Gıda Hattı

15 milyon YTL yatırım yaptık Türk halkının kalbini kazandık

18 Temmuz 2008, 15:42
Paylaş

Ülker Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, 2007'de bin tonluk fonksiyonel gıda ürünü sattıklarını belirterek, Türkiye'de pazarın geometrik olarak büyüdüğünü, Kalbim Benecol markasıyla pazar liderliğini sürdürmeyi hedeflediklerini söyledi. Kalp sağlığı ve yüksek kolesterol sorunuyla ilgili bir kampanyaya başlayan Ülker, yoğurt, yoğurt içeceği, süt ve margarin ürünlerinin olduğu Kalbim Benecol markasında ortak olduğu Finlandiyalı Raisio Group'un Ar-Ge Direktörü Ingmar Wester'in de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Tütüncü, iki yıl önce Türkiye pazarına sürdükleri Kalbim Benecol için bugüne kadar 15 milyon YTL'lik üretim ve pazarlama yatırımı yaptıklarını anlattı.

'Pazar payımız yüzde 80'

Geçtiğimiz yıl dünya fonksiyonel gıda pazarının 105 milyar dolar olarak gerçekleştiğini dile getiren Tütüncü, şöyle konuştu: "Türkiye'de 2006 yılında kolesterol düşürücü ürünlerin piyasaya girmesiyle büyümesini hızlandıran genç fonksiyonel gıda pazarı, 2007'de Nielsen verilerine göre yüzde 10 büyüyerek 90 milyon YTL civarına ulaştı. Fonksiyonel gıdanın içinde en hızlı büyüyen ikinci grup ise kalp sağlığı kategorisi oldu. Kolesterol düşürücü ürünlerin pazar değeri yaklaşık 8 milyon YTL olarak gerçekleşti." Türkiye'de, fonksiyonel gıdada küçük tonajlardan bahsedilmesine karşın, 2007'de bin tonluk satış gerçekleştirdiklerini dile getiren Tütüncü, Kalbim Benecol markasıyla yüzde 80 pazar payına sahip olduklarını söyledi.

Her gün 2 gram

Margarinde yüzde 55, yoğurt, yoğurt içeceği ve süt segmentinde ise yüzde 100 pazara sahip olduklarını kaydeden Tütüncü, "Ülker olarak fonksiyonel gıdaların, gıda sanayinin hızla gelişen alanlardan biri olduğunu, piyasaya yön vereceğini düşünüyor ve bu konuyu önemsiyoruz. Kalbim Benecol'ü bir kalp sağlığı markası olarak tüketicilerimizin günlük beslenmesinin bir parçası yapmayı ve sağlıklı bir topluma katkı yapmayı hedefliyoruz" dedi. Kalbim Benecol'ün düzenli kullanılması gerektiğine dikkat çeken Tütüncü, her gün tüketilen 2 gram bitkisel stanolün kötü kolesterolü iki haftada yüzde 15'e varan oranda düşürdüğünü 50'den fazla klinik deneyle ispatlanmış olduğunu iddia etti.

Benecol 2 yıldır Türkiye'de

2 yıl önce Türkiye pazarına giren Benecol, Kalbim Benecol adıyla Ülker tarafından üretiliyor. Basın toplantısında, 2 yılda 15 milyon dolar yatırım yaptıklarını açıklayan Mehmet Tütüncü'nün yanı sıra, Verda Duysak ve Ingmar Wester de birer konuşma yaptı.

'Stanolü biz bulduk ancak biz üretiriz'

Raiso Group'un Ar-Ge Direktörü Ingmar Wester, Benecol'ü yaratırken, bitkisel sterolleri 'stanol' haline getirdiklerini belirterek, bu maddenin patentinin kendilerinde olduğunu, dünyada sadece kendilerinin kullanabileceğini söyledi. Stanolün, kolesterol düşürücü etkisi olan steroller yerine, diyabet hastalarında trigliserid düzeyini de düşürdüğünü iddia eden Wester, "Dünyadaki pek çok pazarda yer alan rakiplerimiz, ürünlerinde sadece sterolleri kullanabiliyor. Biz, stanoller sayesinde kolesterolün yanı sıra ek faydalara da odaklanabiliyoruz" dedi. Kolesterolde bir alt limit olmadığını öne süren Wester, şöyle devam etti: "Buna bağlı olarak Benecol'ün, kolesterolü olmayanlar tarafından kullanılmasının ya da faydalı olduğu doz olan günde 2 gramlık stanol ihtiyacından daha fazla alınmasının hiçbir sakıncası bulunmuyor." Kolesterol seviyesindeki yüzde 10'luk bir düşüşün kalp hastalıklarına yakalanma riskini, yaşa göre yüzde 20 ile 50 arasında azalttığını savunan Wester, Benecol'ün doğal bitkisel stanol esterlerinin kolesterol seviyesini düşüreceğini ileri sürdü.

'Türkler kolesterol seviyesini ölçtürmüyor'

Ülker Yağ Mutfak Grubu Pazarlama Müdürü Verda Duysak, Türkiye'de her üç kişiden birinin yüksek kolesterol problemi olduğuna dikkat çekerek, önümüzdeki günlerde başlayacakları kampanyayla, kolesterol bilincini artırmayı hedeflediklerini söyledi. Yüksek kolesterolün yaştan ve kilodan bağımsız olduğunu ifade eden Verda Duysak, 15 yaş üstü yetişkinlerin yüzde 79'unun kolesterol seviyesini bilmediğini, iki adımda gerçekleştirecekleri kampanyayla, Türk insanının yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Avrupa'da kalp krizi geçirme oranı en çok Türkiye'de

European Society of Cardiology'ye göre Türkiye, 50 yaş altında kalp krizi geçirme sıklığında Avrupa'da en yüksek orana sahip.

* Türkiye'de kalp krizi geçirenler içinde 50 yaş altındakilerin oranı yüzde 20.

* 15 yaş üstü yetişkinlerde Türkiye'de kolesterolünü ölçtürenlerin oranı yüzde 21.

* Yetişkinlerin yüzde 79'u kolesterol seviyesini bilmiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.