Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri https://www.gidahatti.com Gıda Haber Platformu Fri, 22 Sep 2017 15:20:30 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.6 Franchising Fuarı için geri sayım başladı! https://www.gidahatti.com/86188-86188/ https://www.gidahatti.com/86188-86188/#respond Fri, 22 Sep 2017 15:20:30 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=86188

Markalara büyüyerek zincirleşme fırsatı sunan, girişimcilere ise kendi işini kurma imkânı veren ülkemizin ilk ve tek franchising fuarı olan “Bayim Olur Musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı” 12-15 Ekim tarihleri arasında İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde 5-6-7. Hall’lerde gerçekleştirilecek. Franchising Fuarı 15. kez kapılarını açıyor Her yıl yeni girişimcileri markalarla buluşturmanın ötesinde birbirinden iddialı projelerin gün […]

Franchising Fuarı için geri sayım başladı! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Markalara büyüyerek zincirleşme fırsatı sunan, girişimcilere ise kendi işini kurma imkânı veren ülkemizin ilk ve tek franchising fuarı olan “Bayim Olur Musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı” 12-15 Ekim tarihleri arasında İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde 5-6-7. Hall’lerde gerçekleştirilecek.

Franchising Fuarı 15. kez kapılarını açıyor

Her yıl yeni girişimcileri markalarla buluşturmanın ötesinde birbirinden iddialı projelerin gün yüzüne çıkmasını sağlayan Bayim Olur musun Franchising Fuarı, bu yıl 15. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Medyafors Fuarcılık ve UFRAD Franchising Derneği (UFRAD) işbirliği ile bu yıl 12-15 Ekim 2017 tarihleri arasında CNR Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuar, Coldwell Banker Türkiye Ana Sponsorluğunda gerçekleştirilecek. Fuar ulusal ve global ölçekte 300’e yakın firmaya ve 38 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapacak.

Öte yandan yabancı yatırımcılar da etkinliğe önem veriyor. Çin, Kanada, Fransa, Endonezya, Kore, Lübnan, Malezya, Filipinler, Rusya, İngiltere Mısır, Arjantin, Tayland, İspanya ve Avustralya’dan gelen yatırımcıları ve heyetleri Türk markalarıyla buluşturacak olan fuar, önemli işbirliklerin oluşmasına da vesile oluyor.

Özel bölümleri ve seminerleriyle ilgi odağı…

Fuar, franchise veren markalara ürün ve hizmet konusunda destek olan tedarikçi firmaları ‘Tedarikçi Özel Bölümü’nde sektörün tüm paydaşlarıyla buluşturuyor. Fuar ayrıca; Dünya Franchise Zirvesi kapsamında Asya Pasific Franchise Konfederasyonu (APFC) ve Dünya Franchise Konseyi ile birlikte Avrupa Franchise Federasyonu (EFF) toplantılarına da ev sahipliği yapacak.

Etkinlik birçok önemli ülkenin franchise dernekleri üye markaları ve yetkililerinin yanı sıra ekonomi bakanlarını İstanbul’da bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Fuar kapsamında 4 gün boyunca UFRAD tarafından hem girişimcilere hem de markalara yol gösterici nitelikte seminerler düzenlenecek.

Helvacıoğlu: Sektörün 2017 yılsonu hedefi 50 milyar dolar

Türkiye’nin en önemli franchise markalarını aynı çatı altında buluşturmak için yola çıktıklarını söyleyen Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu, yatırımcılara bu fuarı gezmeden yatırım yapmayın çağrısında bulundu. Medyafors olarak franchising sistemine ve gelişimine önem verdiklerini söyleyen Helvacıoğlu, “Bu konuda yurt içinde ve yurt dışında önemli çalışmalara imza atıyoruz. Yeni iş fırsatları arayan girişimcileri, franchise ağıyla büyümek isteyen markalarla bir araya getiriyoruz. Fuar kapsamında da her yıl farklı sektörler gösterdikleri değişik faaliyetlerle girişimcilerin daha çok ilgilisini çekiyor. Aslına bakarsanız Türkiye’de, franchise sistemi lokomotif görevi görüyor. Bu bilgiyi rakamlarda destekler nitelikte. UFRAD’ın verilerine göre; 2016 yılı sonu itibari ile franchising sektörünün büyüklüğünün 43 milyar USD’ye ulaştı. 2016’te franchise sektörünün ürettiği istihdam sayısının 200,000 kişiyi aştığını görüyoruz. Türkiye’deki zincir işletmelerin sayısı, 2500.

Zincir işletmelerdeki yabancı firma oranı yüzde 29, zincir işletmelere bağlı şube sayısı 60,000, yurt dışına açılan Türk marka sayısı ise 150. Bu rakamlara bakarak girişimciliğin güvenli limanlarından olan franchise sistemi ile kendi işinin sahibi olanların sayısı da gün geçtikçe artıyor. 2017 yılı sonunda franchise sektörünün büyüklüğü 50 milyar USD’ye ulaşması bekleniyor” dedi.

Helvacıoğlu bu farkındalıkla da tam 15 yıldır Türkiye’nin en popüler franchise markalarını girişimciler ile buluşturduklarının altını çizdi. Fuarın yarattığı yoğun ve verimli ziyaretçi potansiyeliyle katılımcıların hedefledikleri girişimci adayları ile 4 gün boyunca yüz yüze görüşme fırsatı yakaladıklarını ve girişimcilerin globalde de franchise veren markalarla aynı platformda bir araya geldiklerini söyledi.

Etkinliği Facebook ve Twitter sayfasından da takip edebilirsiniz. Etkinlik programını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 

Franchising Fuarı için geri sayım başladı! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/86188-86188/feed/ 0
New York Türkiye Ticaret Merkezi açıldı https://www.gidahatti.com/new-york-turkiye-ticaret-merkezi-acildi-86174/ https://www.gidahatti.com/new-york-turkiye-ticaret-merkezi-acildi-86174/#respond Fri, 22 Sep 2017 12:32:34 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=86174

Ekonomi Bakanlığı destekleri kapsamında hayata geçirilen ve ihracatçının ABD pazarında daha etkin şekilde yer almasını sağlayacak Türkiye Ticaret Merkezi (TTM) New York’ta açıldı. Manhattan’da, Empire State binasına yakın bir noktada bulunan New York TTM’nin açılışına, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Türkiye […]

New York Türkiye Ticaret Merkezi açıldı yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Ekonomi Bakanlığı destekleri kapsamında hayata geçirilen ve ihracatçının ABD pazarında daha etkin şekilde yer almasını sağlayacak Türkiye Ticaret Merkezi (TTM) New York’ta açıldı.

