Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri https://www.gidahatti.com Gıda Haber Platformu Mon, 24 Jul 2017 15:39:05 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.5 Ekonomide tek patron Mehmet Şimşek https://www.gidahatti.com/ekonomide-tek-patron-mehmet-simsek-83563/ https://www.gidahatti.com/ekonomide-tek-patron-mehmet-simsek-83563/#respond Mon, 24 Jul 2017 15:38:29 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=83563

AK Parti hükümetinde yapılan kabine revizyonunun ardından ilk Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Yardımcılarının görev alanları da yeniden tanımlandı. Ekonominin koordinasyonu ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek görevlendirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görüşen Başbakan Binali Yıldırım, kabine revizyonu sonrası oluşan Bakanlar Kurulu listesini açıklamıştı. Yıldırım başkanlığındaki yeni kabine, ilk toplantısını, Çankaya Köşkü’nde yaptı. Kabine […]

Ekonomide tek patron Mehmet Şimşek yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

AK Parti hükümetinde yapılan kabine revizyonunun ardından ilk Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Yardımcılarının görev alanları da yeniden tanımlandı. Ekonominin koordinasyonu ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek görevlendirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görüşen Başbakan Binali Yıldırım, kabine revizyonu sonrası oluşan Bakanlar Kurulu listesini açıklamıştı. Yıldırım başkanlığındaki yeni kabine, ilk toplantısını, Çankaya Köşkü’nde yaptı.

bakanlar-kurulu-gidahattiKabine revizyonunun ardından yapılan Bakanlar Kurulu toplantısına, kabine görev alan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Sağlık Bakanı Ahmet Demircan,  ilk kez katıldı.

Daha önce Bakanlar Kuruluna Adalet Bakanı olarak katılan Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanı olarak katılan Fikri Işık ve Sağlık Bakanı olarak katılan Recep Akdağ ise bu kez Başbakan Yardımcısı olarak toplantıda yer aldılar.

bakanlar-kurulu-ahmet-esref-fakibaba-jülide-sarieroglu-gidahatti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, kameraların karşısına geçerek yeni kabinedeki görev dağılımını açıkladı. Bozdağ, şunları söyledi:

“Başbakan yardımcılarının görevlerine dahil düzenleme yapıldı.

MGK, MİT, TOKİ, TMSF ve Türkiye Varlık Fonu doğrudan sayın Başbakan’a bağlı olarak çalışacaklardır.

TBMM, Danıştay Diyanet TRT ve AA ile ilgili konular Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından deruhte edilecektir.

basbakan-yardimcisi-bekir-bozdag-fikri-isik-gidahatti

Başbakan Yardımcıları Fikri Işık – Bekir Bozdağ

Ekonominin koordinasyonu Mehmet Şimşek’de

Ekonomi koordinasyonu ve bankalar Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından deruhte edilecektir.

RTÜK, Atatürk Dil ve Tarih Kurumu Fikri Işık bakanımıza bağlı olarak faaliyetlerini sürdürecektir.

Kıbrıs işleri koordinasyonu ve ayrıca AFAD ve yatırım ajansıyla ilgili işleri Recep Akdağ yürütecektir.”

 

Ekonomide tek patron Mehmet Şimşek yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/ekonomide-tek-patron-mehmet-simsek-83563/feed/ 0
Japon Ajinomoto, o markanın tek sahibi oluyor! https://www.gidahatti.com/japon-ajinomoto-o-markanin-tek-sahibi-oluyor-83557/ https://www.gidahatti.com/japon-ajinomoto-o-markanin-tek-sahibi-oluyor-83557/#respond Mon, 24 Jul 2017 15:08:34 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=83557

Dünyanın en büyük sos üreticisi Japon Ajinomoto, 2013 yılında yüzde 50’sini satın alarak Türkiye pazarına girdiği Kükre Gıda’nın, kalan yüzde 50 hissesini de alıyor. Ajinomoto, geçen yıl da Bizim Mutfak markası ile tanınan Yıldız Holding şirketlerinden Örgen Gıda’yı satın almıştı. Sirkede Türkiye’nin en eski markalarından olan, halen portföyünde sirkenin yanı sıra sos, turşu, konserve, salça, […]

Japon Ajinomoto, o markanın tek sahibi oluyor! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Dünyanın en büyük sos üreticisi Japon Ajinomoto, 2013 yılında yüzde 50’sini satın alarak Türkiye pazarına girdiği Kükre Gıda’nın, kalan yüzde 50 hissesini de alıyor. Ajinomoto, geçen yıl da Bizim Mutfak markası ile tanınan Yıldız Holding şirketlerinden Örgen Gıda’yı satın almıştı.

Sirkede Türkiye’nin en eski markalarından olan, halen portföyünde sirkenin yanı sıra sos, turşu, konserve, salça, meyve şurupları, şalgam suyu ürünleri bulunan Kemal Kükrer markasının sahibi Kükre Gıda’nın hisselerinin tamamı Japon Ajinomoto’nun oluyor.

kemal-kukrer-logo-gidahattiRekabet Kurumu açıklaması

2013 yılında Kükre Gıda’nın yüzde 50’sini alarak giren dünyanın en büyük sos üreticisi Ajinomoto, Gülel Ailesi’nde bulunan yüzde 50 hisseyi de satın almak üzere harekete geçti.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesindeki konuya ilişkin duyuruda, “İşbu bildirim Kükre Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Nakliyat ve Özel Eğitim Hizmetleri Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin sermayesinin %50’sini temsil eden payların Ajinomoto Co .Inc. tarafından Cavit GÜLEL, Sabri GÜLEL ve Serkan GÜLEL’den devralınmasına ilişkindir” ifadesi yer aldı.

Kükre Gıda’daki hisse devri, Rekabet Kurulu’nun onayının ardından gerçekleşecek.

kemal-kukrer-uzum-sirkesi-gidahattiKükre Gıda

Kemal Kükrer markası ile sos, sirke ve turşu üretimi yapan Kükre Gıda, Türkiye’nin en eski firmalarından birisi.

