Gıda Hattı

16 haftalık vegan diyeti bağırsaklarınız için harika olabilir!

29 Ağustos 2021, 12:26
Paylaş
16 haftalık vegan diyeti bağırsaklarınız için harika olabilir!

Yeni araştırmalar, yaklaşık 4 ay boyunca vegan diyetinin uygulanmasının bağırsak mikrobiyomunuzu geliştirdiğini gösteriyor. Bu da, vücut ağırlığında ve kan şekeri değerlerinizde olumlu sonuçlara yol açabilir. Ancak bu tamamen et ve süt ürünlerini bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Bununla birlikte, daha bitkisel bir diyete doğru ilerlemenin muhtemelen en sağlıklı seçim olduğu unutulmamalıdır.

Araştırma nasıl yapıldı?

Araştırmacılar iki gruba ayrılmış 147 katılımcı ile çalıştılar. Bir grup az yağlı vegan diyet uyguladı. Diğer grup ise diyetlerinde değişiklik yapmadı. 16 haftalık çalışma tamamlandıktan sonra, araştırmacılar vegan grubunun vücut ağırlığının, yağ kütlesinin ve visseral yağ seviyelerinin düştüğünü gördüklerini bildirdi.

Araştırmacılar; "Bitki kaynaklı bir diyette bağırsak mikrobiyomundaki değişiklikleri görmeyi bekliyorduk. Ancak, değişikliklerin ne kadar hızlı gerçekleştiğini ve ne kadar derin olduklarını görmek şaşırtıcıydı.” dedi

Araştırmanın en büyük sonucunun ne olduğu sorulduğunda; daha fazla sebze yemenin ne kadar önemli olduğu ve bu sebzelerin içerdiği yüksek lif miktarının metabolizma ve bağırsak sağlığı için çok önemli olduğunun anlaşıldığını belirttiler.

16 haftalık vegan diyeti bağırsaklarınız için harika olabilir!

Bağırsak mikrobiyomu nedir?

Bu araştırma vegan diyetinin bağırsak mikrobiyomunu nasıl geliştirdiği ile ilgilendiği için bağırsak mikrobiyomunun gerçekte ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Sindirim sisteminde yaşayan mikroorganizmalar, uygun şekilde dengelendiklerinde, bağışıklık sistemi, bağırsak hareketleri, metabolizma ve iştah düzenlemesine yardımcı olan hormonlarla birlikte sağlıklı bir sindirim sistemini oluştururlar.

Ancak mikrobiyom dengesiz olduğunda işler değişebiliyor. Araştırmalar; ekmek, pirinç, makarna ve hayvansal et gibi yüksek oranda işlenmiş yiyecekleri içeren diyetlerin bağırsak mikrobiyomunu bozduğunu gösteriyor. Bağırsak bakterilerinin çoğu dengesiz hale gelmesine neden oluyor. Bu durum irritabl bağırsak sendromunun, bağışıklık sisteminin düşmesine ve hatta kanser hücrelerinin çoğalmasına neden olabilir.

Çoklu çalışmalar, bitki bazlı bir diyetin faydalarını gösteriyor. Bağırsak sağlığının en büyük belirleyicilerinden biri, çeşitli antioksidan, fito-besleyici ve lif bakımından zengin yiyeceklerdir. Bitkiler bunların çoğunu sağlıyor.

16 haftalık vegan diyeti bağırsaklarınız için harika olabilir!

Bitki bazlı bir diyet mi yoksa vegan bir diyet mi? Hangisi daha iyi?

Çalışma özellikle vegan bir diyet izleyen kişileri incelerken, diyetisyenler bitki bazlı bir diyetin sağlıklı bir yol olduğu halde katı bir vegan diyetini izlemenin gerekli olmadığını söylüyorlar. Protein ve lif ve karmaşık karbonhidrat ve sağlıklı yağ gibi farklı makro besinlere sahip daha çeşitli bir diyet, mikrobiyomun çeşitliliğini arttırıyor.

Sebze kaynaklı yüksek lifli gıdaları içeren bir vegan beslenme bağırsak mikrobiyomunu iyileştirir. Fakat tüm hayvansal proteinleri almayı bırakırsanız dikkatli olmanız gerekir. Vegan bir diyette proteinler, çoğunlukla fasulye ve bazı sebzelerden geliyor. Bu nedenle, herhangi bir besini eksik bırakmamanız çok önemlidir.

Tüm yiyecekleriniz donmuş akşam yemekleri ve beyaz tahıllar ise, vegan bir diyet dezavantajlı olabilir. Tam anlamıyla vegan bir diyet uygulayacaksanız araştırmalarınızı yapmanız ve diyete başlamanıza yardımcı olmak için doktorunuz veya diyetisyeninizle görüşmeniz önemlidir.

Ne yersen O'sun!

Hamburger ve patates kızartması yerine yağsız sebzeler göz korkutucu görünebilir. Ama imkansız değil.

Doktorlar, ilk adımın vücudunuzu tüketmediğiniz farklı sebzeler, özellikle de prebiyotik liflere sahip sebzeler ile tanıştırmak olduğunu söylüyor. Bunlar probiyotiklerin beslenmesinin ilk aşamasıdır: probiyotiklerin büyümesini ve çoğalmasını teşvik etmeye yardımcı olan sindirilemez liflerdir.

Yüksek prebiyotik yiyecekler arasında;

  • Kuşkonmaz
  • Soğan
  • Enginar
  • Lahana
  • Sarımsak
  • Kaju fıstığı
  • Mercimek
  • Nohut

bulunur.

Doktorlar vücudunuzun bu yiyeceklere alışkın olmaması durumunda, ilk yan etkilerin, şişkinlik ve gaz olabileceğini söylüyor. Başlangıçta bu belirtiler varsa, vazgeçmeyin. Vücudunuza değişikliklere uyum sağlaması için biraz zaman verin. Hala çok fazla bağırsak sıkıntısı hissediyorsanız, sizin için hangi sebzelerin veya prebiyotiklerin daha iyi olduğunu bulmak için bir diyetisyenle çalışmak isteyebilirsiniz.

Bir öğün planlarken, üçte bir oranına dikkat edebilirsiniz

Tabağın üçte biri sebze, üçte biri yağsız protein kaynağı olmalı ve üçüncüsü tatlı patates, pancar, kinoa, kepek ve yulaf gibi kompleks karbonhidratlar olmalıdır. Ayrıca, kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı oldukları için, zeytin veya avokado yağı gibi sağlıklı yağlar için de yer açabilirsiniz.

Araştırmacılar kırmızı ve işlenmiş etlerin tamamen kesilmesini ya da en azından ayda iki kez bu ürünlerin sınırlandırılmasını tavsiye ediyor.

Unutmayın "Ne yerseniz O'sunuz!" Yani vücuduna giren her şey sağlık sonuçlarını etkiliyor.

Araştırmacılara göre “Mümkün olduğunca doğaya yakın yiyin”. “Vücudunuza ne soktuğunuzu düşünün. Bir gıdanın size ulaşmak için kaç adım atması gerektiğini düşünün. Doğala yakın yiyecekleri seçin. Onlar sizin için en iyisidir. ”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.