Manhattan’da, Empire State binasına yakın bir noktada bulunan New York TTM’nin açılışına, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle’nin yanı sıra oda ve ihracatçı birlikleri temsilcileri katıldı.

new-york-ttm-acilis-gidahatti“Türkiye kabuğunu kırdı”

Açılışta konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci, ihracata dayalı büyüme ve kalkınma için 1980’lerden sonra Turgut Özal önderliğinde bir seferberlik başlatıldığını anımsatarak, Türkiye’nin o zamandan itibaren kabuğunu kırdığını söyledi.

Türkiye’nin, her yıl 1 milyonun üzerinde vatandaşını istihdam edebilmesi için yüzde 5,5’in üzerindeki büyüme bandına oturması gerektiğini vurgulayan Zeybekci, bunun yeterli miktarda finans yaratma ve üretme ile sağlanabileceğini kaydetti. Türkiye’de yeterli tasarruf olmadığı için bunun ancak borçlanma yoluyla yapılabileceğinin söylendiğini vurgulayan Nihat Zeybekci, şöyle devam etti:

“Bu borçlanma da sürdürülemez, yüksek maliyetli cari açık demektir. Dolayısıyla 4-5 yılda bir Türkiye’nin bir düzeltme hareketi yapması gerekir. Hep bu söylenir. Halbuki bunun yolları vardır. Bunlardan birincisi sürdürülebilir, öngörülebilir bir Türkiye’nin doğrudan yabancı sermaye çekmesi… Daha önemlisi, değerlendiremediği yer altı ve üstü zenginliklerini akıl ve alın terini kullanarak ürün ve hizmete dönüştürmesi ve bunları ihraç etmesi, satması, sunmasıdır. Bunun karşılığı da kimseye hesap ve faiz vermemek, kendi milli kaynaklarını yurt içine transfer etmek ve bunların büyümede bir araç olarak kullanılmasıdır. Biz, bunun çok gerekli olduğuna inanıyoruz.”

nihat-zeybekci-gidahattiHer TTM’ye yıllık 3 milyon dolar destek

65. Hükümet Programı’nda bir önceki günden daha fazla üretmeyi, ihraç etmeyi ve ihracata dayalı büyüme modelini gerçekleştirmeyi esas aldıklarını belirten Zeybekci, 2017’nin ilk iki çeyreğindeki %5,2’lik büyümenin %3,9’unun ihracat ve üretimden geldiğine işaret etti. Zeybekci, “Bu bizim istediğimiz bir büyüme tarzıydı. Onun için zaten 2016 yılındaki o ihracat, yatırım ve büyüme seferberliğini başlattık. Bugün içinde bulunduğumuz ortam dahil olmak üzere TİM, ihracatçı birlik başkanlarımızın ve ihracatçılarımızın bizden istediği her şeyi gerçekleştirdik.” diye konuştu.

TTM’lerin, ihracatçılara verdikleri desteklerden sadece biri olduğunu vurgulayan Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hükümet olarak her TTM’ye, burada yer alacak ihracatçılarımıza binayla, merkezle ilgili yıllık 3 milyon dolar destek veriyoruz. Kaç tane ve nerede olacağıyla ilgili herhangi bir sınırımız da yok. İlk hedeflerimize ulaştık. Tahran’da, Dubai’de, Şikago’da, New York’ta, Moskova’da, Frankfurt’ta, Londra’da, Tokyo’da, Oslo’da gibi gideceğiz. Bunlar mükemmel midir? Değildir. Bunlarda düzeltilmesi gereken yerler vardır. Bazı arkadaşlarımızın düzeltme talebi ve eleştirileri var. Bunları düzeltebiliriz, hiçbiri ilahi kanun değil. Her birini konuşur, tartışırız. ‘TTM’ler devamlı olarak 12 ay boyunca bir şirket tarafından mı kullanılsın, yoksa bazı ticaret merkezlerimiz aylık bazda sektöre tahsis ettiğimiz, dönüşümlü kullanılan yerler haline mi getirilsin?’ gibi konular var. Bunları konuşacağız, inşallah düzelteceğiz.”

“Ürettiklerini marka olarak satanlar başarıyor”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dünyanın önde gelen ticaret merkezlerinden New York’un gelirinin 1,4 trilyon dolar seviyesinde bulunduğunu ifade ederek, “Bu rakam, Rusya’nın milli gelirinden çok daha fazla. Bizim milli gelirimizin yaklaşık 870 milyar dolar olduğunu dikkate alırsak, 20 milyon nüfuslu bir New York, hakikaten dünyanın merkezi ama gördüğümüz kadarıyla da başka ülkelerin şehirlerine kötü örnek olan vahşi bir kapitalizmin de merkezi… Daha iyisi yapılabilir mi? Bence yapılabilir. İstanbul’daki veyahut başka yerlerdeki o vahşi şehirleşmeye de kötü bir örnek olmuş.” şeklinde konuştu.

Dünyada her şeyin değiştiğini, bir zamanlar üretim yapmanın büyük bir lüks olduğunu anlatan Zeybekci, gelinen noktada dünyanın en geri kalmış ülkesinden en ileri ülkesine kadar üretim yapıldığını söyledi. Zeybekci, “Bugün Rusya da, Kanada da, İsviçre de, Türkiye de üretebiliyor ama başarıya ulaşanlar sadece üretenler değil, ürettiklerini marka haline dönüştürebilenler, pazarlayabilenler, artı değerlerle satabilenler, dağıtım ve tüketim kanallarına hakim olarak pazara işleyebilenler, üretimlerini bilgi ve teknolojiyle gerçekleştirenlerdir.” dedi.

new-york-ttm-nihat-zeybekci-gidahattiÜretim ve tüketim alışkanlıklarındaki değişim

Dünyada üretim ve tüketim alışkanlıklarının değiştiğine işaret eden Bakan Zeybekci, bundan 10 yıl önce dünyada çok güçlü konumda bulunan katalog şirketlerinin yerini e-ticaretin aldığını vurguladı. Zeybekci, e- ticaretin dünya toplam ticareti içinden aldığı payın artış oranının yıllık %14-15 civarında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çin’in toplam ihracatı içindeki elektronik ihracatın payı yüzde 22 düzeyinde. Çin, o devasa ihracatının yüzde 22’sini elektronik ticaret üzerinden gerçekleştiriyor. Onun için ‘Buraya geldik, stantlarımız var, yerlerimiz var, ürünlerimizi koyduk, müşteri gelsin, buradan sipariş versin.’ Yok böyle bir şey… Burası böyle bir amaç için de kurgulanmadı. Buradaki şirketlerimiz, markalarımız, insanlarımız koşturacak. Piyasadaki bütün alternatif iletişim ve tanıtım araçlarını kullanacak. Onun için New York çok iyi bir örnek. Her şeyin ilk başladığı, ilk tasarlandığı, doğduğu ve bütün dünyaya yayıldığı yer burası. New York’un önemli bir noktasında ihracatçılarımız için yer edindik. Gerekirse çok daha büyümesi ve genişletilmesi için çalışmalarımızı yaparız.”

