AramaArama
Gıda Hattı

100 yaşına kadar yaşayanların bağırsak bakterileri ‘eşsiz’!

6 Ağustos 2021, 16:37
Paylaş
100 yaşına kadar yaşayanların bağırsak bakterileri ‘eşsiz’!

Uzun yaşayanların bağırsaklarında bulunan bakteriler, bağırsakların sağlıklı olmasına ve dolayısıyla sağlıklı yaşlanmaya katkıda bulunuyor.

Japonya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, 100 yaşına kadar yaşayan insanlarda, enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi olan özel bağırsak bakterileri yaşıyor.

Sonuçlar, bu bakterilerin ve ürettikleri “ikincil safra asitler” olarak bilinen özel bileşiklerin bağırsak sağlığına katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

Araştırmadan elde edilen bakteriler Nature dergisinde yayınlandı.

Veriler bir tarafa, bu bakterilerin uzun yaşamaya katkısı olup olmadığını net olarak söylemek için daha çok araştırmaya ihtiyaç var. Mevcut araştırmadaki verileri, yalnızca söz konusu bağırsak bakterileri ve 100 yaşına kadar yaşamak arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Bu bakterilerin insanların uzun yaşamasını sağladığını ispat etmiyor.

Araştırma ekibinde yer alan, Tokyo’daki Keio Üniversitesi Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Bölümü’ne profesör olan Dr. Kenya Honda, “Safra asiti üreten bu bakterilerin daha uzun yaşamaya katkıda bulunabileceğine işaret eden veriler var. Ancak bir neden sonuç ilişkisini ortaya koyacak herhangi bir veri yok” diyerek araştırma sonuçlarının doğru yorumlanması gerektiğinin altını çizdi.

Bağırsak mikrobu “imzası”

Bağırsakta yaşayan bakteri ve mikroorganizma topluluğu, “mikrobiyom” olarak bilinir. Mikrobiyomun sağlığımız üzerinde ve yaşlanmamızda etkili olduğu yapılan araştırmalarla gösterilmiştir.

Bağırsaktaki bakteri çeşitliliğinin az olması yaşlı bireylerde kırılganlıkla ilişkilendirilmiştir. Araştırmacılar, 100 yaşına ulaşan kişilerin, sağlığa katkıda bulunan özel bakterilere sahip olduğundan şüphelenmiştir. Veriler, 100 yaşına ulaşanların, ulaşmayanlara kıyasla daha düşük kronik hastalık ve enfeksiyon riski taşıdığını göstermektedir.

Yeni yapılan araştırmada da, ortalama yaşı 107 olan 160 kişilik grup ile 85-89 yaş grubu ve 21-55 yaş grubu ile karşılaştırıldı. Sonuçlar 100 yaşını geçen kişilerin, diğer yaş gruplarında görülmeyen bir bağırsak mikrobu “imzasına” sahip olduğunu gösterdi.

Örneğin, diğer gruplara kıyasla 100 yaşını geçen bireylerde bazı bakteri türlerinin daha çok olduğu veya hiç olmadığı belirlendi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.