Gıda Hattı

14 Çeşit Peritos Markalı Cips İle Dünyaya Açılacağız

15 Kasım 2007, 18:06
Paylaş

Türkiye’nin patates ambarı olarak bilinen Nevşehir’de "Peritos" markasıyla cips üreten Hüsamettin Karataş, iç pazarda rekabeti kızıştırdı. Farklı damak tatlarına yönelik 14 çeşit ürün geliştiren Karataş, yıllık 1 milyon ton cips üretmeyi hedefliyor.

Cips pazarında "Türkiye’nin en iyi markası olacağım" diye yola çıkan Hüsamettin Karataş, geliştirdiği ürün çeşitleriyle rakip firmalara fark atmaya hazırlanıyor. Ortaokulu bitirdikten sonra inşaat işiyle uğraşan Karataş, daha sonra çatı malzemesi üretmek amacıyla bir fabrika kuruyor, Ancak Çin'in sektöre el atması nedeniyle farklı bir sektör olan cips pazarına yönelmeye karar veriyor. 2006 yılında Nevşehir Özel Organize Sanayi Sitesi’nde Seykar Gıda’yı kuran Karataş, ilk önce mısır cipsi üretmeye başlıyor. İç pazarda merdiven altı firmalarla mücadele edemeyince patates cipsi üretmeye başlayan Karataş, peri bacalarından esinlenerek Peritos markasıyla ürünlerini pazara sunuyor.

Kendi imkânlarıyla hayata geçirdiği fabrikada yedi kişiyle yola çıkan Karataş’ın şu an 32 çalışanı bulunuyor. Yıl sonunda 75 kişiyle faaliyet gösterecek olan Karataş, üretim çalışmalarına hız verilmesiyle bu rakamı 150 kişiye çıkarmayı amaçlıyor. Yıl sonunda 75 kişiyle bu işe devam etmeyi planladıklarına dikkat çeken Karataş, makinelerin 150 kişilik olması nedeniyle daha fazla elemana ihtiyaç duyacaklarını belirtiyor. Yurtiçinde Adana, Kayseri ve Bursa'daki bölge müdürlüklerinin yanı sıra toplam 52 ilde bayilik sistemiyle ürünlerini satışa sunan Karataş, toplam 12 bin metrekare alanlık bir fabrikaya sahip. Türk damak tadına uygun 14 tane ürün geliştiren Karataş, patatesli, mısırlı, pirinç patlağı, buğdaylı, ketçaplı, klasik, peynirli ve soğanlı gibi ürün çeşitleriyle sektörde fark yaratmayı amaçlıyor.

Patatese dayalı gıda sanayiinin gelişimine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Karataş, “Nevşehir patatesinin parmak patates ya da cips olarak değerlendirilmesi gerekiyordu. Biz de cips bölümünü yani zor olan kısmını seçtik. Cipsin birleşim oranlarını yurtdışına giderek ve araştırma yaparak öğrendik. Başta çok zorlandık ama şimdi her şey çok iyi gidiyor” diyor. Günlük 250 bin paket üretim gerçekleştirdiklerini kaydeden Karataş, yılbaşına kadar günlük 650 bin paketin üzerine çıkmayı hedeflediklerini söylüyor. Karataş, uzun vadede ise üretimi yıllık 1 milyon ton gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtiyor.

Türkiye’nin genelinde cips üretimini elinde bulunduran iki rakip firmaya karşı Türk damak tadına uygun ürünleriyle mücadele etmeye çalıştıklarını dile getiren Karataş, Peritos'un cips pazarında hareketliliği beraberinde getirdiğine dikkat çekiyor. Ürün tatlarını bulabilmek için gelecek 10 yılı kapsayan araştırmalar yaptıklarına dikkat çeken Karataş, AB normlarında ürün standartlarına sahip üretim gerçekleştirdiklerine işaret ediyor. Ürünlerin özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi gördüğüne dikkat çeken Karataş, kaliteli ve düşük ücretlerle sadece çocuklara yönelik ürün geliştirdiklerini ifade ediyor. Belirli okullara giderek çocukların damak tatlarına yönelik araştırma yaptıklarını anlatan Karataş, bu ürünleri özellikle köy bakkalı ve okul kantinlerinde yok sattıklarını belirtiyor. Aile boyu ürünlerini ise yıl sonunda satışa sunmaya hazırlandıklarına değinen Karataş, kısa süre sonra zincir marketlerde de yer alacaklarını vurguluyor.

Ürettiği cipsleri dünya pazarına da sunmayı planlayan Karataş, gelecek yıl başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere Avrupa ve Ortadoğu'ya ihracatta bulunmayı hedefliyor. Azerbaycan, Irak, İsrail ve Kıbrıs'tan talep gördüklerini ifade eden Karataş, "Şu an için kapasitemiz yeterli olmasına rağmen ihracatta bulunmak istemiyoruz. İhracata yönelik gerekli hazırlık çalışmalarımız tamamlandıktan sonra 2008 yılının altıncı ayında ihracata yöneleceğiz" diye konuşuyor. Cipsin hafif bir ürün olması nedeniyle ihracatta nakliye sorunları yaşandığını dile getiren Karataş, bu soruna yönelik olarak kalite ve kontrol birimlerini harekete geçirdiklerini kaydediyor. /  Referans

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.