Türkiye Ticaret Merkezi

Türkiye’nin 2023 ihracat stratejisi hedefleri doğrultusunda, değişen rekabet koşulları ve ihtiyaca uygun olarak ihracatın gelişmesine olanak sağlamak amacıyla Ekonomi Bakanlığı’nca desteklenen TTM projesi, TİM’in koordinasyonunda hayata geçirildi.

TTM projelerinde kira, sektör uzmanı olarak çalışacak personel, sektörel tanıtım ve tefrişat harcamaları destekleniyor. Ekonomi Bakanlığı tarafından belirlenen destek oranı hedef ve öncelikli ülkelerde %75, diğer ülkelerde %60. Fuar merkezi mantığında işleyen Türkiye Ticaret Merkezleri, yurt dışı pazarlara açılmakta zorluk çeken orta ve küçük ölçekli firmaların da uluslararası pazarlara erişimini kolaylaştırıyor.

Şu ana kadar Dubai, Tahran, New York ve Şikago’da hayata geçirilen TTM’lerin gelecek dönemde de Moskova, Londra, Çin, Kenya ve İtalya’da açılması planlanıyor.

New York Türkiye Ticaret Merkezi açıldı yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/new-york-turkiye-ticaret-merkezi-acildi-86174/feed/ 0
O Avrupa ülkesi böcekleri gıda olarak onayladı https://www.gidahatti.com/o-avrupa-ulkesi-bocekleri-gida-olarak-onayladi-86172/ https://www.gidahatti.com/o-avrupa-ulkesi-bocekleri-gida-olarak-onayladi-86172/#respond Fri, 22 Sep 2017 12:04:42 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=86172

Finlandiya Tarım ve Orman Bakanlığı, böceklerin gıda olarak yetiştirilmesi ve satılması konusundaki yasağı kaldırdı. İklim değişikliğinden olumsuz etkilenen, ama aynı zamanda iklim değişikliğine yol açan sera gazı emisyonlarını artıran tarımsal üretimi azaltmaya yönelik olarak önerilen çözümlerden birisi de, özellikle Uzakdoğu’da rastlanan böceklerin gıda olarak tüketilmesi. Avrupa Birliği (AB), protein ihtiyacının hayvansal üretim yerine bitkisel üretimle […]

O Avrupa ülkesi böcekleri gıda olarak onayladı yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Finlandiya Tarım ve Orman Bakanlığı, böceklerin gıda olarak yetiştirilmesi ve satılması konusundaki yasağı kaldırdı.

İklim değişikliğinden olumsuz etkilenen, ama aynı zamanda iklim değişikliğine yol açan sera gazı emisyonlarını artıran tarımsal üretimi azaltmaya yönelik olarak önerilen çözümlerden birisi de, özellikle Uzakdoğu’da rastlanan böceklerin gıda olarak tüketilmesi.

bocek-protein-gidahattiAvrupa Birliği (AB), protein ihtiyacının hayvansal üretim yerine bitkisel üretimle karşılanması amacıyla üretimin artırılmasının yanı sıra böceklerin gıda olarak tüketilmesini de tartışıyor. Böcek tüketiminin tüketiciler tarafından nasıl karşılandığına ilişkin yapılan araştırmalar ise böceklerin tüketilmesinin, tüketiciler tarafından rahatsızlık verici olarak görüldüğünü ortaya koyuyor.

Finlandiya’nın kararı

AB’de konuya ilişkin tartışmalar sürerken, böceklerin gıda olarak tüketilmesi konusunda son karar Finlandiya’dan geldi.

AB’nin konuya ilişkin yönergeleri yoruma açık olduğundan, Finlandiya’da böceklerin gıda maddesi olarak kullanımı bugüne kadar yasaktı. Finlandiya’da yasaklanmıştı.

Son yıllarda böcek ürünlerinin gıda olarak kullanımında artış görülen ülkede bu yasak kalktı. Finlandiya Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamasında, böceklerin gıda olarak yetiştirilmesi ve satılması yasağının kaldırıldığı bildirildi. Bakanlık, AB yönergelerini, diğer üye ülkelerin takip ettiği yolda değerlendirerek, ülkede böcek ürünlü gıdaların yetiştirilmesi ve satılmasının yolunu açtı.

kizarmis-bocek-gidahattiÜretici ve girişimciler için kurallar konulacak

Finlandiya Gıda Güvenliği Makamı Evira, konu ile ilgili olarak, üreticiler ve düzenleyiciler için talimatlar hazırlanacağı ve ayrıca sektördeki girişimciler ve tacirlerin uyması gereken kuralların da oluşturulmaya başlanacağı açıklaması yaptı.

BM tarafından çeşitli zamanlarda yapılan açıklamalarda, dünyada giderek artan açlık ve yetersiz beslenme karşısında böceklerin tüketiminin de çözüm olabileceği belirtilmişti.

O Avrupa ülkesi böcekleri gıda olarak onayladı yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/o-avrupa-ulkesi-bocekleri-gida-olarak-onayladi-86172/feed/ 0
Fındık üreticisine müjde! TMO alımlarında randıman sınırı düşürüldü https://www.gidahatti.com/findik-ureticisine-mujde-tmo-alimlarinda-randiman-siniri-dusuruldu-86170/ https://www.gidahatti.com/findik-ureticisine-mujde-tmo-alimlarinda-randiman-siniri-dusuruldu-86170/#respond Fri, 22 Sep 2017 11:31:31 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=86170

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık alımlarında yeni bir düzenlemenin müjdesini verdi. Fakıbaba, “Karar aldık, artık 40’ın altındaki randımanlı fındıkları da alacağız. Üreticinin hep yanında olacağız” dedi. Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) düzenlediği Sürdürülebilir Besicilik Paneli’ne katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, TMO’nun fındık alımlarında yeni […]

Fındık üreticisine müjde! TMO alımlarında randıman sınırı düşürüldü yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık alımlarında yeni bir düzenlemenin müjdesini verdi. Fakıbaba, “Karar aldık, artık 40’ın altındaki randımanlı fındıkları da alacağız. Üreticinin hep yanında olacağız” dedi.

