Gıda Hattı

18 yaş ve üstüne 3. doz aşı için onay çıktı!

19 Kasım 2021, 17:39
Paylaş
18 yaş ve üstüne 3. doz aşı için onay çıktı!
ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA, ABD’deki 18 yaş ve üzeri tüm yetişkinler için 3’üncü doz aşıya onay verdi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 18 yaş ve üstü tüm yetişkinlere Moderna ve Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının 3’üncü dozunun yapılmasına onay verdi.

ABD’de Covid-19 aşısının 3’üncü dozuna onay verildi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), tarafından yapılan açıklamada, 18 yaş ve üstü tüm yetişkinlere Moderna ve Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının 3’üncü dozunun yapılmasına onay verildiği duyuruldu. FDA’nın onayının ardından 3’üncü doz bugün Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) danışma komitesinde oylanacak ve ardından son onay için CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky'ye sunulacak.

ABD’de şuanda sadece 65 yaş ve üstü, virüse yakalanma riski yüksek olan ve kronik hastalığı olan kişilere ikinci dozdan 6 ay sonra Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın 3’üncü dozu uygulanıyordu. Tek dozluk Johnson & Johnson aşısının ikinci dozu ise 18 yaş ve üstü tüm yetişkinlere ilk dozdan 2 ay sonra yapılıyor.

Pfizer/BioNTech aşısının 3’üncü dozu yüzde 95 etkili

Pfizer/BioNTech tarafından her yaştan 10 bin yetişkin üzerinde yapılan klinik deneylerde, aşısının üçüncü dozunu alanların, iki doz aşı alanlara kıyasla Covid-19’a karşı yüzde 95 etkinliğe sahip olduğu tespit edildi. Aşılanmamış kişilere kıyasla ise söz konusu etkinliğin yüze 98 olduğu tahmin ediliyor.

3. doz koronavirüs aşısının yan etkileri neler?

Aşı karşıtlarının sayısız iddiasına ev sahipliği yapan takviye doz ile ilgili İngiltere tabiri caizse son noktayı koydu.

Ülkemizde de kullanılan Pfizer aşısını mercek altına alan yetkililer yaptıkları resmi açıklama ile takviye dozdan sonra görülen yan etkileri kamuoyu ile paylaştı.

İngiliz Express gazetesinin Sağlık Bakanlığı'ndan alınan bilgilere dayandırdığı habere göre, enjeksiyon yapılan kolda ağrı, yorgunluk hissi veya baş ağrısı takviye dozdan sonra görülen en sık yan etkiler arasında.

Aynı habere göre, 3. doz Pfizer aşısından sonra hafif grip benzeri semptomları yaşamak da mümkün. Ancak uzmanlar bu semptomların son derece normal olduğunun altını çiziyor.

'Yüksek ateş' uyarısı

Açıklamada bir de uyarı yer aldı. Uzmanlar uzun süre yüksek ataş görülmesinin kişide başka bir enfeksiyonun olduğu anlamına gelebileceğini belirtti ve bu durumda doktora başvurulması tavsiyesinde bulundu.

Türkiye'de 3. doz uygulaması başlamıştı

Türkiye'de iki doz BioNTech aşısı yaptıranlara takviye doz aşı uygulaması 4 Kasım'dan itibaren başladı. Öncelikli gruplar arasında 60 yaş üzerindeki vatandaşlar, 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar, başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar bulunuyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.