Gıda Hattı

17 Nisan Dünya Çiftçilerinin Mücadele Günü

17 Nisan 2018, 16:37
Paylaş
17 Nisan Dünya Çiftçilerinin Mücadele Günü

Çiftçilerin küresel örgütü La Via Campesina (Çiftçi Yolu) tarafından, Brezilya’da katledilen topraksız çiftçiler anısına ilan edilen 17 Nisan Dünya Çiftçilerinin Mücadele Günü, her yıl farklı bir tema ile kutlanıyor. Bu yılın teması, “Çiftçileri Serbest Ticaret Anlaşmalarından Kurtarın-Özgürleştirin”.

1996’dan bu yana her yıl 17 Nisan, dünya çiftçileri tarafından mücadele günü olarak kutlanıyor ve her yıl bir tema çerçevesinde mücadele geliştiriliyor.

17 Nisan Dünya Çiftçilerinin Mücadele Günü dolayısıyla Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu (Çiftçi-Sen) tarafından yayınlanan açıklamada, “17 Nisanlar, dünya çiftçi hareketinin önemli kilometre taşıdır” denilerek, şu bilgiler verildi:

Nasıl başladı?

“1993 yılında kurulan dört kıtada 87 ülkeden, 146 üyesi olan, çiftçilerin küresel örgütü ‘La Via Campesina’ (Çiftçi Yolu), 1996 yılında 2. Uluslararası Kongresini Meksika’da yapmaktadır. Tam da bu esnada Brezilya’da 21 Topraksız kır işçisi, yani topraksız çiftçi katledilir. Katledilenler, Brezilya Topraksızlar Hareketi (MST) üyesidir ve 1500 topraksız ailenin 10 Nisan günü başlattıkları ‘Toprak Reformu’ yürüyüşünün katılımcılarıdır.

Bunun üzerine La Via Campesina kongre katılımcısı örgütler, yerli tarım sektörünü mahveden ucuz gıda ithalatını protesto etmek, gıda ile ilgili egemenlik politikalarını savunmak ve Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) tarım politikalarını lanetlemek üzere 17 Nisan’ı  ‘MST’nin 21 mücadeleci üyesinin anısına’ Dünya Çiftçilerinin Mücadele Günü olarak ilan eder.”

Bu yılın teması “Serbest Ticaret Anlaşmalarına” son

Dünya çiftçileri için 17 Nisan, tıpkı 1 Mayıs ya da 8 Mart gibi simgesel ve mücadele anlamına gelen bir gün.

La Via Campesina, 1996’dan bu yana her yıl 17 Nisan öncesinde bir tema belirliyor. Bağlı tüm örgütleri de, 17 Nisan haftasında belirlenen tema etrafında şekillenmiş bir eylem gerçekleştiriyor. Bu yılın teması: “Çiftçileri Serbest Ticaret Anlaşmalarından Kurtarın - Özgürleştirin”.

La Via Campesina, bu yılın temasına ilişkin, “Dünya Ticaret Örgütü ve bölgesel ticaret anlaşmalarının getirdiği dayatmalar geçim kaynaklarımızı, kültürümüzü ve doğal çevreyi yok ediyor. Bu politikaların yol açtığı adaletsizliği ve yıkımı asla kabul etmeyiz, etmeyeceğiz! Mücadelemiz tarihsel, dinamik ve tavizsizdir” değerlendirmesini yaptı.

“Şeker fabrikaları DTÖ’ye uyum için satılıyor”

Çiftçi-Sen açıklamasında, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine de değinilerek, şunlar kaydedildi:

“Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin DTÖ’nün koyduğu kurallara uyulması çabasıdır.

Ve son Torba Yasa ile çiftçilere yeni bir darbe özelliği taşıyan;

- Sahiplerinin onayının alınmaksızın yapılacak arazi toplulaştırılma uygulamaları,

- Tarımsal sulamalarının belediyelere ve özel şirketlere devredilmesi,

- Orman ağaçlarının satışı, ormanların altının depo olarak kiralanması yanlış politikalardır.

Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu olarak, Torba Yasa ile yapılan bu politikaların Türkiye tarımına, çiftçilere ve ülke ekonomisine hiçbir yarar getirmeyecektir, tarımın küresel şirketlerin denetimine girmesini sağlayacak ve onarılamaz yaralar açacaktır.

Küçük çiftçiler olarak başta DTÖ ve serbest ticaret anlaşmalarının ölüm fermanımız olduğunu biliyor ve reddediyoruz. Gıda egemenliği mücadelemizi yükselterek özgürleşiyoruz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.