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) düzenlediği Sürdürülebilir Besicilik Paneli’ne katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, TMO’nun fındık alımlarında yeni bir düzenlemeye gidildiğini açıkladı.

ahmet-esref-fakibaba-findik-gidahattiTMO, 40 randımanın altındaki fındığı da alacak

Fındıkta ortalama randımanın yüzde 50 olduğunu, ancak bu yıl iklim şartları ve rekolte sebebiyle az sayıda da olsa randımanın yüzde 40’ın altına düştüğünün görüldüğüne vurgu yapan Fakıbaba, şunları söyledi:

“Bazı fırsatçılar randıman 39-38 olunca 6-7 liradan üreticinin elinden alıyorlar. Bu adam bu kadar emek vermiş, alın teri dökmüş. ‘TMO yüzde 40’ın altında almıyor’ diye bu üreticinin elinden 6-7 liraya mal toplamak vicdanen senin işine geliyor mu? 7 liraya alıyor, Giresun fındığını karıştırıyor ve tekrar onu TMO’ya 10 liraya satıyor.

Bugün karar aldık. Artık 40’ın altındaki randımanlı fındıkları da alacağız. Üreticinin hep yanında olacağız. Samimi ve dürüst iş adamı benim canımdır, onun yanında olacağız, üreticinin, tüketicinin, 80 milyonun yanında olacağım.”

findik-gidahattiGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, fındıkta iklim etkisi ve rekolte kaybı nedeniyle TMO alımları için çürük oranını yüzde 3’ten yüzde 5’e, çatlak oranını yüzde 2’den yüzde 7’ye çıkarmıştı. Son kararla, TMO artık yüzde 40 randımanın altında kalan fındıkları da üreticiden alacak.

Fındık üreticisine müjde! TMO alımlarında randıman sınırı düşürüldü yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/findik-ureticisine-mujde-tmo-alimlarinda-randiman-siniri-dusuruldu-86170/feed/ 0
Gıda sektörü Almanya’ya çıkarma yapacak! https://www.gidahatti.com/gida-sektoru-almanyaya-cikarma-yapacak-86164/ https://www.gidahatti.com/gida-sektoru-almanyaya-cikarma-yapacak-86164/#respond Fri, 22 Sep 2017 10:39:49 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=86164

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerde son dönemde patlak veren gerilim devam ederken, gıda ve içecek sanayinden 247 firma, Almanya’ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Dünyanın en önemli yiyecek ve içecek fuarları arasında yer alan Anuga Gıda Fuarı, “Geleceği Tadın” temasıyla 7 Ekim’de Almanya’nın Köln kentinde kapılarını açacak. İstanbul Ticaret Odası’ndan (İTO) yapılan açıklamaya göre, bu yıl 7-11 […]

Gıda sektörü Almanya’ya çıkarma yapacak! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerde son dönemde patlak veren gerilim devam ederken, gıda ve içecek sanayinden 247 firma, Almanya’ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en önemli yiyecek ve içecek fuarları arasında yer alan Anuga Gıda Fuarı, “Geleceği Tadın” temasıyla 7 Ekim’de Almanya’nın Köln kentinde kapılarını açacak.

anuga-gida-fuari-2017-gidahatti

İstanbul Ticaret Odası’ndan (İTO) yapılan açıklamaya göre, bu yıl 7-11 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Anuga Köln Fuarı’na bu yıl İTO’nun milli katılım organizasyonuyla 247 Türk firması katılacak. Türk firmalar fuarda, 7 ayrı ihtisas salonunda yenilikçi ürünlerini beğeniye sunacak.

anuga-gida-koln-gidahatti

Anuga Gıda Fuarı

İTO, fuarda, Türk gıda sektörünün geldiği noktayı, genel gıda, unlu mamuller, içecekler, sıcak içecekler, dondurulmuş gıda, et ve et ürünleri ile aşçılık, ekipman ve teknolojileri alt sektörlerinde daha etkin tanıtarak, firmalara yeni fırsat kapıları aralayacak.

anuga-gida-fuari-hindistan-gidahattiPartner ülke Hindistan

Anuga Gıda Fuarı’nın bu yılki partner ülkesi Hindistan olacak.

Türkiye, 2015’teki fuara 230 firma ile katılmıştı.

Gıda sektörü Almanya’ya çıkarma yapacak! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/gida-sektoru-almanyaya-cikarma-yapacak-86164/feed/ 0
Fındık için bu kez Bakan Kurtulmuş konuştu https://www.gidahatti.com/findik-icin-bu-kez-bakan-kurtulmus-konustu-86159/ https://www.gidahatti.com/findik-icin-bu-kez-bakan-kurtulmus-konustu-86159/#respond Fri, 22 Sep 2017 08:31:16 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=86159

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin en önemli stratejik ürünlerinden olan fındığın fiyatının Türkiye’de oluşması için hazırlıkların gayretli bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile birlikte Ordu ve Giresun’da bir dizi temaslarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, fındık fiyatları konusundaki tartışmalar ve fındık alımları konusunda […]

Fındık için bu kez Bakan Kurtulmuş konuştu yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin en önemli stratejik ürünlerinden olan fındığın fiyatının Türkiye’de oluşması için hazırlıkların gayretli bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile birlikte Ordu ve Giresun’da bir dizi temaslarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, fındık fiyatları konusundaki tartışmalar ve fındık alımları konusunda açıklamalar yaptı.

ordu-numan-kurtulmus-veysel-eroglu-gidahatti“Rant elde etmek isteyenler var”

Fındık piyasasını çok yakından takip ettikleri belirterek, fındık üzerinden siyasi ve ticari rant elde etmek isteyenler de olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Ordu’ya gelmişken fındıkla ilgili konuşmadan olmaz. Gazeteci arkadaşlar gözümün içine bakıyor. Fındık konusunu ben ve arkadaşlarım günü gününe takip ettiğimizi, gerekli müdahaleleri günü günü yapmaya gayret ettiğimizin, altını çizerek ifade etmek istiyorum.

