Gıda Hattı

1 YTL'nin Altındaki Çay Fiyatına, ÇAYKUR'da 20 Siyah Çelenkli Protesto

12 Mayıs 2008, 11:10
Paylaş

Bu yılın yaş çay alım fiyatının 85 YKr olarak açıklanması üreticiyi kızdırdı. Fiyatın 1.10-1.25 YTL olmasını talep eden üreticiler, hayal kırıklığına uğradıklarını açıkladı

TARIM ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2008 yılı yaş çay alım fiyatını 85 YKr olarak açıkladı. Bu fiyatın 11.3 YKr’sini destekleme primi oluştururken, yaş çay fiyatında geçen yıla oranla yüzde 16.4’lük artış yapıldı.

Sezonun erken başlaması nedeniyle yaş çaya verilecek fiyatı da, geçmiş yıllara göre daha erken açıkladıklarını ifade eden Eker, “Hükümete geldiğimizde çayın fiyatı bugünkü parayla 32 YKr idi. 2003’te çiftçilerin desteklenmesi çerçevesinde birçok üründe olduğu gibi çayda da prim uygulaması başlattık ve fiyatı yüzde 40.6 artırdık. Çay fiyatlarında 2004’te yüzde 16.6 , 2005’te yüzde 11.4 , 2006’da 11.1 artış sağlandı. Geçen yıl da 64 YKr taban fiyat, 9 YKr prim olmak üzere 73 YKr fiyat açıklamıştık. 2007’deki artış, bir önceki yıla göre yüzde 12.3’lük bir atışa tekabül ediyordu. Bu yıl da, gelişmeleri dikkate alıp, yaptığımız maliyet hesabı ve üzerine üretici refahını da koyarak çayı toplam 85 YKr’ye alacağız” açıklaması yaptı.

Hükümetin verdiği fiyatı tatminkar bulmayan Rize Çay Üreticileri Dayanışma Derneği üyeleri ise Çaykur Genel Müdürlüğü önünde toplanarak bina önüne 20 siyah çelenk bıraktı. Fiyatı protesto eden üreticiler ayrıca getirdikleri yaş çayları da genel müdürlük binasının önüne döktü.

Rize Çay Üreticileri Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Muavin, “1.25 YTL taban fiyat istiyorduk. Ancak beklediğimizin çok çok altında bir fiyat verildi. Yazıklar olsun. Biz 1 YTL’nin altında olması halinde Çaykur’un önüne bin tane siyah çelenk bırakacağımızı söylemiştik. Ancak polisin engellemesiyle karşılaşınca 20 çelenk bırakabildik” diye konuştu.

Fiyatın beklentilerin çok altında gerçekleştiğini belirten Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç ise, “Yaptığımız maliyet hesaplarında yaş çayın 1.10 YTL olmasını talep etmiştik. Ancak verilen fiyat bizim verdiğimiz fiyatın 25 YKr altında. Bu fiyat karşısında memnun değiliz. Bizi büyük hayal kırıklığına uğrattı. Başbakanımız bölgede. Kendisiyle görüşüp en azından destekleme priminde bir iyileştirme yapmasını isteyeceğiz” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.