Şirketin kurucusu Kemal Kükrer’in, 1915 yılında evinin bodrum katında meşe ağacından özel olarak yapılmış iki adet fıçıyla başlayan üzüm sirkesi serüveni, bugün sirkenin yanı sıra sos, turşu, konserve, salça, şalgam suyu ile devam ediyor. Kemal Kükrer, doğal ve ağır mısır fermantasyonu yöntemi ile üzüm, elma ve diğer meyve sirkelerini üreten ilk ve tek marka olmasının yanı sıra, nar ekşisi, üzüm sirkesi ile turşu, ballı elma sirkesi ve vişne sirkesi, sarımsak sosu gibi ürünleri Türk halkının beğenisine sunan ilk marka.

1999 yılında Gülel Ailesi tarafından satın alındıktan sonra yoluna daha güçlü olarak devam eden Kükre Gıda, halen 3 fabrikasında yıllık 50 bin ton üretim yapıyor ve Kemal Kükrer markalı ürünleri 30’ün üzerinde ülkeye ihraç ediyor.

kemal-kukrer-ajinomoto-gidahattiAjinomoto Örgen Gıda’yı da satın almıştı

1909 yılında kurulan, Kükre Gıda’nın yüzde 50 hissesini 2013 yılında satın alarak Türkiye’ye giren Japon Ajimomoto, dünyanın en büyük sos üreticilerinden. Sosların yanı sıra işlenmiş yiyecek, içecek, amino asit ve çeşitli kimyasallar da üreten firma, 27 ülkede faaliyet gösteriyor. 30 bine yakın çalışanı bulunan firmanın geliri 9.8 milyar dolar.

Ajinomoto, geçen yıl da Bizim Mutfak markası ile tanınan Yıldız Holding şirketlerinden Örgen Gıda’yı satın almıştı.

Japon Ajinomoto, o markanın tek sahibi oluyor! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/japon-ajinomoto-o-markanin-tek-sahibi-oluyor-83557/feed/ 0
FAO-Türkiye Ortaklık Programı ikinci aşaması start alıyor https://www.gidahatti.com/fao-turkiye-ortaklik-programi-ikinci-asamasi-start-aliyor-83542/ https://www.gidahatti.com/fao-turkiye-ortaklik-programi-ikinci-asamasi-start-aliyor-83542/#respond Mon, 24 Jul 2017 10:33:27 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=83542

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO-Türkiye Ortaklık Programı’nın (FTPP) ikinci aşamasının ulusal tanıtımı, bölge ülkelerinin gıda ve tarım alanında üst düzey yetkililerinin katılımıyla yarın Ankara’da gerçekleşecek. Toplantıya FAO Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Vladimir Rakhmanin ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da katılacak. 5 yıllık bir dönem için 28 […]

FAO-Türkiye Ortaklık Programı ikinci aşaması start alıyor yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO-Türkiye Ortaklık Programı’nın (FTPP) ikinci aşamasının ulusal tanıtımı, bölge ülkelerinin gıda ve tarım alanında üst düzey yetkililerinin katılımıyla yarın Ankara’da gerçekleşecek. Toplantıya FAO Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Vladimir Rakhmanin ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da katılacak.

5 yıllık bir dönem için 28 projeyi kapsayan ve 10 milyon dolar katkıda bulunan Türkiye Hükümeti ile 2006’da imzalanan FAO Ev Sahibi Ülke Anlaşması’nın sonucunda kurulan FAO-Türkiye Ortaklık Programı (FTPP), Orta Asya ve Kafkaslar bölgesindeki ülkelerde gıda güvenliğini sağlamaya ve kırsal yoksullukla mücadeleye odaklanıyor. Programdaki projeler, ülke ihtiyaç ve önceliklerine göre şekillendiriliyor ve ulusal, çok-ülkeli ve alt bölge düzeylerinde yürütülüyor.

Türkiye’nin katkısı 30 milyon dolar

FTPP’nin ilk aşamasında hayata geçirilen projeler ile; Koruyucu Tarım, Entegre Zararlı Yönetimi, organik tarım, doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimi, geliştirilmiş hayvancılık verimliliği ve sorumlu balıkçılık yönetimi gibi modern ve sürdürülebilir tarımsal uygulamaları yürütebilmeleri konusunda çiftçilerin, balıkçıların, ormancıların, hayvancılıkla uğraşanların ve ulusal makamların kapasitelerinin geliştirilmesi amaçlandı.

faruk-celik-jose-graziano-da-silva-fao-gidahattiTürkiye’nin 20 milyon dolar daha katkı taahhüdünde bulunduğu Tamamlayıcı Anlaşma ile Türkiye ve FAO, ortaklığın ikinci aşamasına başladı. Dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile FAO Genel Direktörü Jose Graziano da Silva’nın duyurduğu katkının yarısı gıda ve tarım için, diğeri yarısı ise ormancılık için ayrılacak. Böylece Türkiye’nin toplam katkısı 30 milyon dolara yükseldi.

Bakan Fakıbaba da katılacak

FAO ile Türkiye arasında gıda ve tarım alanındaki işbirliğinin ikinci aşaması, 25 Temmuz’da Ankara’daki Cer Modern’de yapılacak tanıtım ve fotoğraf sergisiyle başlayacak.

Açılışını FAO’nun Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Vladimir Rakhmanin ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yapacağı etkinlikte yer alacak fotoğraf sergisi, programın ilk aşamasında yürütülen projelerdeki başarı hikayelerini ön plana çıkarıyor. Projelerin tamamı Orta Asya, Kafkaslar ve ötesinde gıda güvenliğini teşvik etmek için Türkiye tarafından finanse ediliyor. Fotoğraf sergisi 28 Temmuz’a kadar Cer Modern’de görülebilecek.

Programın ikinci aşaması Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Türkiye, Özbekistan’ın yanı sıra bu bölgenin daha ötesini kapsayacak; gıda güvenliği ve beslenme, tarımsal ve kırsal kalkınma, doğal kaynakların korunması ve yönetimi, tarım politikaları ve gıda güvenilirliği konuları üzerine odaklanacak.

