikkat çeken Eroğlu, 110’dan fazla ülkede takriben 1,5 milyar kişiyi tehdit eden çölleşme, arazi tahribatı ve kuraklığın sadece çevresel bir problem olmayıp, ekonomiyi, güvenliği ve kalkınmayı da olumsuz yönde etkilemekte olduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi’nin en büyük karar organı olan konferansta, Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünya ülkelerinde su ve gıda güvenliğini tehlikeye sokan arazi bozulmasının azaltılması ve bozulan arazilerin ıslahı için bağlayıcı kararlar alınması bekleniyor.

Konferans kapsamında 20-21 Ekim 2015 tarihlerinde düzenlenecek “Sürdürülebilir Arazi Yönetimi İş Forumu” da, çölleşmenin ekonomik hayat ve iş dünyası üzerindeki etkilerinin yanı sıra özel sektörün çölleşmeyle mücadeledeki rolü ele alınacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.