Gıda Hattı

10 ilde Eylül ayı sıcaklık rekoru kırıldı. İki güne dikkat!

3 Eylül 2020, 08:47
Paylaş

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 Eylül Çarşamba günü, 10 ilde Eylül ayları itibariyle uzun yıllar en yüksek sıcaklık rekorlarının kaydedildiğini açıkladı. “Sıcaklıklar önümüzdeki 2 gün boyunca da artmaya devam edecek” diyen Pakdemirli, yaşlı, çocuk ve kronik rahatsızlığı olanları sıcak çarpmasına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yurdun neredeyse tamamında mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları sonucu, 10 ilde Eylül ayı sıcaklık rekorlarının 2 Eylül’de kırıldığını açıkladı.

Bakan Pakdemirli, sıcak çarpmasına karşı uyardı

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “2 Eylül 2020 Çarşamba günü, Eylül ayının uzun yıllar sonra en yüksek sıcaklık rekorları kaydedildi. Sıcaklıklar artmaya devam ediyor! Önümüzdeki 2 gün (Perşembe-Cuma) boyunca da artmaya devam edecek” ifadelerini kullanan Bakan Pakdemirli, özellikle 3-4 Eylül 2020 tarihinde sıcaklıkların artacağı bölgelerde; yaşlıları, çocukları ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşları sıcak çarpmasına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Meteoroloji’nin kayıtlarına göre 10 ilde Eylül ayı sıcaklık rekoru kırıldı

Bakan Pakdemirli’nin paylaştığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünün (MGM) açıklamasında, şunlar kaydedildi:

“Hava sıcaklıklarının Perşembe ve Cuma günü de iç ve güney kesimlerde mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerinde geçeceği, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri, İç Ege, Göller Yöresi, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında birçok ilimizde Eylül ayı en yüksek sıcaklık rekoru değerlerinin aşılacağı tahmin edilmektedir.”

Buna göre, 2 Eylül 2020 Çarşamba günü Eylül Ayı Uzun Yıllar En Yüksek Sıcaklık Rekoru Kaydedilen İller ve sıcaklık değerleri şöyle gerçekleşti:

Çankırı 39°C, Eskişehir 36,7°C, Yozgat 35,1°C, Kayseri 36,9°C, Kırşehir 38,2°C, Nevşehir 36,3°C, Niğde 35,4°C, Kırıkkale 40,4°C, Kastamonu 38,4°C, Amasya 41,7°C.

Haber Etiketleri

MGM

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.