FAO-Türkiye Ortaklık Programı ikinci aşaması start alıyor yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/fao-turkiye-ortaklik-programi-ikinci-asamasi-start-aliyor-83542/feed/ 0
Dünden Bugüne Kuruyemiş Ansiklopedisi https://www.gidahatti.com/dunden-bugune-kuruyemis-ansiklopedisi-83535/ https://www.gidahatti.com/dunden-bugune-kuruyemis-ansiklopedisi-83535/#respond Mon, 24 Jul 2017 09:27:20 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=83535

Türkiye’nin kuruyemişinin de artık bir ansiklopedisi var! Tadım’ın desteğiyle hazırlanan Türkiye’nin ilk Kuruyemiş Ansiklopedisi, raflarda yerini aldı. Ansiklopedinin tanıtımı, düzenlenen gecede usta tiyatro sanatçısı Ali Poyrazoğlu tarafından tanıtıldı.  Kuruyemiş sektöründe 46 yıldır faaliyet gösteren Tadım, bu kez kültür dünyamıza çok önemli bir referans eser kazandırdı. Geniş bir yazar ekibinin bir yıllık çalışması sonucunda Overteam Yayınları […]

Dünden Bugüne Kuruyemiş Ansiklopedisi yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Türkiye’nin kuruyemişinin de artık bir ansiklopedisi var! Tadım’ın desteğiyle hazırlanan Türkiye’nin ilk Kuruyemiş Ansiklopedisi, raflarda yerini aldı. Ansiklopedinin tanıtımı, düzenlenen gecede usta tiyatro sanatçısı Ali Poyrazoğlu tarafından tanıtıldı. 

Kuruyemiş sektöründe 46 yıldır faaliyet gösteren Tadım, bu kez kültür dünyamıza çok önemli bir referans eser kazandırdı. Geniş bir yazar ekibinin bir yıllık çalışması sonucunda Overteam Yayınları tarafından hazırlanan Türkiye’nin ilk ‘Kuruyemiş Ansiklopedisi’, okuyucuyla buluştu.

33 kişilik yazar kadrosu aylarca çalıştı

Türkiye’de kuruyemiş konusunda kapsamlı olarak yapılan ilk çalışma olan ‘Kuruyemiş Ansiklopedisi’, akademisyen, uzman ve araştırmacılardan oluşan 33 kişilik yazar kadrosunun titiz çalışması sonucunda hazırlandı.

‘Kuruyemiş Ansiklopedisi’nde 400 yıl öncesinden günümüze ulaşan kuruyemişli çorbalar, yemekler, kuruyemişle ilgili şarkılar, Türk edebiyatından örnekler, deyimler, atasözleri, yöresel bilmeceler, çocuk oyunları, tarihi kavramlar, renk adları gibi kuruyemişin başrolde olduğu, tarihi çizimler ve fotoğraflarla desteklenen 550 madde yer alıyor.

kuruyemis-ansiklopedisi-tanitim-gidahattiDünden bugüne kuruyemiş

Ansiklopedi, kuruyemişin dünya tarihindeki ve toplumsal yaşamdaki yerini ve önemini dil, tarih, sosyoloji ve folklor gibi birçok alanda yapılan incelemeler ile okuyucusuna aktarıyor. Müzikten gastronomiye, öykülerden atasözlerine, yerel kültürlerden edebiyata kadar birçok alanı mercek altına alarak, geçmişten günümüze kuruyemişin kıymetini göz önüne seren Kuruyemiş Ansiklopedisi, 21 Temmuz’dan itibaren raflarda yerini aldı.

ali-poyrazoglu-kuruyemis-ansiklopedisi-gidahatti

Ali Poyrazoğlu

Ali Poyrazoğlu tarafından tanıtıldı

Kuruyemiş Ansiklopedisi’nin tanıtımı düzenlenen etkinlikle yapıldı. Çalışmaya katkı sağlayan akademisyen, uzman ve araştırmacıların da katıldığı gecede usta sanatçı Ali Poyrazoğlu keyifli bir sunum yaptı.

ali-poyrazoglu-kuruyemis-ansiklopedisi-tanitim-gidahattiBulmacalardan şarkılara birçok alandan örnekler vererek kuruyemişin geçmişine dikkat çeken Ali Poyrazoğlu, kuruyemişin aile kavramı ile bağlantısını anlattığı anıları ile de davetlilere eğlenceli dakikalar yaşattı.

Dünden Bugüne Kuruyemiş Ansiklopedisi yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/dunden-bugune-kuruyemis-ansiklopedisi-83535/feed/ 0
MÜSİAD’dan CNR Food İstanbul Fuarı’na tam destek! https://www.gidahatti.com/musiaddan-cnr-food-istanbul-fuarina-tam-destek-83531/ https://www.gidahatti.com/musiaddan-cnr-food-istanbul-fuarina-tam-destek-83531/#respond Mon, 24 Jul 2017 08:53:13 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=83531

Dubai’nin dünyaca ünlü gıda fuarı Gulfood’un tahtına göz diken ve gıda, ambalaj ve ev dışı tüketim sektörlerini aynı çatı altında buluşturacak olan CNR Food İstanbul’a bir destek de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nden (MÜSİAD) geldi. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin öncülük ettiği ve 20-23 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek CNR […]

MÜSİAD’dan CNR Food İstanbul Fuarı’na tam destek! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Dubai’nin dünyaca ünlü gıda fuarı Gulfood’un tahtına göz diken ve gıda, ambalaj ve ev dışı tüketim sektörlerini aynı çatı altında buluşturacak olan CNR Food İstanbul’a bir destek de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nden (MÜSİAD) geldi.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin öncülük ettiği ve 20-23 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek CNR Food İstanbul Fuarı’na destek her geçen gün artıyor. 5 ihracatçı birliği ve Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği’nin (ETÜDER) birlikte hareket etme kararı aldığı CNR Food İstanbul Fuarı’na MÜSİAD da destek verdi.

