Gıda Hattı

16. Dünya Meyve Suyu Kongresi, 2010 Yılında Türkiye'de Düzenleniyor

22 Mayıs 2008, 02:53
Paylaş

Dünya meyve suyuna Türkiye damgası

“Türk meyve suyu sektöründe son yıllarda kazanılan büyük ivme, dünyanın da ilgisini çekiyor. Sektörün çalışmalarını büyük bir ilgiye izleyen Uluslararası Meyve Suyu Üreticileri Federasyonu (IFU), son genel kurulunda, dünya meyve suyu sektörünün en önemli organizasyonunu Türkiye’de yapma kararı aldı”

2–4 Mart 2008 tarihleri arasında, Avustralya’nın Sidney kentinde yapılan Uluslararası Meyve Suyu Federasyonu (IFU) Genel Kurul toplantısında; Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi’nin, 16. Dünya Meyve Suyu Kongresi’nin Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi önerisi büyük bir ilgi gördü. IFU Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, daha önce adaylığını açıklayan İtalya ve Meksika yerine Türkiye tercih edildi.

Daha önce Paris, Münih, Sao Paolo, Budapeşte, Moskova, Telaviv, Havana, Pekin, Lahey gibi dünyanın sayılı kentlerinde yapılan ve dünya ölçeğinde en büyük meyve suyu organizasyonu olan bu önemli toplantı, bu kez 3-8 Mayıs 2010 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek ve Türkiye ev sahibi olacak.

IFU Genel Kurulu’nda alınan kararla ilgili bir açıklama yapan MEYED Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi; daha önce aday ülke olarak İtalya ve Meksika’nın belirlendiğini, Genel Kurul öncesinde kongrenin ülkemizde yapılması yönündeki yazılı taleplerinin değerlendirilerek, yapılan oylamada Türkiye’nin seçildiğini belirtti. Başkan Ekşi; “Bu kongre, ülkemizin ve sektörümüzün dünyaya tanıtımı açısından önemli olduğu kadar, Türk meyve suyu sektörüne ve MEYED’e duyulan güveni de göstermektedir. Dünyanın değişik ülkelerinden 500 dolayında endüstri, üniversite ve hükümet temsilcisinin katıldığı bu önemli kongrenin, Türkiye’nin ve Türk meyve suyu sektörünün tanıtımı açısından önemi çok açıktır. Genel Kurulda yapılan seçim oylamaları sırasında çok heyecanlıydım, Sidney’den böylesine güzel bir haberle ülkeme döndüğüm için çok mutluyum” dedi.

MEYED’in global saygınlığı ve etkinliği

Dünya meyve suyu endüstrisinde saygın bir yere sahip ve aynı zamanda sektörde söz sahibi bütün uluslararası kuruluşlara üye olan MEYED, bu kuruluşların da güvenini kazanmış bulunuyor. MEYED’in bu saygınlığını pekiştiren birçok etken var. Bunların başında MEYED’in Türk tüketicisini sağlıklı meyve suyu ile tanıştırması ve sağlıklı ve dengeli beslenme açısından meyve suyunun vazgeçilmezliği konusunda bilinçlendirmesi geliyor. Başkan Aziz Ekşi, Türk meyve suyu endüstrisinin dünya ölçeğindeki saygınlığının temelinde; “Öncelikle Türk tüketicisine saygılı olmasının ve tüketici için en iyisini ve en sağlıklısını üretme çabalarının” yattığını belirtti.

IFU, meyve suyu sektörünün global çatısı

1949 yılında kurulan IFU (Uluslararası Meyve Suyu Üreticileri Federasyonu), meyve suyu sektöründe söz sahibi olan 32 ülkeden toplam 61 (dernek, kuruluş ve firma) üyesiyle bu alandaki en büyük organizasyon olma özelliğini taşıyor. Merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan IFU, 1953 yılında gerçekleştirdiği ilk uluslararası etkinliğinden bugüne aralıksız 55 yıldır etkinliklerine devam ediyor. IFU kongrelerinde, dünya meyve suyu sektörünü ilgilendiren birçok konuda önemli kararlar alınıyor.

1997 yılında IFU’ya üye olan MEYED, IFU’nun tüm organizasyonlarını takip ederek, alınan kararları, sektördeki yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri Türk meyve suyu sektörüne adapte ediyor. Aynı şekilde kongrelerde Türk meyve suyunun geldiği seviyeyi de ortaya koyarak sektörün dünyaya tanıtımını yapan MEYED, IFU’nun çalışmalarını sadece takip etmekle kalmıyor, bu çalışmalara katkılarda da bulunuyor.

Aynı zamanda IFU’nun en önemli üyelerinden AIJN’in de (Avrupa Meyve Suyu Endüstrisi Birliği) üyesi olan MEYED, AIJN’in Teknik Uzmanlar Komitesi COPEG çalışmalarına da katkıda bulunuyor. Ülkemize özgü vişne suyu tanı değerlerinin revize edilmesinde ve nar suyu tanı değerlerinin ilk defa oluşturulmasında büyük katkıları olan MEYED, bu alanda da başarılı çalışmalarını halen devam ettiriyor.

1 bardak meyve suyunun ardındaki emek ve vizyon

IFU’ya üyeliğinin üzerinden 11 yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen, 2010 yılında gerçekleştirilecek, sektörün bu en önemli kongresine ev sahipliği yapacak olmasının önemine işaret eden MEYED Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi, açıklamasını şu sözlerle bitirdi:

“Bu kongrede meyve suyu sektörüne ilişkin global sorunlar, dünyanın dört bir yanından gelen dernek ve firma temsilcileri ile konu uzmanları tarafından tartışılacak ve çözüm yolları aranacaktır. Tartışmalarda; global ölçekte meyve üretiminin artırılması, sağlıklı beslenme açısından meyve suyu bileşenleri, meyve suyunda gerçeklik kontrolü, geleceğin teknolojileri, yenilikçi ambalajlama yaklaşımları, gıda ve çevre güvenliği, tüketici beklentileri, yeni meyve suyu tasarımları gibi konulara odaklanılacaktır. Bu arada katılımcılara; ülkemizde meyve suyu sektörünün gelişimi ile meyve suyu çeşitliliği açısından Anadolu’nun önemi hakkında da bilgi verilecektir.

IFU gibi biz de MEYED olarak; meyve suyunu sağlıklı diyetin temel bir öğesi olarak görüyoruz. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) gibi her gün meyve suyu tüketilmesini öneriyoruz ve Türk tüketicisinin sağlığı için üretilen 1 bardak meyve suyunun ardındaki emeğin ve vizyonun gözden kaçmamasını diliyoruz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.