AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

10 yıl ya da daha az bir sürede nasıl milyoner olunur?

10 yıl ya da daha az bir sürede nasıl milyoner olunur?
14 Nisan 2019, 21:33

Herkes milyoner olmak ister değil mi? Peki milyoner olmak için nasıl bir yol izlemek gerekir? Ilias Tsagklis’ın How to Make $1 Million in 10 Years or Less by Building an Online Business (10 yıl ya da daha az bir sürede, online işletme ile nasıl $ milyoner olunur?) kitabından bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Maddi güç farklı yönlerden ele alınabilir ancak temelde iki basit denklemden oluşur;

 • Net Gelir = Gelir - Gider
 • Birikmiş Gelir → Zenginlik

Milyonları bulmaları için, belirtilen düzeylerde kârlılığa ulaşabilecek bir işletme kurmak gerekir. Milyon dolar işaretine en kısa sürede ulaşmanızı sağlayacak gelir seviyesine, yeterli ölçeğe sahip bir iş türü seçmekle başlanabilir. Aksi takdirde, sizi hiçbir yere götürmeyecek vasat bir potansiyel girişimi ile mücadele edersiniz.

Yerel bir pizza lokantası ile 1 milyon dolar biriktirmeyi planlıyorsanız, yokuş yukarı bir savaşa katılmışsınız demektir.

“Online işletme” bölümü tam burada devreye giriyor. Bu yolculukta en iyi bahis, bir çevrimiçi iş başlatmaktır. Peki online olmayan işletmeler ölçeklenemiyor mu? Tabii ki yapabilirler ve bu birkaç şirketin yıllar boyunca yaptığı şeydir. Sadece daha uzun sürüyor ve özellikle yeni başlayanlar için daha riskli. Siz çevrimiçi olmayı seçin!

İnsanların milyoner olma konusunda başarısız olmasının ana sebebi sabırsız olmalarıdır.

Bir girişime başlarlar ve kısa bir süre sonra az bir kazanç sağlarlar, bu yüzden hayal kırıklığına uğrar ve istifa ederler. Ancak siz ilerlemeye devam ettikçe, işlerin döndüğü ve yükselmeye başladığı bir devrilme noktası vardır. Bu noktaya ulaşana kadar sebat edilmelidir!

Özellikle teknik eğitim ve bilgiye sahip olanlar için daha avantajlı olan “1 milyon ABD Dolarına giden yol”da ana noktalar şunlardır:

 • Bu uzun bir yolculuk; sağlık alışkanlıklarınıza, verimlilik iş akışınıza ve size köstek olabilecek çevreye özen gösterin
 • İlk 1-3 yılınızı kendi kendini eğitim ve harcama konusunda en iyileriyle geliştirin
 • İlgili bir şirkette çalışın ve sektörü içten tanıyın
 • Büyük sayılara ölçeklendirme potansiyeli olan bir online işletme kurun
 • İşiniz üzerinde canavara dönüşün ve piyasaya saldırın
 • Agresif bir şekilde tasarruf edin ve sonuçları artırmak için duygusal olmayan bir şekilde yatırım yapın
 • Net Worth(özsermaye) hedefinize ulaştığınızda bir sonraki adımı akıllıca seçin.

10 yıl ya da daha az bir sürede nasıl milyoner olunur?


1. Yıl

Başlangıçta, online para kazanmanın veya bir iş kurmanın nasıl bir şey olduğunu bilmiyorsunuz. İlk yılınız bilgi edinmeye odaklanmakla geçer. Bu dönemde en az 25 kitap okumanız gerekiyor.

Girişimcilik, iş, satış, pazarlama vb.alanlarında ayrıca insan doğası ve beceriler üzerine kitaplar okumalısınız. Bunlar size insanların gerçekte nasıl çalıştıkları konusunda biraz netlik verecektir.

Örgün eğitim, size geçim sağlayacak; kendi kendini eğitim ise servet kazandıracak.” Jim Rohn

Bu arada iş bulmaktan başka çareniz yok. Finansal olarak küçük bir miktar biriktirmeye başlayıp, geri kalan kısmını kurslara, seminerlere harcamalısınız. Yıl ortasında, yaklaşık 10-15 kitap okuduktan sonra, kalıpları tanımaya başlayacak ve insanların para söz konusu olunca mantıksız davrandıklarını göreceksiniz. Aynı zamanda, hiç durmadan, girişimcilik ve özellikle de online işletmeler hakkında makaleler okumalısınız.