“Türkiye gıdada çekim merkezi olmalı”

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, CNR Holding ve ETÜDER ile birlikte İstanbul CNR Expo Yeşilköy’de düzenleyecekleri CNR Food İstanbul fuarı çalışmaları kapsamında MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ı ziyaret etti.

musiad-abdurrahman-kaan-zekeriya-mete-gidahattiZiyarette konuşan MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye’de CNR Food İstanbul fuarının yapılacak olmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Önceleri ayrı ayrı yapılan dar kapsamlı fuarlara ilginin giderek azalmaya başladığını belirten Kaan, şöyle devam etti:

“Gıda, ev dışı tüketim tedarikçileri ve ambalaj sektörlerinin katılacağı fuarın aynı çatı altında toplanması yeniden ilgiyi artıracaktır. Fuarın ziyaretçilerin tüm beklentilerini karşılayacağını temenni ediyorum. MÜSİAD olarak her biri ince elemelerden geçmiş ülke istihdamına ve ekonomisine katkı sağlayan üyelerden oluşan bir sivil toplum kuruluşu olarak, Türkiye’nin her sektörde olduğu gibi gıda sektöründe de dünyada çekim merkezi olma hedefine çok büyük katkıda bulunuyoruz. Bu bağlamda organizasyona tam destek veriyoruz.

MÜSİAD bünyesinde Gıda Tarım Hayvancılık sektör kurulu olarak 170’i İstanbul olmak üzere ülke genelinde 700’ü aşkın üyemiz var. Üyelerinin bir kısmı KOBİ statüsünde olan bu üyelerimize, uygun fiyatlama imkânları sağlaması durumunda fuara katılımın çok yüksek sayılara ulaşacağını tahmin ediyoruz.”

“MÜSİAD’ın desteği önemli”

CNR Food İstanbul sayesinde Türkiye’de ilk kez gıda, ev dışı tüketim tedarikçileri ve ambalaj sektörlerinin eş zamanlı olarak buluşacağına dikkat çeken İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Zekeriya Mete de, “Fuarımıza MÜSİAD’ ın destek olması bizleri çok mutlu etti. Ekonomimize önemli katkılar sağlayacağını düşündüğümüz bu fuar, Türkiye’nin imajı için de büyük önem taşıyor. Fuar kapsamında İtalya, Almanya, İngiltere, Yunanistan, İran, Irak, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan, Cezayir, Tunus, KKTC, Azerbaycan ve Rusya’nın da aralarında olduğu toplam 84 ülkeden ziyaretçi ve VIP alım heyetlerini ağırlayacağız.” diye konuştu.

food-istanbul-2017-logo-gidahattiToplam 80 bin metrekarelik alanda, 8 salonda düzenlenen fuarın ticari hacminin de yüksek olması bekleniyor. Fuara gıda toptancıları, zincir marketler, tekil ve zincir otel, restoran, cafe, yemek ve catering şirketleri gibi kurumların işletme sahipleri ve satın almacılar katılacak.

MÜSİAD’dan CNR Food İstanbul Fuarı’na tam destek! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/musiaddan-cnr-food-istanbul-fuarina-tam-destek-83531/feed/ 0
Dondurmanın 4 önemli faydası! https://www.gidahatti.com/dondurmanin-4-onemli-faydasi-83525/ https://www.gidahatti.com/dondurmanin-4-onemli-faydasi-83525/#respond Mon, 24 Jul 2017 08:31:12 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=83525

Kemikleri güçlendirmekten uykuya geçişi kolaylaştırmaya kadar dondurmanın 4 önemli faydası bulunduğunun altını çizen uzmanlar, dondurmanın soğuk zincirin korunması gerektiği uyarısında bulunuyor. Yaz mevsiminin vazgeçilmezleri arasında yer alan dondurma, sıcak yaz günlerinin sevilen yiyeceklerinden birisi olmasının yanında, sağlık faydalarıyla da öne çıkıyor. Kalsiyum, fosfor, A vitamini, B vitamini gibi vitamin ve minerallerden zengin dondurmayı doğru tüketmenin […]

Dondurmanın 4 önemli faydası! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Kemikleri güçlendirmekten uykuya geçişi kolaylaştırmaya kadar dondurmanın 4 önemli faydası bulunduğunun altını çizen uzmanlar, dondurmanın soğuk zincirin korunması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Yaz mevsiminin vazgeçilmezleri arasında yer alan dondurma, sıcak yaz günlerinin sevilen yiyeceklerinden birisi olmasının yanında, sağlık faydalarıyla da öne çıkıyor. Kalsiyum, fosfor, A vitamini, B vitamini gibi vitamin ve minerallerden zengin dondurmayı doğru tüketmenin yolu ise şeker ve yağ içeriği yüksek olmayanları tercih etmek ve porsiyon kontrolü yapmaktan geçiyor.

dondurma-top-gidahattiDondurmanın sağlık faydaları

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz dondurmanın toplumdaki yaygın inanışın aksine sadece yaz aylarında değil yılın her mevsiminde rahatlıkla tüketilebileceğini belirterek, “Herhangi bir sağlık problemi olmayan, normal kilolu yetişkinler ve çocuklar haftada 2-3 kez dondurma yiyebilirler. Zayıflama diyeti uygulayan kişiler veya diyabeti olanlar da beslenme programlarını ayarlayarak haftada bir kez 2-3 top dondurma tüketebilirler” dedi. Deniz, dondurmanın faydalarını şöyle anlattı:

melike-seyma-deniz-gidahattiKalsiyumdan zengin

Kemik ve diş sağlığının korunmasında, kas kasılmasında, kanın pıhtılaşmasında önemli bir role sahip olan kalsiyum vücudumuzda en çok bulunan minerallerden. 19-50 yaş arası kişilerin günde ortalama 1000 mg kalsiyum almaları gerekiyor. Günlük kalsiyum ihtiyacı; çocuklarda, yaşlılarda ve hamilelerde artıyor. Dondurmadan 2 top tüketmek, yaklaşık 150 mg kalsiyum almamızı sağlayarak günlük kalsiyum ihtiyacımızı karşılamaya destek oluyor.

