Gıda Hattı

Growtech Eurasia Fuarı başladı

2 Aralık 2015, 16:55
Paylaş
Growtech Eurasia Fuarı başladı

30’u aşkın ülkeden 650 firmanın katıldığı 15. Growtech Eurasia; Uluslararası Sera Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı, Antalya’da kapılarını açtı. 5 Aralık’a kadar açık kalacak fuarı, 80 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

GROWTECH-EURASİA-www.gidahatti.com15. Growtech Eurasia; Uluslararası Sera Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı, Antalya Expo Center’da 35 in m²’lik alanda 30 ülkeden 650 markanın katılımı ile kapılarını ziyaretçilerine açtı.5 Aralık’a kadar açık kalacak fuarı, 10 ülkeden 40 kişilik alım heyetinin yanı sıra, yaklaşık 70 ülkeden 80 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Fuarın her yıl istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü belirten UBM EMEA (İstanbul) Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı, UBM olarak Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Kafkaslar’ın lider fuarı Growtech Eurasia’yı Antalya’da gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını söyledi. Balcı, şöyle konuştu:

GROWTECH-EURASİA-www.gidahatti.com“Sera ve teknolojileri, takım ekipmanları, sulama sistemi, tohumculuk, bitki besleme ve koruma biyolojik mücadele, tarımsal teknoloji ve ekipmanlarını 30’u aşkın ülkeden 650 lider firma fuarda yer alıyor. Tarlasında toprağını ekip biçen çiftçiden, dünya pazarlarına ihracat yapan dev şirketlere kadar tarım sektörünün her yönüyle temsil edildiği Growtech, bu yıl 15. yılını kutluyor. Amacı ülkemizde tarım sektörünün ticari olarak gelişmesine katkı sağlamak olan Growtech Eurasia Antalya Tarım Fuarı; Arnavutluk, Azerbaycan, Hırvatistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Mısır, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tunus olmak üzere 10 ülkeden 40 alım heyetiyle katılımcıları bir araya getirdi. Alım heyeti programıyla Growtech Eurasia’nın sektör için 500 milyon doların üzerinde iş hacmi oluşturması bekleniyor.”

“Lider olmak yenilikçi olmayı gerektiriyor”

Açılışa katılan Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi C. Van Rıj da, büyükelçilikte ilk yılı olduğunu belirterek, ilk resmi ziyaretini Antalya’ya gerçekleştirdiğini kaydetti. Hollandalı şirketlerin bulunduğu tarım fuarına katılmanın önemli olduğunu aktaran Rıj, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hollandalı şirketler Antalya’yı ikinci ev haline getirdi. Çocuk ve Çiçek temalı Expo 2016 ile Antalya, sektörün önemli bir temsilcisi olacak. Antalya’da hem iyi bir iklim, hem kaliteli bir toprak var. Bu alanların teknoloji ile buluşması çok önemlidir. Bu fuar bize bunları bir araya getirme fırsatı veriyor. Hollandalı girişimcilerin daha fazla ortaklık kurma çabası içinde olduğunu görüyoruz.

Çiçek tohum ve bitki açısından Hollanda lider bir ülke. Burada lider olmak yenilikçi olmayı gerektiriyor. Hollanda’da akıllı sera, ışıklandırma, katı atık ve robotla çalışma gibi yenilikler var. Bu zorlu konularda bütün paydaşlarla birlikte beraber olmak Türk ortaklarımıza yardımcı olmak istiyoruz. Daha fazla ekonomik katkıyı elde etmek bizim için en büyük amaç.”

Büyükelçi Rıj, Hollanda’nın Expo 2016 Antalya’ya katılmaya karar verdiğini belirterek, “Orada bir Hollanda bahçesi yapılacak. Tema ‘Yeşil Şehir’ olacak. Expo’nun 6 aylık süresince bahçemizde müzik performansları yer alacak. Expo 2016’dan sonra ulusal bahçelerimiz yerini koruyor olacak. Bahçemizin buradan bir ziyaret sembolü olarak bütün dünyaya açılmasını umut ediyoruz” dedi.

“Tohumculuk sektörü kabul değiştiriyor”

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Yıldıray Gencer ise tohumculuk sektörünün kabuk değiştirdiğinin altını çizerek, “Önemli bir proje ama bu fuar alanı Antalya için yeterli değil. Antalya’ya yakışır daha geniş bir alana ihtiyacımız var. Sektörün gelişme noktasında, ürünlerin kullanıcı ile buluşması adına önemli buluyorum. Bu noktada yetkililerden destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Antalya tarım ve turizm olarak Rusya krizinden etkilenir”

Growtech’in Avrupa’nın ihtisas anlamında en önemli fuarlarından biri olduğunu vurgulayan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak da, önemli siyasi sıkıntılardan geçildiği dönemde tarım sektöründe endişeler yaşandığının altını çizdi. Budak, “Türkiye’nin tarım ve hayvansal ürünlerde geçen yıl toplam 13 milyar dolarlık ihracatının 1 milyon 200 bin dolarının yaş sebze ve meyve olduğunu görüyoruz. Bu hacimde Rusya ihracatı yüzde 10. Bu gözardı edilebilir. Spesifik olarak bakıldığı zaman Antalya, Türkiye’nin yaş sebze ve meyve üreticisi şehri. İhracatının üçte ikisi Rusya’ya yapılıyor. Antalya’nın yanı sıra Adana ve Mersin şehirlerinde narenciye alanında ciddi endişeler var” dedi.

Yaşanan doğal afetlerin tarımsal üretime olumsuz etkilerine de dikkat çeken Budak, “Doğal afet olması gerekmiyor, sektör için afet programının hazırlanması gerekiyor. Geçen yıl Rusya’da yaşanan krizden dolayı tarım sektörü aşağı doğru gitti. AB ile yaş sebze meyve ticaret anlaşmasını zorlamalıyız. Siyasilerden talep etmeliyiz. Turizmde de Antalya yüzde 35 Rusya pazarına bakıyor. O nedenle turizm konusunda sıkıntı olacak. Tarım ürünlerini etkileyecek bir tablo da ortaya çıkacak. Acil desteklerin verilmesi gerekiyor. Her krizde çıkış yolu buluyoruz. Bu yıl zor geçebilir ama bu zorluklar bizi yeni pazarlara götürecektir” diye konuştu.

GROWTECH-EURASİA-www.gidahatti.comYeditepe Sağlık Hizmetleri Şirketi’nin sahibi Bedrettin Dalan ise “Gıda ve tarım konusunda ciddi atılımlar yaptık. Şu an dünyadaki birçok üniversitenin önüne geçmiş bulunmaktayız. Özelikle tohum konusunda bitkisel dev bir park oluşturmuş durumdayız” dedi.

Konuşmaların ardından; bitki besleme ve koruma, biyolojik mücadele,tarımsal bilişim ve danışmanlık, sera teknolojileri, sulama sistemleri ve ekipmanları, tarımsal makine ve ekipmanları kategorilerindeki Growtech Eurasia 8. Tarım Ödülleri, sahiplerine verildi.

Fuar, protokole mensup isimlerin kurdeleyi kesmesiyle ziyarete açıldı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.