Fındıkta fiyatı oluşturan özel sektör. Ne yazık ki özellikle bu yıl bazıları fındık üzerinden siyasi ve ticari rant elde etme peşinde koşuyor. Bunun farkındayız. Bu süreçlerde biz devlet olarak üzerimize düşen sorumluluğu, hükümet olarak yerine getirmeye gayret ediyoruz. Tarım Bakanımız önce fiyatları açıkladı, arkasından alımlar başlamasıyla birlikte sahadaki bazı gelişmeler üzerine çürük oranını yüzde 3’ten yüzde 5’e, çatlak oranını yüzde 2’den yüzde 7’ye çıkardı. 20 Eylül itibariyle Ordu ilimizde 60 milyon liralık alım yapıldı.”

findik-toplama-gidahatti“Vatandaşımızın çektiği sıkıntıları biliyoruz”

Piyasadaki tekelci, rantiyecilerin heveslerini kursağında bırakmak için Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) bütün fındığı alacağı açıklaması yaptığını, fındık piyasasını çok ciddi şekilde takip ettiklerini de ifade eden Numan Kurtulmuş, “Serbest piyasada oluşan bir fındık piyasası var. Ayrıca alan bazlı destek ödenen bir politikamız var. Bugüne kadar 840 milyon lira Alan Bazlı Gelir Desteği ödemesi verildi. Fındıkta kısa vadede bu yıl yapılabilecek olan adımlar atıldı. Türkiye’nin en önemli stratejik ürünlerinden birisi fındık. Fındıkta fiyatın Türkiye’de oluşması için hazırlıklarımızı gayretli bir şekilde sürdürüyoruz. Orta vadede sonuç alabilecek bazı işler olduğunu da hepimiz biliyoruz. Kimse bunun üzerinden siyasi ve ticari rant elde etmeye kalkmasın. Teferruatını bana söyletmeyin. Ama bu çerçevede fındık piyasasının ciddi bir şekilde takip ettiğimizi de bilmenizi isterim. Vatandaşımızın çektiği sıkıntıları biliyoruz. Bunların önlenmesi içinde gayret sarf ediyoruz. Bu seneki alımlar bittiğinde oturup fındık stratejisi üzerinde de uzun uzun kafa yormamız gerekiyor” diye konuştu.

giresun-tesis-toren-gidahatti“Tüm fındıkları TMO alacak”

Numan Kurtulmuş ile birlikte katıldıkları Giresun’daki temel atma töreninde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, tartışmalara yol açan fındık fiyatlarına değindi. Eroğlu, “Bakanımızdan söz aldık, tüm fındıkları TMO alacak, parasını da 7 günde ödemesi yönünde karar aldık. Bu da hayırlı olsun, bunu da takip ediyoruz. Ödeme süresini de 7 güne indirdik, dekar alımı 80 kilodan 130 kiloya çıkardık hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

DHA

Fındık için bu kez Bakan Kurtulmuş konuştu yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/findik-icin-bu-kez-bakan-kurtulmus-konustu-86159/feed/ 0
Çocukları enfeksiyondan korumanın 7 etkili yolu! https://www.gidahatti.com/cocuklari-enfeksiyondan-korumanin-7-etkili-yolu-86151/ https://www.gidahatti.com/cocuklari-enfeksiyondan-korumanin-7-etkili-yolu-86151/#respond Fri, 22 Sep 2017 07:52:25 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=86151

Sonbahar enfeksiyonları kapıyı çalmadan enfeksiyonlardan korunma yöntemleri konusunda bilgiler veren uzmanlar, kalite uyku ve dengeli beslenmenin yanı sıra el yıkamanın, çocukları enfeksiyonlardan korumadaki öneminin altını çiziyor. Çocuklar haftada iki gün balık yemeli, yoğurt ve kefir ihmal edilmemeli… Ders zilinin çalmasıyla çocuklarda enfeksiyon dönemi de başladı. Bir yandan mevsim geçişinin yol açtığı ani hava değişimi ama […]

Çocukları enfeksiyondan korumanın 7 etkili yolu! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Sonbahar enfeksiyonları kapıyı çalmadan enfeksiyonlardan korunma yöntemleri konusunda bilgiler veren uzmanlar, kalite uyku ve dengeli beslenmenin yanı sıra el yıkamanın, çocukları enfeksiyonlardan korumadaki öneminin altını çiziyor. Çocuklar haftada iki gün balık yemeli, yoğurt ve kefir ihmal edilmemeli…

Ders zilinin çalmasıyla çocuklarda enfeksiyon dönemi de başladı. Bir yandan mevsim geçişinin yol açtığı ani hava değişimi ama daha önemlisi kalabalık ortamlarda solunum yoluyla virüslerin kolayca bulaşabilmesi üst solunum yolu hastalıklarından, ishal ve zatürreye dek birçok hastalığa zemin hazırlıyor.

metehan-ozen-gidahatti

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan Özen

Çocukların enfeksiyonlarla karşılaşma riskinin arttığı bu dönemde yoğurt, kefir gibi probiyotiklerin de bağırsaklarındaki zararlı mikropların atılmasına ve enfeksiyonlardan korunmasına fayda sağladığını belirten Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan Özen, gelişigüzel takviyelerin ise zarar verebileceğini söyledi. Özen, çocukları enfeksiyonlardan korumada alınabilecek etkili önlemleri anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

cocuk-uyku-gidahattiKaliteli uyumasına dikkat edin

Yapılan bilimsel çalışmalar, yeterli ve kaliteli uykunun vücudun bağışıklığının güçlenmesindeki faydalarını ortaya koyarken, hele de çocuklar için çok daha önem taşıyor. Geceleri geç uyuyan çocukların bağışıklık sistemi düzgün çalışmazken, enfeksiyon hastalıklarına yakalanma sıklıkları artıyor. Çocuğunuza uykudan hemen önce, uykusunu kaçırabilecek tablet ve bilgisayardan uzak durma alışkanlığı kazandırmanız, uyuduğu odada ışık olmamasına dikkat etmeniz çok önemli.

El yıkama alışkanlığı kazandırın

El yıkama alışkanlığının kazandırılması, enfeksiyona karşı en etkili, en pratik yöntemlerden biri. Gün içerisinde ellerini yüzüne, ağız çevresine ve gözlerine sürmemelerini, özellikle tuvaletlerden sonra ve beslenmeden önce mutlaka ellerini sabunla yıkamaları gerektiğini öğretin. Aynı zamanda su ve sabuna ulaşmaları her zaman mümkün olamayacağı için çantalarına, güvenilir marka olması şartıyla el dezenfektanı koyun.

el-yikama-gidahattiDengeli beslenmesine özen gösterin

Çocukların ev yemekleriyle sağlıklı ve dengeli beslenmesi, yaşına uygun, yeterli düzeyde protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarının karşılanması enfeksiyonlara karşı direnç kazanmasında çok önemli rol oynuyor. Portakal, kivi gibi meyveler ve yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunan A ve C vitaminlerinin düzenli tüketimi bağışıklığı güçlendiriyor. Kansızlık sorunu çeken çocuklar da sık enfeksiyon geçirdiği için, özellikle demirden zengin sebze, et ve kurubaklagiller tüketmesine dikkat edin. Çocuğunuzu hazır atıştırmalıklardan uzak tutun.