Şimdi dikkat!

Piyasada popüler ama zaman kaybı olan bir sürü girişimci kitabı var. Size önereceğimiz kitaplar:

 • Forever Jobless
 • Okdork
 • Viper Chill
 • Entrepreneurs Journey
 • Charles NGO
 • Wall Street Playboys
 • Bold and Determined

Net değer: $2,000


2. Yıl

İkinci yılınıza başladığınızda, konuyla ilgili yeterli miktarda bilgiye sahip olduğunuzdan, online iş yapan bir şirkette düşük bir giriş pozisyonu bulmalısınız. Şimdi, mümkün olan en iyi işi yapmak ve en önemlisi öğrenmek için yırtınmalısınız. Teorik bir bilgiden, gerçek dünyada işlerin nasıl yürüdüğünü anlamak için yol alıyorsunuz. Şirketin en önemli çalışanlarını görmelisiniz ve iş süreçlerini, düşünce tarzlarını incelemelisiniz.

Kendi kendine eğitim bölümünde, odağınızı en teknik konulara yöneltin. Ayda 1 kitap ölçeklendirmelisiniz ve teknik eğitim almalısınız. Sektördeki en son gelişmeleri takip etmelisiniz. Yıl ortasında, kendi işinizi kurmaya ilişkin ilk düşünceler aklınıza gelebilir, ancak hem teknik hem de işletme uzmanlığınız olmadığı için onları geçiştirmelisiniz. İyi bir seçim! Sabır bir erdemdir.

Net Değer: $10,000

10 yıl ya da daha az bir sürede nasıl milyoner olunur?


3. Yıl

İlk iki yıl bütün işler bulanıktı. Ne yaptığınızdan emin değildiniz. Bu yıl, netlik kazandığınız bir yıl olacak. Çalıştığınız şirkette kalmalısınız ve becerilerinizi, ağınızı en değerli çalışanlarla ve aynı zamanda rekabetçiliğinizi oluşturmaya devam etmelisiniz. Maaşınız artacak ve patronunuz ölene kadar ona hizmet etmenizi isteyecektir.

Kendi kendine eğitim bölümünde tekrar vites değiştirmelisiniz. Teknik okumanızı azaltmalı ve işletme becerilerini edinmeye odaklanmalısınız. Pazarlama, satış, metin yazarlığı, muhasebe gibi. Böylece çalıştığınız şirket içerisinde işlerin nasıl yürüdüğünü iş perspektifinden gözlemleyebilir ve neyin doğru neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını anlayabilirsiniz.

Net Değer: $15,000


4. Yıl

Ek işinizi kurduğunuz yıl. Dış yatırımcılardan sermaye biriktirmek istemiyorsunuz. İşleri başlatmak için önceki yıllarda biriktirdiğiniz tasarrufları kullanıyorsunuz.Çalışan olarak çalışmaya devam etmelisiniz, ancak günlük işinizde tüm enerjinizi tüketmemelisiniz. Enerjinizi, kendi girişimlerinizde ter değeri olarak dökün. 

“Ter, en değerli öz sermayedir. İşinizi ve endüstrinizi dünyadaki herkesten daha iyi tanıyın.”  Mark Küba

Yan iş potansiyeli var gibi görünüyor. Tabii ki başlangıçta kimse kim olduğunuzu bilmiyor, bu yüzden satış ve gelir elde etmek zor. Sağlam bir iş kurmanın zaman ve çaba gerektirdiğini biliyorsunuz, bu yüzden sebat etmelisiniz. Boş zamanınızın çoğunu yan işinize ayırıyorsunuz ve adınızı pazarlamaya ve yaymaya odaklanıyorsunuz. 6-9 ay başlattıktan sonra, küçük bir gelir damlası görmeye başlayabilirsiniz. Başlangıçta sonuçlar zayıf olacaktır. Artık iki farklı gelir kaynağınız var, ancak toplam gelir artışı asgari düzeyde.

