Gıda Hattı

0-1 yaş arası bebeklere bal yedirmeyin!

9 Temmuz 2015, 16:32
Paylaş
0-1 yaş arası bebeklere bal yedirmeyin!

İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerin ek gıdalara geçişinin kademeli olması gerektiğini belirten uzmanlar, özellikle bala bir yaşından önce başlanmaması gerektiğini vurguluyor.

Fiziksel gelişimde çok önemli olan anne sütü ile beslenen bebeklerin, 6. ayın sonunda ek besinlere ihtiyaç duyduklarını belirten Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeynep Gül Hallaçoğlu, ek gıdalar ile ilgili yanlış bilinenleri anlattı.

Ek gıdalara geçişin kademeli olması gerektiğini vurgulayan Hallaçoğlu, çoğu annenin bebeklerinin fiziksel gelişimlerine katkıda bulunmak için ek gıdalarda risk faktörü oluşturabilecek ürünler kullandığını kaydetti. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklere başlanan ek gıdalarda bal kullanımı ile ilgili risklere dikkat çeken Hallaçoğlu, özellikle bala bir yaşından önce başlanmaması gerektiğinin altını çizerek, şu bilgileri verdi:

“Arılar bal yaparken ‘kolostridyum botalium’ adlı bakteriyi üreten kalıntıları bala bırakmaktadır. Bu bakteri bebeklerde botulizm denilen zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bu tür zehirlenmeler bebeğin sinir sistemini etkilemekte, hatta nadir olarak görülse de ölümle sonuçlanabilmektedir. Erişkinlerin sindirim sisteminde zehri önleyen ve bakterilerin çoğalmasını engelleyen faydalı kalıntılar mevcuttur. Bebeklerin sindirim sisteminde bu hücreler gelişmediği için bakterilere karşı bağışıklıkları yoktur.

| Balın Faydaları nelerdir? Sahte bal nasıl anlaşılır? |

Botulizm belirtileri 

Bebeğe bal verdikten sonra; düzelmeyen kabızlık, kol-bacak ya da boyun kaslarında gevşeklik, cansız ve zayıf ağlama, emme ve beslenmede azalma, sürekli olarak halsizlik, solunum sıkıntısı- hırıltı gibi belirtilere rastlandığında doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Gıda zehirlenmeleri iyi pişmemiş diğer gıdalarda da görülebilmektedir. Bebeklere iyi pişmemiş herhangi bir gıda verilmemelidir.

Bebeklerin bağışıklık sistemleri erişkinlere göre daha az gelişmiş olduğu ve bağırsak olgunlaşmadığı için 6 aya kadar alerjen maddelerin bağırsaklardan emilerek kana karışma olasılığı bulunur. 6 aydan önce verilen bal, çilek, kivi, yumurta beyazı, çikolata, kakao gibi alerjen gıda ve maddeler aşırı duyarlılığı tetikleyip, ileri yaşlarda bu besinlere karşı alerji ve astım gibi hastalıklara zemin hazırlayabilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.