Haftada iki gün balık yedirin

Tam da balık sezonunda çocukları bu çok önemli besin kaynağından uzak bırakmayın. Hastalık yapan bileşiklerin vücuttan atılmasına katkıda bulunan Omega-3 desteği için haftada mutlaka 1-2 defa balık tüketmesini sağlayın. Balığın yanı sıra, badem-ceviz ve tam tahıllı ürünler gibi çinkodan zengin olan besinler de enfeksiyonları azaltıyor.

cocuk-sut-gidahattiYoğurt ve kefiri ihmal etmeyin

Yoğurt, kefir gibi probiyotikler bağırsaklardaki zararlı mikropların ve atıkların temizlenmesine yardımcı oluyor ve bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı koruma sağlıyor. Ayrıca enfeksiyonlardan korunmada su içmenin önemi de sanıldığından daha fazla. Çocuğunuzu mutlaka günde 1 litre su içmeye alıştırın. Su, özellikle temizleyici özelliği sayesinde üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada etkili.

Ortamı sık havalandırın

Çocukları soğuk havadan çok kalabalık ortam hasta ediyor. Kapalı ortam mikropların bulaşma riskini artırdığından düzenli ve sık sık havalandırılması çok önemli. Öğretmenlerin ve ailelerin enfeksiyon bulgusu başlayan çocukların evde istirahat etmesine özen göstermesi, hem çocuğun çabuk iyileşmesine hem de bulaş zincirini kıracağı için diğer çocukları korumaya avantaj sağlıyor.

Eksik aşılarını tamamlayın

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan Özen, “Bilimsel olarak faydası gösterilmiş en önemli basamak, çocukluk çağı aşılarının tamamlanmasıdır. Eksik aşıları varsa mutlaka tamamlayın. Grip aşısının yanı sıra bazı aşıların da özel olarak temin edilip yaptırılması çocuklarımızı meningokok gibi kreş-okullarda salgın yapabilen ve ciddi sonuçları olan enfeksiyonlara karşı koruyacaktır” dedi.

hasta-cocuk-gidahattiBitkisel takviyelere dikkat!

Pek çok anne baba, özellikle de yemek yemedikleri ve sağlıklı beslenemediğini düşündükleri gerekçesiyle çocuklarına bitkisel takviyeler verebiliyor. Eş-dost önerisiyle, çevresindekilerden duyduklarıyla ya da internette okuduklarıyla, çocuğunun bağışıklığını güçlendirmek amacıyla bu ürünlere yönelebiliyor. Prof. Dr. Metehan Özen, pek çok ürünün bilimsel kanıtı olmadığını, hekime danışmadan kullanılabilecek bu tür takviyelerin böbreklere ve karaciğere zarar verebildiğini kaydetti.

Çocukları enfeksiyondan korumanın 7 etkili yolu! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/cocuklari-enfeksiyondan-korumanin-7-etkili-yolu-86151/feed/ 0
Gıda katkı maddelerinde önemli düzenleme https://www.gidahatti.com/gida-katki-maddelerinde-onemli-duzenleme-86149/ https://www.gidahatti.com/gida-katki-maddelerinde-onemli-duzenleme-86149/#respond Fri, 22 Sep 2017 06:55:52 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=86149

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 22 Eylül 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Bebek formülleri ve küçük çocuk ek gıdaları Yönetmelik ile 30 haziran 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan […]

Gıda katkı maddelerinde önemli düzenleme yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde değişiklik yaptı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 22 Eylül 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

bebek-beslenmesi-gidahattiBebek formülleri ve küçük çocuk ek gıdaları

Yönetmelik ile 30 haziran 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinin 17’nci maddesi, “Gıda katkı maddeleri, EK-II’de özellikle belirtilmedikçe, bebekler ve küçük çocuklar için özel tıbbi amaçlı diyet gıdalar da dâhil olmak üzere, bebeklere ve küçük çocuklara yönelik özel beslenme amaçlı gıdalara ilişkin mevzuat kapsamındaki bebek formülleri, devam formülleri ve bebek ve küçük çocuk ek gıdalarında kullanılmaz” şeklinde değiştirildi.

Gıda katkı maddelerine ilişkin ayrıntılı düzenlemeler içeren yeni yönetmelik ile yönetmeliğin 19’uncu maddesinin dördüncü fıkrası da şöyle değiştirildi:

“(4) Birinci, ikinci ve üçüncü fıkralarda yer alan hükümler, aksi belirtilmedikçe bebeklere ve küçük çocuklara yönelik özel beslenme amaçlı gıdalara ilişkin mevzuat kapsamındaki bebek formülleri, devam formülleri, bebek ve küçük çocuk ek gıdaları ve bebeklere ve küçük çocuklara yönelik özel tıbbi amaçlı diyet gıdalara uygulanmaz.”

Yönetmelik Ek-II Bölüm A’da “Listelerde yer alan gıda katkı maddeleri ve kullanım koşullarına ilişkin genel hükümler” başlığı altında yer alan (1) ve (5) numaralı satırlar ise şöyle düzenlendi:

“1. Sadece BÖLÜM B’de listelenen maddeler, Bölüm E’de daha spesifik olarak belirtilmedikçe, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddelerinin Spesifikasyonları Hakkında Yönetmelikte belirtildiği şekilde gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılabilir.

5. E 123, E 127, E 160b, E 161g, E 173 ve E 180 kodlu renklendiriciler ve bunların karışımları son tüketiciye doğrudan satılamaz.”

supermarket-market-gidahattiUyum zorunluluğu

Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri, 31 Aralık 2016 tarihine kadar yeni yönetmelikteki hükümlere uyacaklar.

Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri tarafından 31 Aralık 2017 tarihinden önce piyasaya arz edilen ürünler ve bu ürünleri içeren gıdalar, 31 Aralık 2018 tarihine kadar piyasada bulunabilecek.