Hafif bir ara öğün alternatifi

100 gram kadar meyveli dondurma yaklaşık 140 kalori iken, aynı miktarda baklava yaklaşık 500 kalori, çikolata ise 600 kalori civarında oluyor. Dolayısıyla diyet yapıyorsanız şeker ve yağ içeriği yüksek olmayan dondurmalar sağlıklı bir tatlı alternatifi olacaktır. Özellikle tatlı isteğinin en çok görüldüğü ikindi saatlerinde 2-3 top sade veya meyveli dondurmayı ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken şey, 3 top dondurma yediğinizde, gün içerisinde 1 dilim ekmek + 1 su bardağı süt + 1 porsiyon meyvenizi azaltmak gerektiği.

Kaliteli protein kaynağı

Sütten üretilen dondurma içerdiği protein sayesinde özellikle yutma güçlüğü yaşadığı için yeterli beslenemeyen ileri yaştaki kişiler ve süt, yoğurt, ayran gibi protein ile kalsiyum kaynağı olarak sayılan besin gruplarını yetersiz tüketenler için iyi bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Çocukların büyüme ve gelişmesinde protein önemli bir besin öğesi ve dondurma da bu noktada önemli bir destek haline dönüşebiliyor. Bunların yanı sıra zayıflama diyeti uygulayanlar için dondurma protein içeriği sayesinde verdiği toklukla iyi bir ara öğün haline gelebiliyor.

Stres düzeyini azaltmaya yardımcı

Mutluluk hormonu olarak bildiğimiz serotonin ruh halimizi belirliyor ve serotonin proteinin yapı taşlarından biri olan triptofandan yapılıyor. Bu nedenle; triptofan içeren besinler ruh halini düzelten, sakinleştiren besinler olarak belirtiliyor. Dondurma da hem vücutta stres düzeyini azaltan hormonları uyarması hem de triptofan içermesi sayesinde sakinleştirici olarak kabul edilen besinlerden biri. Ayrıca yine bu etkileri sayesinde uykuya geçişi de kolaylaştırıyor.

A ve B vitaminlerinden zengin

A vitamini görme fonksiyonları ve bağışıklığın güçlenmesi, B vitaminleri ise konsantrasyon, hafıza, doku onarımı gibi vücutta birçok sistemdeki görevleriyle öne çıkıyor.

dondurma-kulah-gidahattiDondurma yerken dikkatli olun!

Dondurmanın kalori bombası haline gelmemesi için sade veya meyveli dondurmalar ilk tercihiniz olmalı.

Külah yerine kapta dondurma almalı, sos ile fıstık gibi eklemeler yapmaktan kaçınmalısınız. Aldığınız dondurmanın hijyenik koşullarda üretilmesi çok önemli. Bu nedenle güvendiğiniz yerleri tercih edin.

Mikropların üremeye başlamaması için dondurmada soğuk zincirin bozulmaması gerekiyor. Dondurmanın tüketeceğiniz miktarını servis kabına aldıktan sonra geriye kalan bölümünü hızlıca derin dondurucuya koyun.

Çözülmüş dondurmayı tekrar dondurmayın.

Üzerinde buz ve kristal parçaları oluşan dondurmaları tüketmeyin.

Son tüketim tarihini mutlaka kontrol edin.

Yırtık ambalajlı dondurmaları almayın.

Seçtiğiniz dondurmanın katkısız olmasına dikkat edin.

Dondurmanın 4 önemli faydası! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/dondurmanin-4-onemli-faydasi-83525/feed/ 0
IMF’den, Türkiye ihracatında “güçlü toparlanma” vurgusu! https://www.gidahatti.com/imfden-turkiye-ihracatinda-guclu-toparlanma-vurgusu-83521/ https://www.gidahatti.com/imfden-turkiye-ihracatinda-guclu-toparlanma-vurgusu-83521/#respond Mon, 24 Jul 2017 08:03:28 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=83521

2016 yılı son çeyreği ile 2017’nin ilk çeyreğinde Türkiye’nin ihracatındaki güçlü toparlanmaya dikkat çeken Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre, Türk mallarına yönelik talep artabilir. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), “Güçlenen Toparlanma” başlığı altında güncellediği Dünya Ekonomik Görünüm Raporu yayınlandı. Küresel büyüme beklentisinde revize yok! Küresel ekonomide büyüme beklentilerini 2017 yılı için yüzde 3,5, 2018 yılı için […]

IMF’den, Türkiye ihracatında “güçlü toparlanma” vurgusu! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

2016 yılı son çeyreği ile 2017’nin ilk çeyreğinde Türkiye’nin ihracatındaki güçlü toparlanmaya dikkat çeken Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre, Türk mallarına yönelik talep artabilir.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), “Güçlenen Toparlanma” başlığı altında güncellediği Dünya Ekonomik Görünüm Raporu yayınlandı.

imf-rapor-gidahattiKüresel büyüme beklentisinde revize yok!

Küresel ekonomide büyüme beklentilerini 2017 yılı için yüzde 3,5, 2018 yılı için ise yüzde 3,6 olarak sabit bırakan IMF, ABD, Birleşik Krallık ve Suudi Arabistan’a yönelik büyüme beklentilerini aşağı yönlü, Euro Bölgesi, Japonya ve Çin ekonomisine yönelik büyüme beklentilerini ise yukarı yönlü revize etti.

Raporda, ABD Başkanı Donald Trump’ın mali politikalarının beklentilere kıyasla daha az genişlemeci olacağı gerekçe gösterilerek, ABD ekonomisinde büyüme beklentileri bu yıl için yüzde 2,3’ten yüzde 2,1’e ve gelecek yıl için yüzde 2,5’ten yüzde 2,1’e çekildi.

Buna karşın gelişmiş ülkeler kategorisinde yer alan Avro Bölgesi, Japonya ve Kanada’nın 2017 beklentileri, bir kez daha yukarı yönlü revize edildi.

Euro Bölgesi

Siyasi risklerin azaldığı gerekçesiyle Euro Bölgesi’ne ilişkin büyüme tahmini bu yıl için yüzde 1,7’den yüzde 1,9’a, 2018 yılı için de yüzde 1,6’dan yüzde 1,7’ye yükseltildi.

Euro Bölgesi için yukarı yönlü revizyon kapsamında, Alman ekonomisinde büyüme beklentileri 2017 için yüzde 1,6’dan yüzde 1,8’e, 2018 için yüzde 1,5’dan yüzde 1,6’ya; Fransız ekonomisinde büyüme beklentileri de sırasıyla yüzde 1,5 ve 1,7 olarak 0,1 puan yükseltildi.