Net Değer: $20,000


5. Yıl

Güncel işinden ayrılmak için zemin hazırladığınız yıl. İş yeriniz yıllar boyunca size iyi hizmet etti, ancak artık yol ayrımı yaklaşıyor. Artık çalıştığınız sektörü çok daha iyi anlıyorsunuz ve nereye odaklanmanız gerektiğini biliyorsunuz. İşi sağlam bir temel üzerine kurmalısınız. Kalite sizin önceliğiniz olmalı. Hala iki gelir kaynağınız var, ancak yan işinizin yakında günlük işinizden daha fazla gelir elde etmeye başlayacağı açık.

Net Değer: $25,000

10 yıl ya da daha az bir sürede nasıl milyoner olunur?


6. Yıl

Zamanı geldi. İşinizde tam gün çalışarak paraya para harcadığınız açıkça ortada. Çıkış stratejisi yapmalısınız. İşletmenizin sağlam olduğunu ve piyasa koşullarının kötüye gitmesi durumunda çökmeyeceğini değerlendirmelisiniz. Ayrıca her şeyin başarısız olması durumunda kullanabileceğiniz bir tasarruf biriktirdiniz. Yıl ortasındaki işinizi mümkün olan en iyi koşullarda bıraktınız. Artık kendinizin ustası olmalısınız. Kendi patronun olmak zordur. İhtiyacınız olan uzun saatler boyunca çalışabilmeniz için öz disiplin sahibi olmanız gerekir. Ama yapabilirsiniz çünkü başarmak için bir hedefiniz var.

Net Değer: $50,000


7. Yıl

İşi gerçekten ölçeklendirmek için zaman harcadığınız yıl. 3 yıldan fazla bir süredir işi büyütüyorsunuz ve şimdi gerçek bir ivme elde etmeye başlıyor. Ampirik olarak, çoğu işletmenin ve girişimin piyasaya çıktıktan 3-4 yıl sonra gerçek anlamda ortaya çıktığı ispatlanmıştır. Endüstri peyzajı hakkında tam bir farkındalığa sahip olduğunuz için yakın gelecekte daha da fazla pazar payını yakalayacak stratejik hareketler gerçekleştirmelisiniz. Geçen her gün, çalıştığınız yeri bırakmanın ve kendi işinizi açmanın doğru bir seçim olduğunu anlayacaksınız. Ayrıca, online bir işletmenin, servet inşa etmek için en uygun araç olduğunu onaylayacaksınız.

Net Worth: $150,000


8. Yıl

Ölçek nihayet bir önceki yılın büyük çabasından sonra devreye giriyor. İşletmenizin gerçekten etkileyici büyüme oranları yakaladığını fark edebilirsiniz. Akılda tutulması gereken iyi bir ölçüm, ilk aşamalarda, şirketinizin yıllık % 100 oranında büyümesi gerektiği, yani her yıl gelirini iki katına çıkması gerektiğidir. Bir yıl daha büyük bir büyüme kazandınız.

Net Değer: $350,000


9. Yıl

Neredeyse yakaladınız. İş tüm yönleriyle ateş ediyor. Her şeyi otomatik düzene bağladınız ve yalnızca stratejik genel bakıştan siz sorumlusunuz. Bebeğiniz büyüdü. Erken yılları hatırlar ve işlerin nasıl geliştiğini görünce şaşırabilirsiniz. Harika bir yolculuktu. Bir sonraki hamle hakkında düşünmeye başlamalısınız.

“Tesadüfi bir girişimci diye bir şey yoktur – girişim, bilinçli ve zor bir iştir.”  Richard Branson

Net Değer: $600,000


10. Yıl

Sonunda oradasın. Vergi kazancından sonra 500.000 dolar kazanabilirsiniz. Burada birden fazla seçeneğiniz var:

 • İşletmeyi yüksek değerleme için satabilirsiniz. Kazanç potansiyeli ve büyüme profili ile 2 milyon doların üzerinde bir fiyata kolayca satış yapılabilir.
 • İşletmeyi yürütmek için bir CEO kiralayabilir ve sadece banka hesabınızda kâr payından yararlanabilirsiniz.
 • Daha agresif olabilir ve 5 yıl boyunca kendin yönetmeyi seçebilirsiniz.

Net Değer: $1,000,000

“Çoğu insan on yılda neler yapabileceğini küçümsüyor.” - Bill Gates

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.