Gıda katkı maddelerinde önemli düzenleme yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/gida-katki-maddelerinde-onemli-duzenleme-86149/feed/ 0
Katar ile eylem planı imzalandı https://www.gidahatti.com/katar-ile-eylem-plani-imzalandi-86141/ https://www.gidahatti.com/katar-ile-eylem-plani-imzalandi-86141/#respond Thu, 21 Sep 2017 14:36:02 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=86141

Türkiye-Katar Tarım İş Forumu’nda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Katarlı yetkililerin, Türk iş adamlarının çok kaliteli işler yaptığını söylediklerini belirterek, “Sadece sebze, meyve, tarım, gıda, hayvancılık, süs bitkisi değil, inşaatlar, stadyum, yollar, her türlü imkânları olduğunu, Türk iş adamları geldiğinde gerekli her türlü desteği vereceklerini söylediler” dedi. Gıda Tarım ve Hayvancılık […]

Katar ile eylem planı imzalandı yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Türkiye-Katar Tarım İş Forumu’nda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Katarlı yetkililerin, Türk iş adamlarının çok kaliteli işler yaptığını söylediklerini belirterek, “Sadece sebze, meyve, tarım, gıda, hayvancılık, süs bitkisi değil, inşaatlar, stadyum, yollar, her türlü imkânları olduğunu, Türk iş adamları geldiğinde gerekli her türlü desteği vereceklerini söylediler” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirilen Türkiye-Katar Tarım İş Forumu kapsamında, Katar Belediye ve Çevre Bakanı Muhammed Bin Abdullah Al Ruhaihi ile Eylem Planı İmza Töreni’ne katıldı.

katar-tarim-is-forumu-eylem-plani-gidahattiTören sonrasında iş forumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fakıbaba, ekonomik ilişkilerin yanında iki ülkenin birbirini kardeş olarak gördüğünü söyledi. Bakan Al Ruhaihi’nin ülkesindeki imkânları anlattığını dile getiren Fakıbaba, şöyle devam etti:

Katarlı bakandan Türk iş adamlarına övgü

“Türkiye’nin yapmış olduğu iyiliği hiçbir zaman unutmadıklarını, Türkiye’ye teşekkür ettiklerini bildirdiler. Türk iş adamlarının çok kaliteli işler yaptığını söylediler. Sadece sebze, meyve, tarım, gıda, hayvancılık, süs bitkisi değil, inşaatlar, stadyum, yollar, her türlü imkânları olduğunu, Türk iş adamları geldiğinde gerekli her türlü desteği vereceklerini söylediler. Özellikle park-bahçe konusunda Türkiye’nin çok başarılı olduğunu ve bunun için destek beklediklerini, yatırım yapmak ve Türk iş adamlarına istihdam sağlamak istediklerini belirttiler. Ocak ayında Katar’da gerçekleştirilecek fuar (Expo Turkey by Qatar) çok önemli. İş adamlarımızın kendilerini biraz daha tanıtması, öne çıkması gerektiğine inanıyorum.”

katar-tarim-is-forumu-gidahattiKatar’da iş forumu

Katar’da TOBB ya da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncülüğünde tarım alanında geniş bir iş forumu düzenlenebileceğini bildiren Fakıbaba, “Bu, Türk yatırımcılar için de iyi bir fırsattır. Eğer uygun olursa ya TOBB yapsın ya da biz bu konuya öncülük yapalım. Türk-Katar İş Forumu’nu düzenleyelim. Masa başında bu işi birebir halletmenin daha doğru olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

katar-tarim-is-forumu-faik-yavuz-gidahattiTOBB Başkan Vekili Faik Yavuz da çok yakın tarihte Katar’a heyet götüreceklerini belirterek, “İş forumunu seve seve düzenleyeceğimize inanıyorum. Orada bir temsilcilik de açacağız. Umarım iki ülke arasındaki iş hacmi daha da artar.” değerlendirmesinde bulundu.

Katar ile eylem planı imzalandı yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/katar-ile-eylem-plani-imzalandi-86141/feed/ 0
Fakıbaba: “Üretici kazandığı zaman tüketici ve sanayicide kazanmalı” https://www.gidahatti.com/fakibaba-uretici-kazandigi-zaman-tuketici-ve-sanayicide-kazanmali-86133/ https://www.gidahatti.com/fakibaba-uretici-kazandigi-zaman-tuketici-ve-sanayicide-kazanmali-86133/#respond Thu, 21 Sep 2017 14:05:18 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=86133

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, üretici, tüketici ve sanayicinin aynı ailenin üyeleri olduğunu kaydederek “Üretici kazandığı zaman tüketici ve sanayicinin de kazanması lazım. Bunu dediğimiz, biraz bencillikten kurtulduğumuz an, bu ülke 80 milyona yettiği gibi Avrupa’yı da diğer ülkeleri de besleyecek güçtedir” dedi. Ankara Ticaret Odası (ATO) düzenlenen “Sürdürülebilir Besicilik Paneli”nin açılışında […]

Fakıbaba: “Üretici kazandığı zaman tüketici ve sanayicide kazanmalı” yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, üretici, tüketici ve sanayicinin aynı ailenin üyeleri olduğunu kaydederek “Üretici kazandığı zaman tüketici ve sanayicinin de kazanması lazım. Bunu dediğimiz, biraz bencillikten kurtulduğumuz an, bu ülke 80 milyona yettiği gibi Avrupa’yı da diğer ülkeleri de besleyecek güçtedir” dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) düzenlenen “Sürdürülebilir Besicilik Paneli”nin açılışında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’nin 80 milyon nüfusa sahip güçlü bir aile olduğunu ifade ederek, bu durumdan çekinen ülkeler bulunduğunu söyledi.

ato-besicilik-paneli-gidahatti“Üretici, tüketici, sanayici, aynı ailenin üyeleri”

Üretici, tüketici ve sanayicinin aynı ailenin üyeleri olduğunu belirten Fakıbaba, “Üretici kazandığı zaman tüketici ve sanayicinin de kazanması lazım. Bunu dediğimiz, biraz bencillikten kurtulduğumuz an bu ülke 80 milyona yettiği gibi Avrupa’yı da diğer ülkeleri de besleyecek güçtedir.” diye konuştu.

“Devlet hayvan yetiştirmez, ithalat yapmaz”

2002’den bu yana nüfus artışıyla refah seviyesinin de yükseldiğine işaret ederek, aynı oranda üretimin de artması gerektiğini vurgulayan Fakıbaba, besicilik alanında ithalatın herkesi üzdüğüne dikkati çekti. Fakıbaba, “Devlet sadece düzenleme görevini yapar. Devlet besicilik yapmak, ithalat yapmaz, iş adamlığına soyunmaz. Ama buna neden mecbur kaldık, onun sebeplerini görmemiz lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Et ve Süt Kurumu’nun sadece denetleme ve düzenleme görevini yapması gerektiğini, normalde besicilik hayvanını Et ve Süt Kurumunun getirmemesi gerektiğini vurgulayan Fakıbaba, “Elinde karkas et olması lazım, gerekirse piyasaya hızlı bir şekilde karkas etle müdahale etmesi lazım. Müdahale etmesi gerekir mi? Vallahi gerekmez. Etik kurallar içerisinde eğer üreticiyle sanayici, aradaki arkadaşlar birbirleriyle iyi anlaştıkları takdirde, et fiyatları iyi olduğu takdirde Tarım Bakanlığının başka işi yok, neden et alsın satsın?” ifadelerini kullandı.