İtalyan ekonomisi için büyüme beklentileri 2017 için yüzde 0,8’den yüzde 1,3’e, 2018 için yüzde 1’e revize eden IMF, İspanya’nın ise bu yıl yüzde 3,1, 2018’de ise yüzde 2,4 büyüyeceğini, böylece Euro Bölgesi’nin en hızlı genişleyen ülkesi olmasının beklendiğini açıkladı.

Birleşik Krallık’da büyüme 2017 için yüzde 2,0’den yüzde 1,7′ olarak aşağı yönlü revize edilirken, gelecek yıl için büyüme tahmini yüzde 1,5 olarak, bir önceki rapordaki oranda tutuldu.

imf-rapor-buyume-infografik-gidahattiIMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, gelişmiş ülkelere yönelik beklentiler 2017 için yüzde 2,0’de sabit tutulurken, 2018 için ise yüzde 2’den yüzde 1,9’a çekildi. Raporda, gelişmekte olan ekonomilere yönelik bu yılki büyüme beklentisi yüzde 4,5’ten yüzde 4,6’ya yükseltilirken, gelecek yıla yönelik büyüme beklentisi bir önceki rapordaki yüzde 4,8 düzeyinde kaldı.

Küresel riskler aşağı yönlü

Küresel ekonomi için var olan risklerin kısa vadede dengeli gözükmesine karşın orta vadede aşağı yönlü olduğuna vurgu yapan IMF Raporu, bu risklerin belli başlılarını; Trump yönetiminin ekonomik politikaları ve ABD Merkez Bankasının sıkılaştırma hızına yönelik belirsizlik, Avrupa’da Brexit müzakereleri ve Çin’in artan kredi borcunun yarattığı finansal dengesizlikler olarak sıraladı.

ABD gibi gelişmiş ülkelerin korumacı ticaret politikalarına yönelmesinin küresel tedarik zincirlerine zarar verebileceği belirtilen raporda, bunun özellikle gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkileyebileceğinin altı çizildi.

ihracat-gidahattiTürkiye ihracatıyla yer aldı 

Nisan ayında yayınladığı raporda Türk ekonomisi için bu yıl yüzde 2,5 ve gelecek yıl yüzde 3,3 büyüyeceği öngörüsüne yer veren IMF, sadece az sayıda ülke için büyüme tahminlerini verdiği güncellenmiş yeni raporunda bu kez Türkiye için öngörüde bulunmadı.

Raporun, “Yükselen ve Gelişen Avrupa” başlıklı bölümünde, bu gruptaki ülkelerde büyümenin Türkiye’ye ilişkin pozitif beklentiler dolayısıyla hızlanacağı vurgulanırken, “Türkiye’nin ihracatı 2016’nın son ve 2017’nin ilk çeyreğinde güçlü toparlandı” ifadesi dikkat çekti. Aynı bölümde, Türk mallarına yönelik dış talebin Euro Bölgesi ülkelerine yönelik olumlu beklentilerle artabileceği kaydedildi.

IMF’den, Türkiye ihracatında “güçlü toparlanma” vurgusu! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/imfden-turkiye-ihracatinda-guclu-toparlanma-vurgusu-83521/feed/ 0
Buğdayda kayıp oranları yüksek! https://www.gidahatti.com/bugdayda-kayip-oranlari-yuksek-83519/ https://www.gidahatti.com/bugdayda-kayip-oranlari-yuksek-83519/#respond Mon, 24 Jul 2017 07:07:34 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=83519

Geçen yıl 3.6 milyon ton makarnalık buğday, yaklaşık 19 milyon ton da ekmeklik buğday üretilirken, değeri 16.5 milyar liraya ulaşan buğdayın, 1.4 milyar liralık bölümünün üretim ve kullanım aşamasında heba edildiği bildirildi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, buğdayda resmen servet kaybedildiğini belirterek, “Ürettiğimiz 16,5 milyar liralık buğdayın 1,4 milyar lirasını üretimde ve […]

Buğdayda kayıp oranları yüksek! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Geçen yıl 3.6 milyon ton makarnalık buğday, yaklaşık 19 milyon ton da ekmeklik buğday üretilirken, değeri 16.5 milyar liraya ulaşan buğdayın, 1.4 milyar liralık bölümünün üretim ve kullanım aşamasında heba edildiği bildirildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, buğdayda resmen servet kaybedildiğini belirterek, “Ürettiğimiz 16,5 milyar liralık buğdayın 1,4 milyar lirasını üretimde ve kullanımda kaybediyoruz” dedi.

bugday-tane-gidahatti“Dane kaybı yüzde 2’yi geçmemeli”

Yazılı açıklamasında, üretim ve kullanımda ürün kayıplarının büyük boyutlara ulaştığını vurgulayan Bayraktar; zararlılar, ayarsız ve eski biçerdöverler, tekniğine uygun olmayan hasat nedeniyle buğdayda dane kaybının, gelişmiş ülkelerdeki dane kaybından hayli fazla olduğunu belirterek, dane kaybının yüzde 2’yi geçmemesi gerektiğine dikkati çekti.

Kaybın bununla sınırlı olmadığını, hasat sonrasında da depolamada ambar zararlıları, uygun olmayan depo şartlarının neden olduğu rutubet, taşıma kayıpları gibi nedenlerle ürünün israf edildiğini bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“Yapılan hesaplamalara göre, üretilen buğdayın yaklaşık yüzde 5,5’i üretimde, yüzde 2,8’i kullanımda kaybediliyor. Bunlar, büyük oranlar. Bin bir güçlükle, zahmetle elde edilen ürünün neredeyse onda biri tüketilemeden kaybediliyor. Daha buna evlerdeki kayıplar dahil değil.

semsi-bayraktar-gidahattiBuğdayda kaybın boyutu 450 milyon dolar

Türkiye, 2016 yılında 3 milyon 620 bin ton makarnalık, 16 milyon 980 bin ton da ekmeklik buğday üretti. Bunun üretici fiyatlarıyla parasal karşılığı 16,5 milyar lirayı geçiyor. Dolar karşılığı ise 5,5 milyar dolara yaklaşıyor. Bunun yüzde 8,3’ü kaybediliyor. Kaybedilen ürünün değeri üretici fiyatlarıyla 1,4 milyar liraya yaklaşıyor, dolar bazında değeri 450 milyon doları aşıyor. Ülkemiz bu kadar zengin değil. Ürün kayıplarını ne yapıp edip, en az seviyeye indirmemiz gerekiyor.”

