AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

15 Maddede Türkiye’nin Dijital Tablosu: We Are Social 2019 Türkiye Raporu!

Gamze Nurluoğlu

TÜM YAZILARI

Gamze Nurluoğlu

28 Mart 2019, 00:02

Türkiye’nin dijital tablosunu biliyor musunuz? Her yıl yayımlanan We Are Social’ın 2019 Türkiye raporu da bu sene Ocak ayında yayımlanmıştı. Raporda yer alan istatistikler, oluşturacağımız stratejiler ve mevcut tabloyu yorumlamak açısından bizim için çok önemli.

15 Maddede Türkiye’nin Dijital Tablosu | Gamze Nurluoğlu

Rapor toplamda 77 slayt. Başta yine global veriler var. Sonraki 63 slaytı ise Türkiye verileri oluşturuyor.

Hazırsak başlayalım!

1. 2019 yılında Türkiye’de internet, mobil ve sosyal medya kullanım istatistikleri nasıl değişti?

2. Cihaz kullanım dağılımı nasıl?

Bu tabloda 2018 ile karşılaştırmak önemli bence. İki grafiği karşılaştırdığımız zaman 1 yıl içerisinde oranlarda bir değişiklik olmadığını görüyoruz.

3. İnternet kullanım rakamları ve nüfusa oranları.

2018 raporu yılı ile kıyasladığımızda mobil internet kullanımında artışı gözlemliyoruz. 2017 raporunu hatırlarsak da mobil internet kullanımı 42,38 milyon olarak yer almıştı. Bu da bize gösteriyor ki mobil hep söylediğimiz gibi yükselişini sürdürüyor. Hala mobil uyumsuz web sitelerinin var olduğunu düşünürsek bu rakamlar yenilemeleri için biraz yardımcı olur belki 🙂

4. Similarweb ve Alexa’ya göre Türkiye’deki web sitelerinin sıralamaları.

2018 ile kıyasladığımızda listede yeni bir isim yok. Sıralamalar değişmiş sadece. Bir de Alexa sıralamalarına bakalım; 2018 raporunda, onedio.com 8. sırada yer alırken 2019 raporunda listeye girememiş.

kızlarsoruyor.com ise 12. sıradan 8. sıraya geçerek yükselişe geçmiş.

5. Google’da 2018 yılında en çok hangi kelimeleri aradık?

Dolar kelimesinin listeye girmesine hiç şaşırmadık değil mi? 🙂

6. Türkiye’de aktif sosyal medya kullanım istatistikleri nasıl?

2018 raporu ile karşılaştırdığımızda rakamlarda göze çarpan bir değişiklik görmüyoruz. Ama 2017 raporunda durum nasıldı diye merak ediyorsanız aktif sosyal medya kullanıcılarının sayısı 48 milyondu.

En aktif sosyal medya platformları hangileri?

Tüm yıl merakla beklediğimiz istatistiklere başlayalım o zaman 🙂

YouTube zirvedeki yerini korumuş. Genel tablo ile uyuşuyor bu durum zaten. Aynı şekilde Instagram’da yaşadığı yükselişe uygun olarak listede 2. sırada yerini almış.

Peki ya Linkedln? Linkedln’inde tüm ön görüleri doğrulayarak sıralamasını yükselttiğini görüyoruz.

Esas konu Facebook 🙂 2. sıradan, 4. sıraya düşen Facebook için popülaritesini kaybetti diyebilir miyiz? Ya da şöyle soralım WhatsApp ve Instagram’ın yükselmesi Facebook’un düşmesi demek mi? Bunu biraz düşünelim bence. Facebook slaytlarında cevabını bulacağız 🙂

7. Hangi platformun kaç kullanıcısı var ve demografik dağılımları nasıl?

Bu slayt rapora yeni eklendi. tüm platformların kullanıcı sayılarını ve kadın-erkek dağılım oranları tek bir tabloda görmek çok güzel bence. Sunumlar için oldukça ideal.

Tablodaki duruma göre Facebook hala en yüksek kullanıcı sayısına sahip. Facebook bitti demek için hala doğru zaman değil yani. Ama tabii ki bu Facebook kullanıcı kaybetmedi demek değil. Facebook geçtiğimiz yıla oranla Türkiye’deki aktif kullanıcı sayısında düşüş yaşadı. Detaylara hemen grafik ile bakalım;

2018–2019 karşılaştırması bize gösteriyor ki 2017 yılında yükselişte olan Facebook geçtiğimiz son 1 yılda kullanıcı kaybetmiş ve Türkiye’deki büyümesinde gerileme yaşamış.

