Gıda Hattı

12 yaşında geliştirdiği projeye patent aldı!

15 Haziran 2015, 16:15
Paylaş
12 yaşında geliştirdiği projeye patent aldı!

İstanbul Erkek Liseliler Vakfı (İELEV) ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Mert Hakan, iki yıl önce geliştirdiği “Bakteri Dedektörlü Süt Kutusu”na, Türk Patent Enstitüsü’nden patent aldı.

İELEV Özel 125. Yıl Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Mert Hakan Salan’ın, 6. sınıftayken “Bu Benim Eserim Proje Yarışması” için Fen ve Teknoloji öğretmenleriyle hazırladığı “Bakteri Dedektörlü Süt Kutusu” Projesi için iki yıl önce patent başvurusu yapılmıştı. Proje, Türk Patent Enstitüsü’nden tescillendi.

Proje kapsamında hazırlanan dedektörlü süt kutusu, hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde kullanılabiliyor. Sütlerin bakteriyolojik kalitesini saptamakta kullanılabilecek bakteri dedektörünün hazırlanmasında metilen mavisinin indirgenmesinden yararlanılıyor. Bakteri dedektörlü süt kutusu, özellikle günlük sütler açıldıktan sonra sütün içilebilir nitelikte olup, olmadığını bulmak için kullanılabiliyor.

Proje hazırlanırken yapılan araştırmalarda, patojenik bakterileri öldürmek veya etkisiz hale getirmekte pastörizasyon yönteminin kullanıldığı günlük sütlerde, son kullanma tarihi dolmadan bakteri sayısının sağlığımızı tehlikeye sokacak boyutta olabileceği gözlendi.

Genç yaşta geliştirdiği proje ile patent alan Salan, amacını şöyle açıkladı:

“Aldığımız sütlerin içinde üreyen bakteri miktarını, kısa sürede belirleyebileceğimiz, süreci görsel olarak da izleyebileceğimiz bakteri dedektörlü süt kutusu yapmayı amaçladım. Modellediğimiz bakteri dedektörünü, değişik koşullarda sterilizasyonu yapılan farklı markalı sütlerle deneyerek kullanılabilirliğini test ederek, kutu açıldıktan sonra son kullanım tarihlerine kadar olan süreçte sütlerin fiziksel özelliklerini (kaynama noktası, asitlik, yoğunluk, refraktif indis ve iletkenlik) belirleyerek bakteri oluşum süreci ile ilişkilendirdim.”

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.