2015/2016 üretim döneminde, üretim aşamasında 1 milyon 243 bin ton, kullanım aşamasında ise 636 bin 836 ton olmak üzere toplamda 1 milyon 879 bin 836 ton buğdayın kaybedildiğini bildiren Şemsi Bayraktar, “Kaybedilen buğday 8-10 milyon nüfuslu bir ülkenin ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir. Nüfusu 17 milyonluk Hollanda, 11 milyonluk Yunanistan, bu kadar buğday üretmiyor” dedi.

bugday-hasat-gidahattiNeler yapılmalı?

TZOB Başkanı, kayıpları en aza indirmek için yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

“Ekimden hasada kadar tedbirler almamız şart. Arazilerimizde tohum ekim aşamasında arazi iyi tesviye edilmeli ve hasat sırasında meydana gelen tane ve sap kayıpları ile tane hasarlarını en aza indirilmelidir. Biçerdöverlerin ayar ve bakımları çok iyi yapılmalı ve hasat olgunluğuna gelmemiş ürünler kesinlikle hasat edilmemelidir. Hasat zamanında yapılmalı, geç hasadın da tane kaybına neden olacağı unutulmamalıdır. Operatör belgeleri olan sürücülere hasat yaptırılmalıdır.  Arazinin yapısı ve durumu dikkate alınarak tekniğine uygun bir şekilde biçerdöverler ayarlanmalıdır. Ayrıca, biçerdöverin özelliğine, arazinin yapısına, ürünün cinsine göre biçerdöver ilerleme hızı belirlenmelidir.”

Buğdayda kayıp oranları yüksek! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/bugdayda-kayip-oranlari-yuksek-83519/feed/ 0
KDV’de “Önce öde, sonra al” dönemi bitiyor! https://www.gidahatti.com/kdvde-ode-sonra-al-donemi-bitiyor-83515/ https://www.gidahatti.com/kdvde-ode-sonra-al-donemi-bitiyor-83515/#respond Mon, 24 Jul 2017 06:29:48 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=83515

Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen KDV reformu çalışmaları hayata geçtiğinde, tüketimi vergilendirmesi gerekirken, üretimi, yatırımı, işletmeleri ve ihracatı vergilendiren bir vergiye dönüşen KDV uygulamasında “Önce öde, sonra al” dönemi sona erecek. Çalışmalar kapsamında eğitim, yiyecek harcamalarında vergiler de yeniden gözden geçirilecek. Sabah Gazetesi’nin haberine göre, yatırımcı, üretici, ihracatçı için büyük maliyete dönüşen KDV yükünü azaltmak için […]

KDV’de “Önce öde, sonra al” dönemi bitiyor! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen KDV reformu çalışmaları hayata geçtiğinde, tüketimi vergilendirmesi gerekirken, üretimi, yatırımı, işletmeleri ve ihracatı vergilendiren bir vergiye dönüşen KDV uygulamasında “Önce öde, sonra al” dönemi sona erecek. Çalışmalar kapsamında eğitim, yiyecek harcamalarında vergiler de yeniden gözden geçirilecek.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, yatırımcı, üretici, ihracatçı için büyük maliyete dönüşen KDV yükünü azaltmak için çalışmalar hızlandı. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı çalışma 6 önemli değişikliği kapsıyor.

maliye-bakanligi-gidahattiYerli üreticinin cezalandırılmasının önüne geçilecek

Dâhili işleme rejimi kapsamında yurt dışından KDV’siz getirilen malların yurt içinde üretimini teşvik edecek düzenleme yapılacak. Böylece mevcut KDV sisteminin yerli üreticiyi cezalandırması önlenecek. KDV sistemindeki oran sayısı ile istisna farklılıkları azalacak. Bir malın yüzde 18’den alınıp yüzde 8 farkla satılmasının önüne geçilecek. Böylece üreticinin aradaki 10 puanlık yükü ortadan kalkacak. Devlet bugün 100 liralık KDV’nin yarıdan fazlasını ödeyen 2 bin firmanın yükünü hafifletecek. “Önce KDV’yi öde gel, sonra devletten al” dönemi kapanacak.

Reel sektörün 140 milyar KDV alacağı var

KDV’nin, tüketimi vergilendirmesi gerekirken, üretimi, yatırımı, işletmeleri ve ihracatı vergilendiren bir vergiye dönüştüğünü belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, reel sektörün devletten 140 milyar lira KDV alacağı bulunduğunu açıklamıştı.

Mevcut KDV sisteminin yurtiçinde üretimi cezalandırdığını belirten Ağbal, “KDV normalde tüketicinin ödemesi gereken bir vergi ama uygulamada üreticinin ödediği vergiye dönüştü. Üretimi, yatırımı, ihracatı olumsuz etkileyen bu uygulamaları kaldıracağız. Yurtdışından mal ithal edenin üzerinde KDV yükü yok. İşletmelerimizin de olmasın” dedi.

İşletmelerin fabrika yaparken yatırımda ödediği KDV’nin yük olarak kaldığını, düzenlemeyle üretimi, yatırımı etkileyen uygulamaları kaldırmak istediklerini bildiren Ağbal, “Yurtdışından mal ithal edenin üzerinde nasıl KDV yükü yoksa işletmelerimizin üzerinde de olmasın. Haksız rekabet sona ersin” diye konuştu.

vergi-gidahattiİşte KDV değişiklikleri

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın çalışmaları kapsamında masada olan değişiklikler şöyle:

Önce KDV’yi öde gel’ dönemi bitiyor.

KDV sistemindeki oran, istisna farkları azaltılıyor.

KDV’yi yanlış beyan edene cezalar ağırlaştırılıyor.