Şimdi soruyu tekrar başa alalım; Facebook, Türkiye için bitti mi? Hayır 🙂 Bitti demek çok yanlış olur. Yıllar içerisinde kullanıcı alışkanlıkları değişebilir, bazı uygulamalar popülerliği ele geçirebilir ama hala kullanıcı sayısı ve aktiflik bazında Facebook istatistiklerde önde. Her zaman diyoruz “Facebook bitti ya kullanmayalım” demek doğru değil. Kitlenizin Facebook’ta olduğuna inanıyorsanız kullanın. Sırf Facebook’ta olmak için de olmayın ama. Doğru kanal kullanımı bir marka için çok önemli. Örneğin markanıza hiç uymadığı halde, Instagram popüler diye Facebook’u görmez ve Instagram’a giderseniz kaybetmeniz muhtemel. Bu arada rapor, Facebook ile ilgili detaylı bir çok grafikte içeriyor. Başka bir yazıda hepsine tek tek değineceğim.

8. Instagram istatistikleri nasıl değişti?

Markaların, küçük işletmelerin ve bloggerların gözdesi olan Instagram için 2018 yılı Türkiye’de yükselişte geçti. Kullanıcı sayısını 33 milyondan, 38 milyona yükseltti ve YouTube’dan sonra en popüler mecra oldu.

9. Snapchat, Türkiye’de ne durumda?

Bu düşüşe ne diyebilirim ki:/ Snapchat, Instagram karşısında düşüşe geçtiği günden bu yana bu düşüşü durduramadı. Birçok yeni iş birliği, güncelleme yaptı ama olmadı. Bir kullanıcı gözüyle baktığımda sorun şuradaydı; gitgide karmaşıklaştı. Tüm platformlar daha sade, daha basit kullanıma giderken Snapchat’te işler daha da karıştı. Ben bile bir dönem çok iyi bir Snapchat kullanıcısı olmama rağmen şu an bakınca kafam karışıyor. Bu kadar karışıklığın içerisinde de kayıplar devam etti.

10. Twitter Türkiye’de ne durumda?

Türkiye’de Twitter’ın şikayet ve gündemi takip merkezi olarak konumlandığı çok açık. Bu çerçevede belki biraz düşüş yaşamıştır diye düşünmüştüm ama yerini korumuş ve çok küçük bir oranda büyüme yaşamış.

11. Türkiye’de Linkedln ne durumda?

Linkedln dünyadaki yükselişini küçük ama emin adımlarla Türkiye’de de sürdürüyor. 2018 daha çok farkındalık yılıydı bence Linkedln için. 2018 rakamlarını bir kenara not edelim. 2019 rakamları çıktığında bence esas yükselişi göreceğiz.

12. Türkiye, YouTube’da en çok neleri aradı?

Dizilerin ve çizgi filmlerin YouTube aramalarına etkisi aşikar. Ee ülkece Erik Dalı’nı da seviyoruz şimdi. Dinlemek isterseniz şöyle bırakayım 🙂

13. Türkiye’deki mobil aktiviteler.

Mobil kullanım hakkında fikir sahibi olmak için rapor çok önemli detaylar içeriyor. Detaylıca diğer grafikleri de incelemenizi öneririm. Mobil, payını yükseltiyor derken şu genel tabloya bakmak bile yeterli. Mesajlaşma, video izleme, oyun, bankacılık faaliyetleri ve harita kullanımında mobil payını ciddi oranda yükseltmiş durumda.

14. Türkiye’de en çok indirilen mobil uygulamalar ve en yüksek aktif üyeye sahip mobil uygulamalar hangileri?

En çok indirilen uygulamalarda 4. sırada Tiktok varken aktif üyeye sahip uygulamalarda bulunmaması ülkece meraklı yapımımız gösteriyor 🙂 Tiktok’un yaptığı reklamlar indirtmeye yetmiş ama kullandırtmaya hayır.

Turkcell’in BIP uygulaması da öyle. Bu kadar yüksek indirme oranında yaptığı kampanyaların etkisi çok büyük. Ama aktif kullanıcı listesinde yer alamamış.

15.Son olarak da Türkiye’de finansal tablo nasıl?

Rapor özellikle e-ticaret tarafında faaliyet gösteren oluşumlar için önemli. Finansal tablo iyi yorumlanıp doğru adımlar atılmalı. Mesela banka kartı kullanıcı sayısı %16'ya yükselmiş. Hala çok düşük ama 2018 raporuna kıyasla iyi bir gelişme. Bunda BKM’nin payı çok büyük bence.

Bir raporun daha sonuna geldik 🙂 Yazacak, söyleyecek çok şey var ama bu veriler genel bir tablo için yeterli. Gerisi özelleştirilmiş konulara.

Gamze Nurluoğlu'na sorun

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.