AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

10. Gıda Mühendisliği Öğrenci Kongresi’nden Bize Kalan 3 Ana Sorumluluk

Gamze Nurluoğlu

TÜM YAZILARI

Gamze Nurluoğlu

1 Mayıs 2019, 22:36

Gözlerinin içi parlayan öğrenciler ile dolu dolu geçen bir kongreyi geride bıraktık geçen hafta. Gıda Mühendisliği Öğrenci Kongresi bu yıl 10. Kez Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde gerçekleşti.

10. Gıda Mühendisliği Öğrenci Kongresi’nden Bize Kalan 3 Ana Sorumluluk | Gamze Nurluoğlu

Tüm üniversite akademik kadrosu ve öğrenciler o kadar özveri ile hazırlanmıştı ki kongreye harika bir kongre atmosferi oluştu.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’nun davetlisi olarak kendi alanlarında konuşma yapmak üzere davet edilen uzmanların içerisinde “Sosyal Medya ve Kariyer Yönetimi” başlığım ile ben de yer aldım.

Kendim de üniversite döneminde aktif olarak etkinliklerin içerisinde yer aldığım için üniversite etkinliklerini her zaman çok önemserim. Ama asıl önemseme sebebim şu; sektörlerimizin geleceğini oluşturacak kişiler bugünün öğrencileri. Eğer biz kendi sektörümüzü, işimizi onlara ne kadar doğru anlatırsak, o kadar doğru ve donanımlı kişilere emanet edeceğiz zamanı geldiğinde.

İşte bu yüzden tüm kongre boyunca hem sunumları dinledim hem de öğrencilerin, yeni mezunların nelere heyecanlandıklarını, beklentilerinin neler olduğunu gözlemledim.

Sonrasında da ancak sorumluluk alarak faydalı olabileceğimiz sonucuna vardım.

Bu arada kongreye katılan uzmanlar olarak, her birimizin mentorluk yapacağı öğrencilerimiz de oldu. Bu öğrencilere kariyer yolculuklarında kendi alanlarımız doğrultusunda danışmanlık yapacağız ve onların yollarını çizişine eşlik edeceğiz.

Ama tabii ki birkaç kişiye dokunmak yetmez o yüzden hemen şöyle sıralıyorum benim gözlemlerim sonucunda ortaya çıkan 3 ana sorumluluğu:

Staj programları geliştirilmeli ve daha çok fırsat tanınmalı

Öğrenciler okurken daha yolun başında kaygı duyuyorlar. Bu kaygı sadece iş değil deneyim kazanabilecekleri stajları da kapsıyor. Sektörler özellikle staj programlarını geliştirerek bu kaygıyı azaltmalılar.

Dijital eğitim yaygınlaştırılmalı

Özellikle medyada, gıdalar hakkında yapılan yalan ve spekülatif haberlerden çok etkileniyorlar ama bilimsel olarak doğrusunu nasıl anlatacaklarını, seslerini nasıl duyuracaklarını bilmiyorlar. Bu noktada belki de bu gençleri dijital anlamda daha donanımlı hale getirmeliyiz ki gerektiğinde kendi dijital platformlarından seslerini duyurabilsinler. (Burada ben kendime de sorumluluk noktaları belirledim hemen. Demek ki daha sık üniversitelere gitmeli ve daha çok anlatmalıyım dijital dünyayı J)

Sektör profesyonelleri ve öğrenciler daha sık buluşmalı

Sektörden isimleri dinlemek, somut örnekler duymak öğrencileri çok mutlu etti. Akıllarındaki her soru yeni bir soru ve beyin fırtınası getirdi. Bu tarz buluşmalar daha sık yapılsa aslında daha bilinçli ve donanımlı olacaklar. Burada da sektör profesyonellerine çok iş düşüyor. Belki siz de onları daha fazla ziyaret etmeli ya da şirketlerinize, fabrikalarınıza misafir etmelisiniz.

Bakmayın 3 ana sorumluluk dediğime. Bu liste böyle uzar gider. Ben sadece temelden ilk gözlemlerimi yazdım. Bence hayatta, her zaman hepimizin yapabileceği bir şeyler var.

Özellikle söz konusu gelecek nesiller oldukça ?

Gamze Nurluoğlu

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.