Eğitim, yiyecek harcamalarında vergiler yeniden gözden geçirilecek.

Yüzde 18 KDV ile alıp, yüzde 8 ile satma dönemi kapanıyor.

2 bin firmanın KDV yükü hafifletilecek, üreticinin ithalattaki KDV yükü bitecek.

KDV’de “Önce öde, sonra al” dönemi bitiyor! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/kdvde-ode-sonra-al-donemi-bitiyor-83515/feed/ 0
Bu belirtiler kalp hastalığı sinyali olabilir! https://www.gidahatti.com/bu-belirtiler-kalp-hastaligi-sinyali-olabilir-83500/ https://www.gidahatti.com/bu-belirtiler-kalp-hastaligi-sinyali-olabilir-83500/#respond Sun, 23 Jul 2017 17:47:04 +0000 https://www.gidahatti.com/?p=83500

Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, olası kalp hastalığı belirtilerine karşı uyarıda bulundu. Çocuklarda doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan kalp hastalıkları tedavi edilmesi gereken ciddi hastalıklar arasında yer alıyor. Ancak kalp hastalıkları belirtileri farklı hastalıklara bağlanabileceği için ailelerin dikkatine daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Kardiyoloji Uzmanı […]

Bu belirtiler kalp hastalığı sinyali olabilir! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, olası kalp hastalığı belirtilerine karşı uyarıda bulundu.

Çocuklarda doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan kalp hastalıkları tedavi edilmesi gereken ciddi hastalıklar arasında yer alıyor. Ancak kalp hastalıkları belirtileri farklı hastalıklara bağlanabileceği için ailelerin dikkatine daha fazla ihtiyaç duyuluyor.

Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk,  bu nedenle çocuklarda aşırı terleme, morarma, bayılma gibi belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden kalp hastalıkları açısından değerlendirilmek üzere bir hekime başvurması  gerektiğine işaret ediyor.

Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk

 

Yetişkinleri olduğu gibi çocukları da etkileyen kalp hastalıkları birden fazla hastalığı içinde barındıran bir terim. Hastalıkların bazıları genetik geçişli ve de doğuştan olabileceği gibi, bazıları da kalbi etkileyen viral veya bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle sonradan da gelişebiliyor. Ancak nedeni ne olursa olsun erken tanı tedavinin başarısını direkt olarak etkiliyor.

Çocuk kalp hastalıklarıyla ilgili söyleyebilecek en umut verici nokta ise hem tıbbi, hem de bilimsel anlamdaki gelişmelerle son derece yüz güldürücü sonuçlara ulaşılabilmesi. Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, tedavi sonrasında çocukların aktif yaşamlarına dönebildiklerini söylüyor.

Hamileliğin ilk 3 ayına dikkat!

Doğuştan kalp hastalıklarının nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte genetik özellikler, hamilelik döneminde kullanılan bazı ilaçlar, geçirilen enfeksiyonlar, röntgen ışınlarına maruz kalınması, akraba evliliği, annenin diyabetik olması ve alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı gibi bazı durumlarda bebeğin kalbinde anomali oluşabiliyor. Hamileliğin ilk üç ayında organ taslakları oluşmaya başladığından bu gibi kötü etkiler yapısal kalp hastalıklarına neden olabiliyor. Ciddi kalp kası hastalıkları ise hamileliğin son üç ayında oluşuyor.cocuklarda-kalp-hastaliklari-artiyor-gidahatti

En yaygın kalp hastalığı belitisi morarma

Bebeklerdeki en yaygın ve önemli belirtinin morarma olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, nefes almakta zorluk, meme emerken yorulma ve aşırı terleme, beslenme güçlüğünün de kalp hastalıklarını gösterebileceğini anlatıyor. Ciddi doğuştan kalp hastalıkları doğumla birlikte fark edilip tedavisi yapılırken, bazı doğuştan kalp kusurları herhangi bir belirti vermediği için çocukluğun ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabiliyor. Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, daha büyük çocuklarda ise egzersiz sırasında çabuk yorulma, nefes almada güçlük, göğüs ağrısı ve çarpıntı, bayılma ile el ve ayak bileklerinde şişlik gibi belirtiler görüldüğünde kalp hastalıklarından şüphe edilerek hekime başvurulması gerektiğine dikkat çekiyor.

Enfeksiyonlara dikkat!

Sağlıklı çocuklarda sonradan ortaya çıkan kalp hastalıkları ise bazı virüs ya da bakteriler (özellikle A Grubu beta hemolitik streptokoklar) ile oluşabilecek enfeksiyonlardan sonra gelişebiliyor. Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, özellikle bu etkenler ile gelişen enfeksiyonlardan 15-30 gün sonrasında hafif ateş, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı ve göğüs ağrısı gibi yakınmaların altında  kalp hastalığının gelişmiş olabileceğine dikkat çekiyor. Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, ateş ve boğaz ağrısı yakınmaları olan çocuklarda hekime başvurulması ve boğaz kültürü alınarak gerekli incelemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

kalp-krizi-gidahatti

Ritim bozuklukları ciddi sonuçlar doğurabiliyor

Ritim bozuklukları da çocuklarda sonradan ortaya çıkan önemli bir kalp hastalığını oluşturuyor. Çocuklardaki ritim bozukluklarının birçok türü bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, her ne kadar yetişkinlerdeki kadar sık görülmese de ritim bozukluğunun yaratabileceği sorunlar nedeniyle ciddiye alınması gereken bir durum olduğuna dikkat çekiyor. Bu nedenle, çocuklarda morarma, cilt renginde solgunluk, beslenme güçlüğü gibi belirtiler konusunda ailelerin dikkatli olmaları gerekiyor. Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, “Çocuklardaki ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, bayılma hatta yaşam kayıplarına kadar gidebilen ciddi sonuçlar doğurabiliyor” diyor.

 

Bu belirtiler kalp hastalığı sinyali olabilir! yazısı ilk önce Gıda Haberleri, Gıda Dergisi, Tarım Destekleri üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gidahatti.com/bu-belirtiler-kalp-hastaligi-sinyali-olabilir-83500/feed/ 0