Tarımda suyu verimli kullanmanın önemini anlatan Fakıbaba, Bakanlık olarak bu konuyla ilgili çalışmalar yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

ato-besicilik-paneli-gursel-baran-gidahatti

ATO Başkanı Gürsel Baran

“Gıda güvenliği tehlike altında, üretimi artırmamız lazım”

ATO Başkanı Gürsel Baran da, tarım sektörünün tüm ülkeler için stratejik bir öneme sahip olduğunu belirterek, “Mevcut tarım sistemini verimli hale getirerek bitkisel ve hayvansal üretimi artırmak ve doğal kaynakların yönetiminde dönüşüme gitmek, toprağı, suyu ve diğer üretim araçlarını daha verimli kullanmak ve israfı azaltmak zorundayız” dedi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün yayınladığı “Gıda ve Tarımın Geleceği: Eğilimler ve Meydan Okumalar” başlıklı rapora göre, gıda güvenliğinin iklim değişikliği, doğal kaynakların yok olması gibi nedenlerle tehlike altında olduğuna vurgu yapan Baran, “Dünya nüfusunun 2050 yılına kadar yaklaşık 9 milyar insana ulaşması bekleniyor. Nüfus artıyor ama tarımda kullanılan toprak ve su kaynakları artmıyor. Nüfusa paralel olarak artan gıda ihtiyacını karşılamak için üretimi artırmamız gerekiyor” diye konuştu.

“İthalat yapmadan kendine yeter ülke olmalıyız”

Tarıma elverişli bir iklim kuşağında bulunan Türkiye’nin dünyanın en büyük ilk 10 tarım üreticisi arasında yer aldığını, tarım sektörünün Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içindeki payının yüzde 6,2 olduğunu bildiren Gürsel Baran, 6 milyon insanın tarım sektöründe istihdam edildiğini de anımsatarak, “Ülkemizde tarım sektörü, tüm sektörlerden daha fazla kişinin ekmek kapısı durumunda. Türkiye tarım sektöründe hem ihracat yapan hem de ithalat yapan bir ülke. İthalat yapmadan kendi kendine yeten bir ülke olmak için daha çok üretmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Besicilikte sürdürülebilirliğin, “damızlık ve tüketime yönelik hayvan sayısının, üretimin ve işletme sayısının yeterli olması, yem ihtiyacının sağlanabilmesi, hayvan sağlığının ve salgın hastalıklarla mücadelenin sağlanabilmesi” anlamına geldiğini vurgulayan Baran, büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısındaki artışa rağmen hayvan yetiştiriciliğinde kalite artışının ve damızlık hayvan üretiminin istenen seviyede olmadığına işaret etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Milli Tarım Projesi sayesinde Türkiye’nin tarım ve hayvancılıktaki potansiyelinin artacağını bildiren Baran, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Türkiye, tarımda ilerleyemediği takdirde gelişmiş bir ülke olamaz. Bunun için Milli Tarım Projesi’ne hep birlikte sahip çıkmalıyız ve ortaya çıkabilecek aksaklıkları hep birlikte düzeltmeliyiz. Biz bu konuda her göreve hazırız” diye konuştu.

ato-besicilik-paneli-plaket-gidahattiBakana süt ikram ettiler

Açılış öncesinde yöresel kıyafetli öğrenciler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya çiçek sunarak, süt ikram ederken, açılış konuşmalarının ardından da ATO Başkanı Gürsel Baran, Bakan Fakıbaba’ya günün anısına plaket ve Ankara Tiftik Keçisi’nin yününden üretilmiş kaşkol takdim etti.

Besicilik her yönüyle masaya yatırıldı

Sürdürülebilir Besicilik Paneli’ne Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Numan Akman, Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdür Vekili Ethem Kalın, Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Prof. Dr. Armağan Hayırlı ve Saray Tarım ve Hayvancılık Genel Koordinatörü Nadir Yürüktümen konuşmacı olarak yer aldı.

Panelin moderatörlüğünü yapan ATO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülkü Karakuş, besiciliğin sürdürülebilir olması için küçük işletmelerin büyüklerin gölgesinde kalmaması gerektiğine vurgu yaparak, “Kasabın oğlu büyük marketlerde tezgâhta durmasın” diye konuştu. Üniversite-sanayi iş birliğini çok önemsediğini belirten Karakuş, küresel ısınmanın besiciliği olumsuz yönde etkilediğini de sözlerine ekledi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Numan Akman da hayvansal üretimin hesap işi olduğuna dikkati çekerek, “Bugünün ihtiyaçlarını gelecek nesillerin hakkına tecavüz etmeden karşılamak gerekir. Bu coğrafya dün üretebiliyorsa bugün de üretebilir. Türkiye’de her ile özgü üretim planlanabilir. Bilgiyi sunanlar ile bilgiye ihtiyaç duyanlar bir araya gelirlerse bu iş kısa sürede çözülür” dedi.

ato-besicilik-paneli-oturum-gidahatti“İthalata attığım her imzadan huzursuzum”

Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdür Vekili Ethem Kalın ise ana hedeflerinin ithalat yapmamak olduğunu belirterek, “İthalatta attığım her imzadan huzursuzum. Ama 80 milyonun ihtiyacının karşılanması lazım” diye konuştu.

Coğrafyanın özelliklerine uygun üretim yapılması gerektiğini vurguilayan Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Prof. Dr. Armağan Hayırlı da, Veteriner Fakültesi mezunlarına coğrafya öğretilmesi, küçük işletmelerin kooperatifleşmesi ve farkındalığın artırılması gerektiğini bildirdi.

Saray Tarım ve Hayvancılık Genel Koordinatörü Nadir Yürüktümen ise hazır ve işlenmiş gıdalarla ülkenin tüketim alışkanlıklarının değiştiğine dikkati çekerek, meraya dayalı küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın başarılması, üretici üzerindeki yüklerin hafifletilmesi, salgın ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Fakıbaba: “Üretici kazandığı zaman tüketici ve sanayicide kazanmalı” yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/fakibaba-uretici-kazandigi-zaman-tuketici-ve-sanayicide-kazanmali-86133/feed/ 0